Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
wtorek, 23 lipca 2024 22:03

Rowerowy Maj na półmetku i prawie milion przejazdów

Sezon na jazdę rowerami w pełni, co widać nie tylko po wzmożonym ruchu na ścieżkach rowerowych, ale też licznie zaparkowanych przed szkołami i przedszkolami jednośladach. Wielu przedszkolaków i uczniów dociera na zajęcia rowerem w ramach akcji Rowerowy Maj, która jest już na półmetku.

W stołecznych szkołach i przedszkolach trwa Rowerowy Maj. To akacja, która ma zachęcić dzieci i ich rodziców do tego, by do szkoły czy przedszkola jeździć na rowerze czy hulajnodze zastępując w ten sposób samochody.

W Warszawie akcja organizowana jest już piąty raz. Udział bierze w niej 340 stołecznych placówek, 184 przedszkola oraz 156 szkół podstawowych. Jak się okazuje tegoroczna frekwencja jest rekordowa. Na Żoliborzu udział w rowerowym maju zadeklarowały przedszkola nr 87, 96, 109, 130, 131, 197, 288, 261, 361, 433 i szkoły podstawowe nr 65, 92, 267, 391 i 396.

Przeczytaj również: Co z korytarzem rowerowym do centrum?

Akcja na półmetku i 900 tys. przejazdów

Zasady Rowerowego Maja są bardzo proste: codziennie, przez cały miesiąc, każdy przedszkolak i uczeń szkoły podstawowej, który dotrze do swojego przedszkola lub szkoły w sposób aktywny (czyli nie tylko na rowerze, ale też na hulajnodze, na rolkach, czy na deskorolce), otrzymuje dwie naklejki – jedną do rowerowego dzienniczka, a drugą na plakat klasowy. Akcja zachęca do aktywnych dojazdów, a zapełnione po brzegi parkingi rowerowe przy szkołach i przedszkolach najlepiej pokazują, jak wielu uczniów i przedszkolaków z zaangażowaniem bierze udział w kampanii. Dla najaktywniejszych uczestników, klas i grup oraz całych placówek przewidziane są atrakcyjne nagrody.

To, jak rywalizują przedszkola i szkoły, można śledzić na stronie rowerowymaj.eu. Po 10 dniach trwającej akcji uczestnicy kampanii wykonali 900 tysięcy przejazdów.

„Do tej pory frekwencja jest na naprawdę wysokim poziomie – aktywnie dojeżdża ponad 70 tysięcy uczniów i przedszkolaków. Aż 38% dojazdów do szkół i przedszkoli odbywa się na rowerze, hulajnodze, rolkach, czy deskorolce. Jak do tej stuprocentową frekwencją pochwalić się może ponad 9 tys. uczestników. W aż 463 klasach i 119 grupach przedszkolnych aktywny udział w kampanii biorą wszystkie dzieci. Te wyniki już teraz wróżą kolejne rekordy w tegorocznej edycji Rowerowego Maja” – informuje Zarząd Dróg Miejskich podsumowując półmetek akcji.

Przeczytaj również: Od Płatniczej po Cytadelę i z powrotem. Rowerowy przewodnik po Żoliborzu i Bielanach

Nie tylko rywalizacja ale też warsztaty i mobilny serwis

Rowerowy Maj polega nie tylko na rywalizacji, ale ma też promować rower jako bezpieczny i zdrowy dla człowieka i środowiska środek transportu. Dlatego w ramach akcji dla uczniów podstawówek prowadzone są również warsztaty, w czasie których uczestnicy będą doskonalić jazdę na rowerze. Doświadczeni instruktorzy poprowadzą zajęcia z dziećmi posiadającymi uprawnienia do poruszania się rowerem po drogach publicznych i z tymi, które dopiero przygotowują się do zdobycia karty rowerowej. Warsztaty będą się odbywać na terenie szkół i w ich bliskim otoczeniu w maju i czerwcu. Uczniowie uprawnieni do wyjazdu na drogi publiczne pod okiem trenerów przećwiczą swoje umiejętności kierowania rowerem w ruchu ulicznym.

Dodatkowo rusza Mobilny Serwis Rowerowy przeznaczony dla uczniów i nauczycieli. W maju, a także w czerwcu na terenach poszczególnych szkół podstawowych będzie okazja do wykonania bezpłatnego przeglądu roweru oraz dokonania drobnych napraw. Dzięki temu pojazdy będą sprawne, bezpieczne i gotowe na wykręcanie kolejnych rowerowych kilometrów, nie tylko w maju.

fot, ZDM


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
PRZECZYTAJ
bezchmurnie

Temperatura: 20°CMiasto: Warszawa

Ciśnienie: 1015 hPa
Wiatr: 24 km/h