Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
poniedziałek, 22 lipca 2024 21:37

Kursy komputerowe dla seniorów. Czego mogą się nauczyć?

W dobie postępującej cyfryzacji, coraz więcej spraw urzędowych można załatwić przez Internet. Nie wszyscy jednak nadążają za szybkim postępem technologii, zwłaszcza seniorzy, którzy często zaliczają się do grupy osób wykluczonych cyfrowo. Dlatego na Żoliborzu ruszają kursy komputerowe. Seniorzy dowiedzą się jak korzystać m.in. z komunikatorów, bankowości elektronicznej, gdzie oglądać filmy i poznają zasady bezpieczeństwa w Internecie.

W tym artykule przeczytasz m.in.:

- o tym, co będą obejmowały kursy,
- obsługi jakich aplikacji będą mogli nauczyć się seniorzy,
- kiedy odbędą się zajęcia.

Zapowiadane kursy komputerowe dla seniorów są realizowane w ramach budżetu obywatelskiego. - Projekt ma na celu poprawę funkcjonowania ludzi w tej grupie wiekowej w świecie, w którym technologia i informatyzacja odgrywają kluczową rolę. Ma przede wszystkim przeciwdziałać wykluczeniu cyfrowemu osób starszych, przygotować ich do funkcjonowania w cyber świecie oraz umożliwić swobodne korzystanie z e-usług, także tych ułatwiających im kontakt z bliskimi osobami i rodziną lub załatwienie spraw urzędowych – uzasadnia autor projektu.

Na kurs może zapisać się każdy kto chce rozwijać swoje umiejętności w posługiwaniu się komputerem, smartfonem czy innymi urządzeniami technologicznymi, umożliwiającymi korzystanie z usług w sieci i załatwiania spraw urzędowych przez Internet. Poza samą obsługą urządzeń uczestnicy kursu nauczą się również wykorzystywać poszczególne aplikacje.

Przeczytaj również: Przetarg na Psi Park rozstrzygnięty

Nie tylko obsługa urządzeń, ale też dostępnych aplikacji do pracy i komunikowania się

Na lipiec i sierpień zaplanowano cztery kursy z obsługi komputera. W każdym z nich zaplanowano 15 spotkań, po dwa tygodniowo. Spotkania podzielono tematycznie. W pierwszej kolejności uczestnicy będą utrwalać wiedzę z zakresu obsługi komputera, korzystania programów Word, Excel i innych edytorów tekstu. Kursanci poznają również narzędzia google, w tym pocztę i tzw. chmurę. Trzy spotkania poświęcone będą wyborze i obsłudze smartfonów, instalowaniu i korzystaniu z aplikacji, edycji zdjęć oraz nagrywaniu i udostępnianiu filmów.

Co ważne, dziś dla wielu z nas Internet służy do załatwiania spraw urzędowych, a także obsługi naszego konta w banku. W czasie zajęć seniorzy nuczą się jak korzystać z bankowości elektronicznej i realizować sprawy urzędowe. Założą również profil zaufany, który dziś jest niezbędny w wielu sprawach. Pomocna w codziennym życiu będzie także umiejętność robienia zakupów w sieci, rezerwacji biletów w sieci czy korzystania z systemu rezerwacji książek w bibliotece, e-booków i obsługi ich czytników.

Dwa ze spotkań poświęcone zostaną komunikacji w Internecie, a konkretnie popularnym komunikatorom. Seniorzy dowiedzą się jak korzystać ze Skype’a, Messenger’a, What’s App’a i Zooma. Będą mieli okazję dowiedzieć się czym są social media i założyć konto na Facebooku, Twitterze i Instagramie oraz w innych aplikacjach wykorzystywanych do autopromocji.

Przeczytaj również: Teatr Komedia bez nowego dyrektora. Konkurs został unieważniony a trio, które oczarowało rozpadło się

Netflix i Youtube dla seniorów

Prowadzone kursy mają też uświadomić seniorom to, że w Internecie znajduje się również wiele źródeł informacji, z których można czerpać wiedzę na temat tego, co dzieje się na świecie. Prowadzący podpowiedzą też jak i gdzie oglądać ulubione filmy i seriale oraz gdzie można posłuchać ulubionych artystów.

W programie znalazły się także ćwiczenia z podłączania różnych urządzeń, z przesyłania plików z telefonu do komputera, nagrywania i zgrywania z pen-drive oraz o tym jak przesyłać duże pliki bez utraty jakości.

Korzystając z sieci i podłączonych do niej urządzeń każdy użytkownik narażony jest na niebezpieczeństwo. Oszuści mogą w łatwy sposób wyłudzić wrażliwe dane albo pieniądze. Dlatego w całym szkoleniu organizatorzy postawią również na zasady bezpieczeństwa w sieci. Jedno z ostatnich spotkań poświęcone zostanie bezpiecznemu poruszaniu się w Internecie, zagrożeniom społecznym, jak próba wyłudzenia danych osobowych, kradzieży hasła do bankowości elektronicznej czy zabezpieczeniem się przez wyłudzeniami i oszustwami internetowymi.

Kursy odbywać się będą w czterech żoliborskich szkołach podstawowych:

  • SP nr 65 przy ul. Mścisławskiej 1,
  • SP nr 68 przy ul. Or-Ota 5,
  • SP nr 92 przy ul. Przasnyskiej 18a
  • SP nr 392 przy al. Wojska Polskiego 1a.

Pierwsze zajęcia ruszają 6 lipca.
Harmonogram zajęć oraz ramowy program dostępne są po kliknięciu tutaj.
Zapisy przyjmowane są pod numerem telefonu: 531 025 226.

Przeczytaj również: SPPN na Żoliborzu. Czekają nas podwyżki za parkowanie


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
PRZECZYTAJ
słabe opady deszczu

Temperatura: 27°CMiasto: Warszawa

Ciśnienie: 1012 hPa
Wiatr: 27 km/h