Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
poniedziałek, 17 czerwca 2024 06:01

Nurogęsi na Żoliborzu. Mają trudną przerwę nad Wisłę

Od kilku dni w Parku Fosa przebywa rodzina nurogęsi. Wisła co prawda niedaleko, ale po drodze jest wiele przeszkód. Dopóki nurogęsi mieszkają u podnóży Cytadeli trzeba zadbać o ich spokój.

W tym artykule przeczytasz m.in.:

  • o tym ile małych nurogęsi przeprawiło się w Warszawie nad Wisłę,
  • o tym dlaczego sytuacja nurogęsi przebywających w Parku Fosa jest trudna.

W tym roku, dzięki akcji pomocowej dla nurogęsi, nad Wisłę wraz z matkami dostało się ponad 40 małych nurogęsiątek. Ten gatunek ptaka wodnego z rodziny kaczkowatych głównie występuje w Łazienkach Królewskich, skąd przez Kanał Piaseczyński i ruchliwą ulicę Myśliwiecką i Czerniakowską w kwietniu oraz maju wędruje nad Wisłę. W przeciwieństwie do parkowych zbiorników i kanałów, to właśnie tam mają zapewniony pokarm. Nurogęsi żywią się głównie rybami oraz innymi drobnymi wodnymi zwierzętami.

Przeczytaj również: [Felieton] Park Fosa, czyli zielony i dziki zakątek Żoliborza z miejscem na sztukę

Nurogęsi w Polsce są objęte ochroną. Zasiedlają tereny wokół otoczonych drzewami zbiorników wodnych i wzdłuż dolin rzecznych. Gniazdują w dziuplach drzew.

W tym roku nurogęsi pojawiły się w dwóch nowych lokalizacjach. Miesiąc temu dzięki reakcji mieszkańców miała miejsce skoordynowana akcja przeprowadzenia nurogęsi przez Wisłostradę na wysokości mostu Gdańskiego. Policja wstrzymała ruch na Wisłostradzie, tak aby mama wraz z dziesięciorgiem swojego potomstwa mogła bezpiecznie dotrzeć do Wisły.

https://fb.watch/df50WlJ6YZ/

Przeprawa nurogęsi nad Wisłę wydaje się trudna

Od tygodnia rodzina nurogęsi (matka i 8 młodych nurogęsiątek) przebywa w Parku Fosa, gdzie upodobały sobie zbiornik z betonowym dnem. Choć sam park jest wyjątkowy ze względu na swą bioróżnorodność i sposób utrzymywania w nim zieleni i mikroklimatu, to dla nurogęsi jest to niezbyt szczęśliwa lokalizacja, ze względu na przeszkody jakie są między parkiem a Wisłą.

Przede wszystkim Wisłostrada na tym odcinku ogrodzona jest barierkami. Po drugiej stronie ruchliwej arterii znajdują się również ogrodzone tereny Spójni. W tym rejonie prowadzone są też prace nad kolektorem ściekowym.

Sytuację nurogęsi monitoruje obecnie Zarząd Zieleni Warszawskiej. W parku można natknąć się na apel by nie zbliżać się do ptactwa. Właściciele psów proszeni są też, by prowadzić swoje czworonogi w tym rejonie na smyczy, tak by nie wystraszyć płochliwych nurogęsi. „Na bieżąco monitorujemy sytuację. Jednocześnie prosimy o niepodchodzenie zbyt blisko do ptaków, a w razie próby przeprawy nurogęsi do Wisły, o zgłoszenie na nr 112” – informuje ZZW.

Ze względu na płochliwość nurogęsi przetransportowanie samicy wraz z potomstwem w bezpieczne miejsce jest trudnym zadaniem.

Przeczytaj również: Nieuprzątnięty zbiornik w Parku Fosa i Stoki Cytadeli? Warszawscy ogrodnicy wyjaśniają


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
PRZECZYTAJ