Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
niedziela, 19 maja 2024 04:51

W Lesie Młocińskim o ekologii i przyrodzie. Powstaje tam nowoczesne Centrum Edukacji Ekologicznej

Na Bielanach powstaje miejsce, w którym będzie można przyswajać wiedzę na temat przyrody i ekologii. Na nowym Centrum Edukacji Ekologicznej skorzystają przede wszystkim dzieci.

W tym artykule przeczytasz m.in.:

- o tym jaką role będzie pełniło Centrum Edukacji Ekologicznej,
- co stanie się z zabytkową leśniczówką, która znajduje się obok planowanej inwestycji,
- ile czasu na realizację prac ma wykonawca.

- Dbanie o planetę to nie tylko codzienna troska o środowisko, ale też pogłębianie wiedzy na ten temat. A gdzie lepiej przyswajać informacje o ekologii i przyrodzie niż w jej bezpośrednim otoczeniu? Las Młociński nadaje się do tego doskonale – mówi o planowanym Centrum Edukacji Ekologicznej Rafał Trzaskowski, prezydent Warszawy.

W Warszawie działają obecnie dwa tego typu ośrodki. Jeden w Lesie Kabackim, drugi zaś w Pawilonie Kamień nad Wisłą, obok mostu Gdańskiego. Trzeci tego typu ośrodek powstanie na Młocinach. - Szacujemy, że rocznie z tego nowoczesnego obiektu będzie mogło skorzystać nawet 25 tys. osób – dodaje Michał Olszewski, zastępca prezydenta Warszawy.

Przeczytaj również: Nurogęsi na Żoliborzu. Mają trudną przerwę nad Wisłę

Nie tylko nowy obiekt, ale też remont zabytkowej leśniczówki

W poniedziałek, 30 maja Stołeczny Zarząd Rozbudowy Miast podpisał umowę na wykonanie projektu i budowę Centrum Edukacji Ekologicznej. Obiekt zostanie wybudowany obok leśniczówki przy ul. Papirusów, która zostanie odnowiona. To miejsce znane wielu spacerowiczom i miłośnikom leśnych wycieczek. Leśniczówka po remoncie, oprócz codziennej działalności kawiarnianej, będzie miejscem m.in. wernisaży, wystaw plastycznych, spotkań z autorami. Budynek posłuży również edukacji ekologicznej. Wewnątrz ma znajdować się pełne zaplecze sanitarne, w tym toaleta dostosowana do potrzeb osób z niepełnosprawnościami.

Przeczytaj również: Zamiast na śmietnik trafią do potrzebujących

Nowe Centrum Edukacji Ekologicznej będzie parterowym budynkiem o powierzchni ponad 1200 m kwadratowych. Wewnątrz znajdzie się sala konferencyjno-warsztatowa, sale edukacyjne, pomieszczenia biurowe, szatnie i zaplecze sanitarne. Obiekt ma być dostosowany do potrzeb osób z niepełnosprawnościami.

Budynek ma być ekologiczny i wykorzystywać Odnawialne Źródła Energii. Źródłem ciepła ma być pompa ciepła zasilana energią z fotowoltaiki. Na budynku znajdzie się zielony dach. Przewidziane jest także utworzenie ogrodu deszczowego.

Wykonawca na realizację prac ma 16 miesięcy. Inwestycja ma kosztować łącznie 17 mln zł.

Przeczytaj również: Wycinki drzew w Warszawie. NIK sprawdza, jak miasta zarządzają zielenią


Centrum-Edukacji-Ekologicznej-na-Mlocinach_wizualizacja_2

Centrum-Edukacji-Ekologicznej-na-Mlocinach_wizualizacja_2

Centrum-Edukacji-Ekologicznej-na-Mlocinach_wizualizacja_3

Centrum-Edukacji-Ekologicznej-na-Mlocinach_wizualizacja_3


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
PRZECZYTAJ