Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
wtorek, 23 lipca 2024 22:28

[Tydzień kultury i edukacji] „Na Żoliborzu są ulice takie śliczne…”. Żoliborz w wierszu i piosenkach

Żoliborz niegdyś był dzielnicą, która przyciągała najwybitniejszych artystów. Niejednokrotnie urok Żoliborza przemycali w swojej twórczości.

W tym artykule przeczytasz m.in. o:

- o tym w jakich wierszach i piosenkach jest mowa o Żoliborzu,
- jak na przestrzeni lat zmieniło się postrzeganie Żoliborza w twórczości artystów.

Piosenka "Warszawa" zespołu T.Love, w której Muniek śpiewa „Zielony Żoliborz, pieprzony Żoliborz…” to prawdopodobnie najbardziej znany utwór nawiązujący do Żoliborza. Piosenka wydana w 1991 roku na stałe zapisała się w kanonie kultury masowej. Jednak sam Żoliborz pojawiał się w twórczości artystów dużo wcześniej i dużo później.

Przeczytaj również: Kalina Jędrusik. Ikona wolności z Żoliborza

„Deszcz”

O Żoliborzu pisał Konstanty Ildefons Gałczyński w tekście do piosenki, do której muzykę skomponował Władysław Szpilman, „Deszcz”.

„Na Żoliborzu są ulice takie śliczne,
Takie topole, a w topolach taki wiatr,
Gdy przyjdzie wieczór
Świecą światła elektryczne,
I tak mi dobrze jakbym miała osiem lat.”

Utwór zaśpiewała i nagrała Łucja Prus a następnie Irena Santor, legendarna polska wokalistka, która po 71 latach w 2021 roku ogłosiła koniec kariery.

„Niebo nad Żoliborzem jest zawsze olbrzymie…”

O Żoliborzu w swojej twórczości pisał również Jerzy Zagórski. Poeta przez około 30 lat mieszkał na Żoliborzu w budynku przy ulicy Mickiewicza 18. Fakt ten upamiętnia dziś tablica pamiątkowa znajdująca się właśnie na żoliborskiej kamienicy.

„Niebo nad Żoliborzem jest zawsze olbrzymie
Zachodem stygną chmury w amarancie krwawym.
Na północ dym nad miastem, jak puch nad zatopionym stawem,
Płynie.”

Żolifornia

To utwór, który światło dzienne ujrzał w 2020 roku. Cała płyta, na której znajduje się ten kawałek jest pogodnym i muzycznym spacerem po Żoliborzu utrzymanym w rytmie hip hopu. Nie brakuje również funku i jazzu. Za produkcję tej iście żoliborskiej muzyki odpowiada Święty, czyli producent mający współpracę z takimi artystami jak Ten Typ Mes czy W.E.N.A. Za teksty odpowiada związany z Żoliborzem MRmetrick. - Na Żoliborzu mam swoje korzenie. Ja jestem z Żoliborza Oficerskiego. Moja babcia wychowywała się w domu przy alei Wojska Polskiego, ale w części przy Cytadeli, a dziadek z kolei mieszkał przy ulicy Krajewskiego. Spędzili też tu całą wojnę – mówił w wywiadzie dla "Gazety Żoliborza" MRmetrick.

Przeczytaj również: Nagrali piosenkę o naszej dzielnicy! “To chęć ukazania Żoliborza w hip hopowym stylu”

Zielone Żoli

Muzyka Linii Nocnej to połączenie fascynacji nowoczesnymi produkcjami z poetyckim zacięciem. Jest to z pewnością ciekawy obrazek życia młodych wrażliwych ludzi z ludzkimi problemami w dużym mieście. Piosenka Zielony Żoli potwierdza koncepcję muzyków osadzania historii w konkretnych miejscach miasta, które stanowią tło dla ludzkich historii.

„Wracam do ziomali na Sadach, wracam do ziomali na ośce”

„Wracam na Żoliborz” to prawdopodobnie najmłodsza piosenka, w której występuje Żoliborz. Jej autorem jest Janusz Walczuk związany z Żoliborzem i działającą tu wytwórnią SBM Label. Niedawno minął rok od wydania jego debiutanckiego albumu, na którym znalazł się właśnie utwór „Wracam na Żoliborz”.

Przeczytaj również: Marek Dutkiewicz: Kogo uważa za najlepszego autora tekstów w historii muzyki?


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
PRZECZYTAJ
bezchmurnie

Temperatura: 20°CMiasto: Warszawa

Ciśnienie: 1015 hPa
Wiatr: 24 km/h