Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
czwartek, 30 listopada 2023 11:39

Żoliborski Dom Kultury. 8 kandydatów i żaden nie spełnił oczekiwań

"Mam wrażenie, że burmistrz nie zapoznał się z przygotowanym programem, a sama rozmowa była przykra" - słyszymy od jednego z kandydatów. O to z jakiego powodu nie udało się wyłonić dyrektora placówki zapytaliśmy żoliborski urząd.

W tym artykule przeczytasz m.in.
- o tym kto znalazł się w komisji konkursowej,
- opinię jednego z kandydatów na temat konkursu,

- dlaczego nie wybrano nikogo spośród 8 kandydatów.

Na początku kwietnia żoliborski Urząd ponownie ogłosił konkurs na dyrektora Żoliborskiego Domu Kultury. Informację udostępniono na oficjalnej Facebookowej stronie Urzędu. W komentarzu padło pytanie jednej z mieszkanek: „Gdzie można znaleźć uzasadnienie unieważnienia poprzedniego konkursu na dyrektora/dyrektorkę? zgłosiło się kilka świetnych osób, ale mimo to nikt nie został wybrany, dlaczego?” Minęły trzy tygodnie bez odpowiedzi.

Pierwszy, nierozstrzygnięty konkurs budzi duże zainteresowanie wśród mieszkańców, co wskazują pytania kierowane do naszej redakcji.

Przypomnijmy, o przeprowadzenie konkursu na dyrektora Żoliborskiego Domu Kultury zabiegali radni Miasto Jest Nasze przy okazji pracy nad uchwałą powołującą jednostkę kultury. Według MJN wyłonienie dyrektora w trybie konkursu pozwoli uniknąć sytuacji, w których na stanowisku zatrudniane są osoby według partyjnej przynależności lub politycznych powiązań.

W komisji pierwszego konkursowej zasiadało łącznie 7 członków. Wśród nich Paweł Michalec, burmistrz Żoliborza, Renata Kozłowska, wiceburmistrz Żoliborza, Maciej Ślesicki współzałożyciel i wykładowca Warszawskiej Szkoły Filmowej, Julia Umeda-Zasacka jako przedstawicielka DKDS, twórczyni PanDymińskiej, Artur Jóźwik dyrektor biura kultury w ratuszu, Izabela Jasińska, zastępczyni dyrektora biura kultury w ratuszu oraz Agnieszka Grzeszczak, naczelnik wydziału organizacyjnego żoliborskiego urzędu.

Wydział organizacyjny, jak czytamy w Biuletynie Informacji Publicznej zajmuje się m.in. organizowaniem posiedzeń Zarządu Dzielnicy oraz sporządzaniem protokołów, prowadzeniem rejestru Uchwał Zarządu Dzielnicy, nadzorem, rejestrowaniem oraz koordynacją skarg i wniosków.

Przeczytaj również: Konflikt w sprawie powołania instytucji kultury na Żoliborzu

Żoliborski Dom Kultury bez dyrektora. 8 kandydatów i żaden nie spełnił oczekiwań

O stanowisko dyrektora żoliborskiego domu kultury w pierwszej odsłonie konkursu starało się łącznie 8 kandydatów i kandydatek. Jeden z nich nie spełnił wymogów formalnych, więc do drugiego etapu polegającego na przeprowadzeniu rozmów zaproszono 7 kandydatów i kandydatek.

W ramach drugiego etapu, komisja konkursowa przeprowadziła rozmowy z kandydatami. Jak wynika z relacji jednego z nich, który prosił o anonimowość, w trakcie dyskusji nad opracowanym programem, po tym jakie zadawano pytania można było wyczuć, że burmistrz nie zapoznał się z nim w całości. „W ten sposób wyrzucono do kosza całkiem ciekawy program, który zawierał porozumienia z szefami instytucji kulturalnych i nie tylko, działających na Żoliborzu, których burmistrz mam wrażenie, że nie czytał. Rozmowa, która odbyła się w ramach drugiego etapu konkursu była po prostu przykra” – słyszymy od jednego z kandydatów.

Przeczytaj również: 70 lat temu zakończyła się budowa Społecznego Domu Kultury, pionierskiego projektu w skali miasta

Z jakiego powodu nie wyłoniono kandydata? Bo pozwala na to regulamin

Wybór komisji rozgrywał się ostatecznie między kandydatem i kandydatką. Obie osoby od lat działają z powodzeniem w branży. Jeden z kandydatów dość silnie związany jest z teatrem, drugi ma dość szerokie portfolio a w nim szereg współprac, m.in. z Ministerstwem Kultury i Dziedzictwa Narodowego i innymi instytucjami. W trzech głosowaniach nie udało się wyłonić dyrektora żoliborskiego domu kultury, ponieważ każdy z kandydatów otrzymał po 3 głosy, jeden z członków komisji za każdym razem wstrzymywał się od głosu.

W protokole z przeprowadzonego konkursu nie ma zawartej informacji na temat tego, na kogo każdy z członków z komisji głosował. „W regulaminie konkursu nie nałożono na komisję obowiązku wpisywania do protokołu głosów oddanych przez poszczególnych członków komisji” – czytamy w piśmie od Pawła Michalca, burmistrza Żoliborza. Nie wiadomo więc jak rozłożyły się głosy na poszczególnych kandydatów.

Urząd nie udostępnia również złożonych ofert konkursowych tłumacząc to tym, że niewybrane oferty są własnością kandydatów.

W protokole czytamy: „Komisja nie była w stanie wyłonić kandydata na dyrektora na stanowisko Dyrektora Żoliborskiego Domu Kultury z siedzibą w dzielnicy Żoliborz m.st. Warszawy, w związku z tym zdecydowano o nierozstrzygnięciu konkursu.”

Na nasze pytanie, z jakiego powodu nie udało się wyłonić dyrektora placówki otrzymaliśmy odpowiedź, że „komisja zakończyła pracę bez wskazania kandydata co jest zgodne z regulaminem konkursu.”

Przeczytaj również: Artyści z Żoliborza apelują o utworzenie instytucji kultury


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
PRZECZYTAJ