Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
poniedziałek, 15 kwietnia 2024 08:59

Weekend na Żoliborzu: Koncert Kasi Kowalskiej, spacer dendrologiczno-ornitologiczny i czytanie w słusznej sprawie

W weekend na Żoliborzu najwięcej atrakcji czeka nas na Kępie Potockiej, gdzie odbędą się koncerty i festiwal streetfoodu.

KASANDRA - czytanie w słusznej sprawie

W Kinie Elektronik odbędzie się czytanie „Kasandry” Łesi Ukrainki (1871-1913). To ukraińska poetka dramatopisarka, tłumaczka i krytyczka literacka. Autorka takich dramatów jak „Pieśń lasu”, „Bojarynia” czy „Kasandra”, stale obecnych na scenach ukraińskich teatrów, a w Polsce nigdy dotąd niewystawianych. Przełożyła na język ukraiński m. in. dzieła Adama Mickiewicza, Wiktora Hugo czy Homera.

„Kasandra” to z kolei utwór ukazujący kulisy końcowego etapu wojny trojańskiej. „Centralną postacią dramatu czyni trojańską królewnę Kasandrę, jasnowidzącą wieszczkę, w której tragiczne przepowiednie nikt nie chce wierzyć. W mistrzowsko napisanych dialogach między precyzyjnie skonstruowanymi postaciami rozgrywa się wielopiętrowy dramat - osobiste tragedie owdowiałych kobiet, katastrofa podbitego narodu, brud politycznej gry” – czytamy w zapowiedzi wydarzenia.

Celem wydarzenia jest zbiórka, która ma wspierać punkt pomocowy działający przy Narodowym Teatrze Dramatycznym w Iwano-Frankiwsku. Dlatego wstęp na wydarzenie jest płatny tyle ile ktoś uzna za stosowne. Oprócz datków finansowych można też przekazać konkretne rzeczy takie jak jedzenie w postaci konserw czy słoiczków dziecięcych oraz środki higieny.

Kiedy? – Czwartek, 9 czerwca o godz. 19.00
Gdzie? – Kino Elektronik

Piknik rodzinny

W czasie pikniku wystąpi Żoliborski Chór Sąsiedzki, odbedzie się kokurs ciast i turniej piłki nożnej. Każdy kto przyjdzie będzie mógł również zobaczyć finał Mam Talent. Dodatkowo na stoiskach czekają atrakcje przygotowane przez samych uczniów szkoły nr 267.

Kiedy? - Sobota, 11 czerwca o godz. 14
Gdzie? - SP nr 267

Otwieramy Żoliborz 2022

Sezon imprez i koncertów plenerowych w pełni. Również na Żoliborzu czekają nas koncerty i różnego rodzaju atrakcje dla dzieci.

Otwieramy Żoliborz, to coroczna impreza z koncertami. W tym roku na Kępie Potockiej wystąpi Kasia Kowalska. To główna gwiazda wydarzenia. Oprócz niej zagrają: Afera, Szajka Trawnik, Cytadela i Komety.

Na terenie Parku będzie można skorzystać z euro-bungee, basenu z łódkami, pneumatycznej zjeżdżalni dla starszych dzieci oraz toru przeszkód. Dorośli będą mogli skorzystać z symulatora jazdy pod wpływem alkoholu oraz symulatora dachowania i zderzenia. Na miejscu prowadzone będą szkolenia z zakresu udzielania pierwszej pomocy.  

Dla dzieci przygotowano warsztaty plastyczne, pokazy sportowe prowadzone m.in. przez UKS Ronin Team, Ośrodek Sportu i Rekreacji oraz Klub Sportowy „Spójnia”. Dodatkowo o godzinie 13 rozpocznie się spektakl dla dzieci "Piraci i skarb pustyni", a następnie usłyszymy piosenki i zabawy taneczne, które poprowadzi na scenie Urszula Pakuła – mnóstwo wyśmienitej zabawy dla całych rodzin zapewnią bogate w atrybuty animacje nawiązujące do tych mniej i bardziej odległych zakątków globu, świata zwierząt i muzyki.

Kiedy? – Sobota, 11 czerwca od godz. 13.00
Gdzie? – Park Kępa Potocka

"IV Żoliborski Festiwal Streetfoodu

Przez cały weekend na Kępie Potockiej odbędzie się już czwarta odsłona Żoliborskiego Festiwalu Streetfoodu. „Specjalnie dla Was na Żoliborz zjeżdżają kuchnie z całego świata” – zapowiadają organizatorzy.

W trakcie wydarzenia przygotowano również konkursy, w których zwycięzcy jako nagrodę otrzymają darmowe jedzenie.

Kiedy? – Od piątku 10 czerwca do niedzieli 12 czerwca
Gdzie? – Park Kępa Potocka

Spacer historyczny i spotkanie sąsiedzkie

Z okazji 100-lecia Warszawskiej Spółdzielni Mieszkaniowej odbędzie się wycieczka z przewodnikiem poświęcona historii WSM i Sadów Żoliborskich.

Uczestnicy wycieczki poznają historię powstania WSM, a także idee jakie wówczas przyświecały założycielom spółdzielni. W czasie spaceru przewodniczka opowie również o powojennych okolicznościach rozwoju WSM, a także budowy nowych osiedli w tym Sadów Żoliborskich.

Wycieczkę poprowadzi przewodniczka Hanka Warszawianka wielka znawczyni i miłośniczka warszawskiej historii. Prowadzi portal www.hankawarszawianka.pl .

Kiedy? – Piątek, 10 czerwca o godz. 17.30
Gdzie? – Zbiórka na placu między Urzędem Dzielnicy Żoliborz a Domem Handlowym Merkury

Spacery ornitologiczno-dendrologiczne na Żoliborzu

Przed nami przedostatni spacer z całego cyklu. Tym razem wydarzenie, które poprowadzi dendrolog Magdalena Wnęk i ornitolog Bartosz Smyk poświęcone będzie Kalinowej Łące. W spacerze może wziąć udział każdy. Nie ma ograniczeń wiekowych ani co do liczby uczestników. Warto wziąć ze sobą aparat fotograficzny. Udział jest bezpłatny, a czas trwania przewidziany na ok. 3 godziny.

Kiedy? – Niedziela, 12 czerwca o godz. 11.00
Gdzie? – Ogród Kalinowa Łąka


otwieramy-zoliborz

otwieramy-zoliborz

street-food

street-food

spacer-wsm

spacer-wsm

spacer-ornitologiczny

spacer-ornitologiczny

287018988_3249927575325133_616810022862225813_n

287018988_3249927575325133_616810022862225813_n


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
PRZECZYTAJ
słabe opady deszczu

Temperatura: 8°CMiasto: Warszawa

Ciśnienie: 1009 hPa
Wiatr: 6 km/h