Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
wtorek, 25 czerwca 2024 00:27
Reklama

Zatrasie: Mieszkańcy oczekują przejrzystości, ale administracja nie ma sobie nic do zarzucenia

Mieszkańcy Zatrasia informowani są o zamiarze wycinek na swoim osiedlu. Problem w tym, że ogłoszenie znajduje się jedynie w blokach sąsiadujących z wytypowanymi drzewami. Pozostali mieszkańcy Zatrasia o wycinkach mogą nic nie wiedzieć, choć przestrzeń osiedla jest publiczna.

W tym artykule przeczytasz m.in.:

- o obawach i zastrzeżeniach mieszkańców Zatrasia w związku z wycinkami,
- odpowiedzi admistracji osiedla.

„Jestem mieszkanką żoliborskiego Zatrasia. Na początku miesiąca na naszej klatce schodowej (i tylko naszej, mieszkańcy okolicznych budynków nie zostali o niczym poinformowani) pojawiło się ogłoszenie, że administracja osiedla zamierza wystąpić o zgodę na wycięcie dwóch klonów srebrzystych, które rosną wokół oraz jednego z dwóch rosnących na terenie przyległym. Mimo że park jest dostępny dla wszystkich mieszkańców osiedla, zostaliśmy poinformowani tylko my w naszym bloku – alarmuje w nadesłanej do redakcji "Gazety Żoliborza" wiadomości mieszkanka Zatrasia.

Przeczytaj również: Zarobaczenie budynków na Żoliborzu to duży problem. Zaraz może być za późno

Mieszkańcy zdezorientowani, bo nie wiadomo o jakie drzewa chodzi

Na sposób informowania i dotarcia z informacją o zamiarze wycinki informowało na swoim Facebooku również Stowarzyszenie Zatrasie. „Czy przypadkiem o wycince jakiegokolwiek drzewa na terenie parku osiedlowego nie powinni być informowani wszyscy mieszkańcy osiedla z tego względu, że park osiedlowy jest majątkiem całego osiedla, które ponosi koszty jego utrzymania...? W naszej opinii informowanie wyłącznie 20 mieszkańców o wycince drzewa w parku osiedlowym to nieporozumienie. Ponadto Administracja Osiedla nie przygotowała ani zdjęć czy mapki z zaznaczonymi konkretnymi drzewami, które zamierza wyciąć” – zwracają uwagę członkowie Stowarzyszenia Zatrasie.

W ogłoszeniu zamieszczonym w budynku przy Przasnyskiej 12a znajdziemy informację, że drzewa są wytypowane do wycinki z powodu wypróchnienia i pęknięć, jednak jak relacjonują mieszkańcy wszystkie drzewa są w podobnym stanie, a wspomnianych defektów nie widać. Wobec czego mieszkańcy są zdezorientowani i nie do końca wiedzą, o które konkretnie drzewa chodzi. Ponadto w bezpośredniej wiadomości do administracji osiedla wskazują, że żadne z drzew rosnących w sąsiedztwie nie ucierpiało podczas silnych wichur jakie nawiedziły Warszawę w lutym tego roku.  

„Kto i kiedy dokonał oceny stanu tych drzew?” – pyta w wiadomości skierowanej do administracji inny zaniepokojony mieszkaniec osiedla. Na odpowiedzi wciąż czeka.

„O skali planowanej wycinki można mówić dopiero po otrzymaniu decyzji z Wydziału Ochrony Środowiska”

Administracja Osiedla Zatrasie uważa, że informacja o planowanych wycinkach została przekazana zgodnie z obowiązującymi przepisami, a na każde pytanie skierowane w sprawie drzew, mieszkańcy otrzymali szczegółowe informacje. Ponadto w odpowiedzi na stwierdzenie, że obecny sposób informowania o zamiarze wystąpienia zgód na wycinkę może zaburzać pełny obraz skali wycinki na całym osiedlu, Administracja podkreśla, że: „O skali planowanej wycinki można mówić dopiero po otrzymaniu decyzji z Wydziału Ochrony Środowiska, a takiej decyzji jeszcze nie ma, bo nie dokonano zgłoszenia do WOŚ.”

Jeśli chodzi o jakiekolwiek opinie dendrologiczne czy ornitologiczne, administracja znów powołuje się na przepisy twierdząc, że starając się o zgodę na wycinkę drzewa opinia dendrologiczna nie jest obowiązkowa i jest sporządzana jedynie na wniosek WOŚ po przeprowadzonej wizji.

Jeśli rzeczywiście dojdzie do wycinki, Administracja zapowiada, że wśród gatunków jakie są brane pod uwagę jako nasadzenia kompensacyjne to kasztanowiec, dąb lub takie, które wskaże WOŚ.

Zarządzający osiedlem wzdłuż alei łączącej przedszkole z podstawówką chcą wysiać w tym roku ponownie trawę. Jak wskazuje administracja "to teren zacieniony i intensywnie eksploatowany przez czworonożnych przyjaciół (...) co nie wpływa pozytywnie na nową roślinność."

"Weźmiemy również pod uwagę możliwość zorganizowania dodatkowych nasadzeń na tym terenie" - zapowiada administracja.

Przeczytaj również: Zatrasie: Zamiast trawnika rozjeżdżone błoto


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
PRZECZYTAJ
pochmurnie

Temperatura: 19°CMiasto: Warszawa

Ciśnienie: 1017 hPa
Wiatr: 23 km/h