Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
wtorek, 25 czerwca 2024 04:35
Reklama

Remont ulicy Śmiałej. Kierownik budowy apeluje do mieszkańców

W marcu tego roku ruszył długo wyczekiwany remont ulicy Śmiałej. Prace obejmują odcinek od ulicy gen. Zajączka do alei Wojska Polskiego. Sprawdzamy, jak idą postępy na budowie. Są elementy do poprawy.

W tym artykule przeczytasz m.in.:

- o tym czy prace postępują zgodnie z założonym harmonogramem,
- dlaczego przy „Czytelni pod Sowami” nie widać zbyt wielkiego postępu,
- jakie zmiany w projekcie zaszły w czasie prac i dlaczego – wyjaśnia radna Zjawińska,
- o tym co jeszcze należy poprawić w ramach inwestycji.  

Obecnie praktycznie na całej długości wyłożone są chodniki z betonowych płyt, granitowe krawężniki i na części remontowanego odcinka rynsztoki. Przy Skwerze Ludwika Bergera, wzdłuż budynku, w którym znajduje się cukiernia, kostką granitową wyłożono obszar, gdzie znajdują się miejsca parkingowe i droga dojazdową.

Przeczytaj również: Rusza przebudowa Śmiałej. Mieszkańcy Żoliborza Oficerskiego czekali na ten dzień wiele lat

Od piątku rusza wylewanie pierwszej warstwy asfaltu

Przechodząc cały remontowany odcinek można odnieść wrażenie, że stopień zaawansowania prac na poszczególnych odcinkach jest na różnym poziomie. Mimo to, Paweł Szostak, kierownik budowy zapewnia, że prace realizowane są zgodnie z harmonogramem, w związku z tym na dziś, czyli 1 września termin oddania inwestycji będzie dotrzymany. Ten w umowie wyznaczony jest na 3 listopada. – Miejmy nadzieję, że to się nie zmieni – mówi przedstawiciel wykonawcy i apeluje do mieszkańców, by do tego czasu wstrzymali się z parkowaniem i jeżdżeniem po remontowanym odcinku – choć zastrzega, że na Śmiałej w porównaniu z innymi prowadzonymi inwestycjami nie jest to dominujący problem.

Wykonawca, we fragmencie ulicy Śmiałej (na odc. od alei Wojska Polskiego do wyskości budynku 4/18), gdzie zamontowano wszystkie krawężniki, rynsztoki i zakończono prace brukarskie szykuje się do wylewania pierwszej warstwy asfaltu. Ten etap prac rozpocznie się w piątek, 2 września.

Wykonawca czeka jeszcze aż z renowacji wrócą pastorały Warszawskie, które docelowo mają rozświetlać Śmiałą. – Ich renowacja jest czasochłonna, ponieważ każda z latarni jest ręcznie odrestaurowywana – podkreśla kierownik budowy.

Przeczytaj również: Ponad 2 mln dla Żoliborza z budżetu województwa mazowieckiego

Więcej zieleni niż pierwotnie zakładano

Na sam koniec planowane są nowe nasadzenia. Pierwotnie zasadzonych miało być 12 drzew i prawie 450 krzewów żywopłotowych i 1500 krzewów okrywowych, a także ponad 200 bylin. Dzielnica podjęła jednak działania by tej zielni znalazło się więcej. Dlatego też wykonawca wstrzymał się chwilowo z pracami pod „Czytelnią pod Sowami”, gdzie mają znaleźć się dodatkowe drzewa i krzewy. Do wdrożenia zmian potrzebna jest jednak zgoda Mazowieckiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków. Po jej otrzymaniu wykonawca będzie mógł rozpocząć prace zgodnie z nowymi wytycznymi i wówczas dokończone zostaną rynsztoki, a w kolejnym etapie pierwsza warstwa asfaltu.

Inicjatorką zmian przy „Czytelnią pod Sowami” jest Jolanta Zjawińska, dzielnicowa radna. – Prędzej czy później tę zieleń o nowe nasadzenia trzeba by było uzupełnić. Lepiej więc zrobić to teraz, kiedy mamy taką możliwość – mówi radna, która złożyła w tej sprawie interpelację. Do apelu przychylił się burmistrz Żoliborza Paweł Michalec.

Dodatkowo Jolanta Zjawińska zaapelowała by rozbetonować szeroki chodnik przed wypożyczalnią dla dzieci i dorosłych nr 13, który pół żartem, pół serio nazywa „czerwonym placem”. Betonową przestrzeń ma zastąpić zieleń. Jak poinformował w odpowiedzi na interpelację radnej burmistrz Żoliborza, w tej sprawie podjęto działania polegające na uzgodnieniu planowanych działań z dyrektorką Biblioteki Publicznej na Żoliborzu i Mazowieckim Wojewódzkim Konserwatorem Zabytków. O tym na jakim etapie są te uzgodnienia będziemy wkrótce informować, ponieważ czekamy na informacje w tej sprawie od Urzędu Dzielnicy.

Remont ulicy Śmiałej. Co do poprawy?

Radna Zjawińska zachodzące zmiany na Śmiałej ocenia pozytywnie. Jednak są elementy, które jej zdaniem wymagają poprawy jak np. stary chodnik wykonany w latach 90-tych z kostki Bauma i dojścia do klatek budynku zlokalizowanego pod adresem Śmiała 5/7. – Wygląda to nieestetycznie. To jest niezrozumiałe, tym bardziej, że chodniki i dojścia do klatek wszystkich budynków w okolicy zostały w ramach obecnie realizowanych prac wymienione – ocenia radna Żoliborza.

Dodatkowo, radna zauważa, że w ramach inwestycji powinny zostać wymienione schody prowadzące do „Czytelni Pod Sowami”. – Po wykonanych pracach będą szpecić okolicę. Są spękane, wyszczerbione i mało estetyczne – ocenia Jolanta Zjawińska i apeluje o ich wymianę w złożonej 29 sierpnia interpelacji. Odpowiedzi jeszcze nie uzyskała. W tej sprawie również zwróciliśmy się do Urzędu Dzielnicy. Czekamy na odpowiedzi.

Przeczytaj również: Jak będzie wyglądać ulica Śmiała? Mieszkańcy zdecydowali


smiala-2

smiala-2

smiala-1

smiala-1

IMG_5579

IMG_5579

IMG_5577

IMG_5577

IMG_5575

IMG_5575

IMG_5578

IMG_5578

smiala

smiala


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
PRZECZYTAJ