Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
wtorek, 25 czerwca 2024 00:11
Reklama

Muzeum dla Dzieci, czyli etnografia dla najmłodszych

Dziś zaproszę Was na wystawę dedykowaną dzieciom, ale dorośli również się na niej wybornie bawią. Tydzień temu zaproponowałam wizytę w Muzeum Etnograficznym. Na parterze tej przedobrej i olbrzymiej instytucji mieści się Muzeum dla Dzieci.

Wielokrotnie spotkałam się na świecie z takim rozwiązaniem, że przy muzeach, które dzieciom ciężko by było ogarnąć zarówno umysłem, jak i kilometrówką, są mniejsze placówki, które wyciskają esencję i przedstawiają w przystępny dla maluchów sposób rzeczy z pozoru mało ciekawe. Choć tematy etnograficzne są jednymi z wdzięczniejszych dla latorośli.

Muzeum dla Dzieci to przestrzeń do zabawy, rozmowy i doświadczenia. Dużo tu elementów sensorycznych. Można sprawdzać, dotykać, próbować. Aktualnie, do końca roku prezentowana jest tu wystawa "To tu, to tam". Idealna na wakacje, wspaniała dla małych i większych podróżników.

My, ludzie, podróżujemy od zawsze. Początkowo bardziej dla hajsu i przeżycia, stopniowo dla odkrywania świata i przyjemności. Na wystawie są wszystkie potrzebne elementy, od pakowania plecaka, przez zrozumienie ludzkiej wieży Babel, po przywożenie pamiątek i wrażeń z podróży. Moje pokolenie miało okazję podróżować z łatwością. Tanio, przystępnie, wystarczyło mieć tylko chęci, a przy odrobinie kombinatoryki, można się było znaleźć daleko od domu za grosze. Niegdyś było to dużo trudniejsze i często zarezerowane dla bogaczy. Trudny czas pandemii zabrał nam na chwilę tą wolność i zmusił do refleksji i na "To tu to tam" możemy odpowiedzieć sobie na te pytania. Czy jesteśmy uważnymi podróżnikami i podróżniczkami? Czy poznawanie nowych miejsc i osób coś w nas zmienia? Co podróżowanie znaczy dla świata? Czy wszyscy podróżują? Skąd w nas potrzeba poznawania odległych lądów?

Ekspozycja jest przemieszana. Są tu zarówno plansze edukacyjne, ciekawe teksty, zadania do wykonania, ale również eksponaty z muzealnych magazynów. Strzałem w dziesiątkę są słoiki z przyprawami do odgadywania, trochę za zakrętem, więc nie przegapcie. W ostatniej sali można się nawet położyć i przetrawić.

Muzeum Etnograficzne znajduje się w Śródmieściu, na ul. Kredytowej. Z Żoliborza to miły spacer, ale można też dojechać metrem, autobusem, czy tramwajem.


to-tu1

to-tu1

to-tu-2

to-tu-2

to-tu-4

to-tu-4

to-tu-7

to-tu-7

to-tu-3

to-tu-3

to-tu-9

to-tu-9

to-tu-12

to-tu-12

to-tu-13

to-tu-13

to-tu-11

to-tu-11

to-tu-8

to-tu-8

tp-tu-6

tp-tu-6

to-tu-14

to-tu-14


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
PRZECZYTAJ
pochmurnie

Temperatura: 19°CMiasto: Warszawa

Ciśnienie: 1017 hPa
Wiatr: 23 km/h