Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
niedziela, 21 kwietnia 2024 01:37

Weekend na Żoliborzu: Rocznicowe zwiedzanie Muzeum Katyńskiego, wielkanocne warsztaty i specjalny pokaz „Filmu balkonowego”

Co ciekawego będzie się dziać w weekend na Żoliborzu? Oto kilka naszych propozycji na spędzenie wolnego czasu.

W tym artykule przeczytasz m.in.

- o pozostałych wydarzeniach, które odbędą się w weekend na Żoliborzu,
- na czym polega wyjątkowość zapowiadanego pokazu „Filmu balkonowego”,
- dla kogo i gdzie odbędą się warsztaty wielkanocne.

Film balkonowy - pokaz i spotkanie z Pawłem Łozińskim

Na Żoliborzu weekend będzie można rozpocząć od obejrzenia „Filmu balkonowego”. Do kin trafia ulubiony film widzów 18. edycji festiwalu Millennium Docs Against Gravity.

„Film balkonowy” zaskakuje i wciąga, jest na przemian wesoły i refleksyjny. Łoziński jest swoich rozmówców ciekawy, a oni odwdzięczają mu się najintymniejszymi historiami. Jego bohaterowie niosą w sobie zagadki i tajemnice, potrafią też zaskoczyć.

Uznany dokumentalista Paweł Łoziński zebrał (bez tę) mozaikę ludzkich historii, rozmawiając z przechodniami z własnego balkonu kamienicy na warszawskiej Saskiej Kępie.

Łoziński spędził na swoim balkonie 165 dni zdjęciowych w ciągu ponad 2,5 roku. Spotkał ponad 2000 rozmówców. Z tych spotkań pod jego „świeckim konfesjonałem” powstał film o nas samych – w „Filmie balkonowym” każdy z nas może przejrzeć się jak w lustrze.

Już w piątek 8 kwietnia mamy przyjemność zaprosić Państwa na pokaz "Filmu balkonowego" i spotkanie z jego reżyserem, Pawłem Łozińskim. Spotkanie poprowadzi Marcin Radomski, dziennikarz filmowy, autor kanału YouTube KINOrozmowa

Bilety dostępne w kasie kina i online. Rezerwacje: [email protected].

Kiedy? – Piątek, 8 kwietnia o godz. 20.00
Gdzie? – Kino Elektronik

Start sezonu śniadaniowego

Początek nowego sezonu Targu Śniadaniowego miał odbyć się tydzień temu, jednak ze względu na zimową aurę wydarzenie przeniesiono na przyszły weekend. Warto jednak śledzić profil Targu Śniadaniowego i upewnić się czy rzeczywiście w najbliższą sobotę można uraczyć się pysznościami serwowanymi przez stołeczną branże gastronomiczną.

W tym roku odbędzie się już 10. odsłona tego wydarzenia. „Ruszamy z jubileuszowym sezonem już w weekend 2-3 kwietnia! W tym roku, podobnie jak w latach poprzednich, znajdziecie nas w dwóch lokalizacjach: w soboty na Żoliborzu (al. Wojska Polskiego, róg ulicy Śmiałej) i w niedzielę na Mokotowie (Skwer AK Granat). Na kolejne tygodnie roku zaplanowaliśmy m.in. śniadaniowe spotkania wielkanocne, a także weekendy tematyczne” – zapowiadają organizatorzy.

Kiedy? – Sobota, 9 kwietnia o godz. 9.00
Gdzie? – róg alei Wojska Polskiego i ulicy Śmiałej

Muzeum Katyńskie w Cytadeli - rocznicowe zwiedzanie wnętrz!

„W związku ze zbliżającą się 82. rocznicą zbrodni katyńskiej, serdecznie zapraszamy do poznania z nami ekspozycji Muzeum Katyńskiego znajdującego się na terenie warszawskiej Cytadeli. Instytucji, której zadaniem jest przechowywanie pamięci o zbrodni katyńskiej i jej ofiarach. Na części terenu dawnej carskiej twierdzy urządzono placówkę, która przybliża tamte dramatyczne wydarzenia, pokazuje ich kontekst historyczny, próby ich zatuszowania oraz pamiątki po Ofiarach.

Spacer ten nabiera dziś jeszcze większego znaczenia ze względu na postawę strony rosyjskiej, która zapowiada zamknięcie, a być może i zburzenie cmentarza w Katyniu i na nowo kwestionuje swoją odpowiedzialność za zbrodnię. W takich czasach wiedza i pamięć to nasz obowiązek wobec Ofiar” – czytamy w zapowiedzi wydarzenia.

Ponadto w czasie zwiedzania będzie można dowiedzieć się co nieco o samej Cytadeli, a także o samym Muzeum Katyńskim i jego historii.

„Liczba miejsc ograniczona, zapisy pod adresem: [email protected] (prosimy o poinformowanie, ile osób ma zostać zapisanych oraz o wybór godziny)” – informują organizatorzy.

Kiedy? – Niedziela, 10 kwietnia o godz. 10.00
Gdzie? – Muzeum Katyńskie

Żoliborz. Ten Urzędniczy! Spacer z przewodnikiem

Żoliborz Urzędniczy to kolonia nawiązująca formą do tradycji małomiasteczkowej architektury polskiej XVIII i pierwszych dekad XIX wieku. Domy w tej części Żoliborza wznoszono od 1923 roku. To co charakteryzuje budynki to ich forma – małe kamieniczki z białymi fasadami, kryte ceglaną dachówką są otoczone drzewami, a przydomowe ogródki odgradzają od ulicy białe mury.

„To »Kolonia Urzędnicza« przeznaczona dla pracowników administracji i urzędów, dobrze pomyślane i kojące miejsce do życia. A co przedtem? Co zanim wprowadzą się urzędnicy z rodzinami? I co obecnie?” – stawia pytania organizator spaceru, na które odpowiedź będzie można poznać w czasie spaceru.

Kiedy? – Sobota, 9 kwietnia o godz. 12.00
Gdzie? – Zbiórka na Placu Wilsona, przy wejściu do Parku Żeromskiego

Wielkanocny ART YARD SALE

W sobotę we Florabo odbędą się warsztaty dla dzieci w wieku od 7 do 12 lat. Uczestnicy w czasie zajęć samodzielnie wykonają wielkanocne kompozycje z żywymi wielkanocnymi roślinami, zajączkami, kurczakami, wydmuszkami, rzeżuchą, świeczkami i czym jeszcze dusza zapragnie.

„Będzie to proces twórczy a każda praca będzie jedynym i niepowtarzalnym rękodziełem. Prowadzące warsztaty florystyki zapewnią inspirację oraz pomoc techniczną w wykonaniu kompozycji. Wszystkie potrzebne materiały w tym rośliny są w cenie warsztatu. Koszt warsztatów to 55 pln. Ilość miejsc ograniczona. Zapisy prowadzimy przez wiadomości prywatne na Facebooku oraz na Instagramie” – informują organizatorzy.

Kiedy? – Sobota, 9 kwietnia o godz. 10.00
Gdzie? - Florabo


muzeum-katynskie

muzeum-katynskie

zoliborz-ten-urzedniczy

zoliborz-ten-urzedniczy

florabo

florabo


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
PRZECZYTAJ
zachmurzenie umiarkowane

Temperatura: 4°CMiasto: Warszawa

Ciśnienie: 1014 hPa
Wiatr: 17 km/h