Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
piątek, 14 czerwca 2024 14:38

Żoliborski Dom Kultury ma dyrektorkę. Wybrano również autora koncepcji przebudowy przyszłej siedziby

Na koniec czerwca prezydent Warszawy podpisał zarządzenie o powołaniu na stanowisko dyrektorki Żoliborskiego Domu Kultury Iwonę Mirosław-Dolecką. Niewiele ponad tydzień wcześniej dzielnica ogłosiła, że wybrała autora koncepcji przebudowy budynku, który ma być główną siedzibą Żoliborskiego Domu Kultury.

W tym artykule przeczytasz m.in.:

  • o rozstrzygnięciu konkursu na dyrektora ŻDK,
  • wyłonieniu wykonawcy koncepcji zaadaptowania przyszłej siedziby ŻDK.

Iwona Mirosław-Dolecka wygrała konkurs organizowany przez dzielnicę na stanowisko dyrektorki Żoliborskiego Domu Kultury. Do organizowanego po raz drugi konkursu zgłosiło się 6 kandydatów. Każdy z nich musiał opracować program funkcjonowania Żoliborskiego Domu Kultury.

Do drugiego etapu, w formie rozmowy zakwalifikowali się wszyscy kandydaci. „Rozmowy z kandydatami odbyły się 6 czerwca. Dotyczyły kwestii prawnych i organizacyjnych związanych z funkcjonowaniem domu kultury, a przede wszystkim zaproponowanych przez kandydatki i kandydatów koncepcji programowych oraz kierunków rozwoju działalności prowadzonej instytucji. Każdy z kandydatów otrzymał także 5 minut na autoprezentację” – poinformowała dzielnica.

Przeczytaj również: Teatr Komedia bez nowego dyrektora. Konkurs został unieważniony a trio, które oczarowało rozpadło się

Z Bielan na Żoliborz

W ostatni dzień czerwca Rafał Trzaskowski, podpisał zarządzenie w sprawie powołania dyrektorki Żoliborskiego Domu Kultury. O tego dnia, instytucja oficjalnie ma swojego kierownika.

Iwona Mirosław-Dolecka do chwili objęcia nowego stanowiska zawodowo związana była z Bielańskim Ośrodkiem Kultury, a konkretnie jego filą Estrady 112. To właśnie dzięki prowadzonym tam działaniom w tym roku zdobyła nagrodę Innowacyjnego Menadżera Kultury przyznawaną przez Marszałka Województwa Mazowieckiego. Nagrodzono ją za charyzmatyczną działalność kulturalną, prekursorskie działania menedżerskie, nieustanny rozwój i otwartość na zmiany oraz skuteczne sieciowanie. „Zastanawiam się teraz, co powinnam zrobić, żeby nadal się rozwijać i podnosić poprzeczkę. Bo nie lubię się powtarzać i ciągle chcę robić coś nowego. Chciałabym się sprawdzić w zarządzaniu większą instytucją kultury i kierować większą grupą ludzi i zbudować jeszcze większy zespół. To byłoby wyzwanie dla mnie” – mówiła w wywiadzie udzielonym po otrzymaniu nagrody udzielonym dla urzędowego magazynu „Nasze Bielany”.

Wcześniej działania Mirosław-Doleckiej doceniło również Ministerstwo Edukacji Narodowej w Konkursie na najlepszy projekt Roku 2010 z zakresu edukacji kulturalnej za projekt „Plac Zabaw – inny niż wszystkie”.

Ponadto Iwona Mirosław-Dolecka jest aktorką teatralną i filmową oraz lalkarką. Ukończyła Akademię Teatralną im. A. Zelwerowicza w Warszawie - Wydział Sztuki Lalkarskiej w Białymstoku, studia podyplomowe z Marketingu Kultury na Uniwersytecie Warszawskim oraz Akademię Przywództwa Liderów Oświaty.

Przeczytaj również: Żoliborski Dom Kultury. 8 kandydatów i żaden nie spełnił oczekiwań

Co dalej z budynkiem przy Śmiałej?

W czerwcu dzielnica wybrała również autora koncepcji przebudowy budynku znajdującego się przy ulicy Śmiałej, gdzie ma znajdować się główna siedziba ŻDK. Dwa warianty, które następnie będą konsultowane z mieszkańcami opracuje architekt Radosław Guzowski, mieszkaniec Żoliborza.

Jego zadaniem będzie dostosowanie budynku tak aby znalazło się w nim m.in. studio nagrań, pracownie fotograficzne, komputerowa i sale przeznaczone do rękodzieła artystycznego, modelarstwa, gier strategicznych, malarstwa, krawiectwa a także do nauki języka.

„Powstać ma także sala teatralno-kinowa wyposażona w podesty sceniczne z miejscem dla ok. 50 osób i – miarę możliwości – z garderobą dla artystów, magazynem na scenografię oraz kostiumy. Ma być też sala do zajęć ruchowych, jak taniec, balet, yoga, gimnastyka wraz z przylegającymi prysznicami. Autor koncepcji architektonicznej ma również zaprojektować kawiarenkę wraz z ogrodem zimowym oraz przestrzeń wystawienniczą” – informuje dzielnica.

Koncepcja ma być gotowa w kwietniu przyszłego roku.

Przeczytaj również: Dom Kultury na Żoliborzu. Najpierw tymczasowa siedziba, a później adaptacja budynku przy Śmiałej


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
PRZECZYTAJ