Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
wtorek, 23 kwietnia 2024 22:37

Kwiecień w Bielańskim Ośrodku Kultury. Materiał partnera

Jakie wydarzenia w kwietniu odbędą się na Bielanach? Załoga Bielańskiego Ośrodka Kultury przygotowała m.in. koncerty muzyki klasycznej, jazzowej, fortepianowej, satyrycznej i kubańskiej. W kwietniowej odsłonie spotkania z podróżnikiem bliżej poznamy Kostarykę, a dla dzieci przygotowano wielkanocne przedstawienie i animacje plastyczne. Nie zabraknie również teatralnej propozycji dla dorosłych Teatru Maska.

Sprawdź kwietniowy rozkład jazdy w Bielańskim Ośrodku Kultury!

Koncert Apolinarego Polka “Biegnijmy w noc”

W czasie nadchodzącego koncertu występujący na scenie Bielańskiego Ośrodka Kultury artyści wykonają piosenki ze swojej nowe płyty, a także kilka kompozycji z poprzednich okresów życia twórczego. Nie zabraknie również klasyków autorstwa Boba Dylana i Leonarda Cohena w autorskich przekładach.

Występujący Apolinary Polek, to Paweł Oleszczuk, autor, kompozytor i wykonawca folkowych w brzmieniu i lirycznych w treści ballad, a także tłumacz tekstów Leonarda Cohena, Boba Dylana i innych folkowych klasyków. Gra i śpiewa na rozmaitych scenach poetyckich, studenckich, turystycznych od ponad 20 lat.

Na scenie towarzyszyć mu będzie gitarzysta Mateusz Tranda. Koncertując jako solista, wykonuje utwory własne oraz standardy (m.in. utwory zespołu The Beatles) we własnym opracowaniu na gitarę akustyczną. Towarzyszy też na scenie wielu solistom i prowadzi kanał/audycję na YT pt. „Muzyczny Świat Mateusza Trandy”.

Wejściówki dostępne od 21.03 w BOK i na evenea.pl.

Kiedy? – Sobota, 2 kwietnia o godz. 18.00
Gdzie? - Bielański Ośrodek Kultury, ul. Carla Goldoniego 1

Spektakl „Paradox”, Teatr Maska

Najnowszy spektakl teatru Maska to "PARADOX" inspirowany światowymi bestsellerami Josepha Hellera "Paragraf 22" oraz "Closing time". To opowieść pełna przewrotnych akcji i napięcia dramaturgicznego. Zwraca się wprost do wrażliwości widza i wiedzie jego emocje na wyprawę na groteskową wycieczkę szlakiem strachu o własne życie. Spektakl mówi o tym, że każdy może swój strach pokonać śmiechem.

Co warte podkreślenia twórcą spektaklu jest K. Pulkowski wcześniej nagradzany na międzynarodowych festiwalach kontrabasista.

W główną rolę wciela się Krzysztof Rogacewicz. Organizatorem jest Bielański Ośrodek Kultury. Spektakl współorganizowany jest przez Stowarzyszenie Teatru MASKA, Ośrodek Kultury i Sztuki we Wrocławiu – Instytucja Kultury Samorządu Województwa Dolnośląskiego. Spektakl współfinansowany z Budżetu Województwa Dolnośląskiego

Wejściówki dostępne są od 21.03 w BOK i na evenea.pl.

Kiedy? – Niedziela, 3 kwietnia o godz. 18.00
Gdzie? - Bielański Ośrodek Kultury, ul. Carla Goldoniego 1

Koncert na rzecz Ukrainy „UKRAINO, NIE JESTEŚ SAMA!”   „Україно, ти не одна!”

Specjalny koncert, w którym usłyszymy piękne utwory muzycznej literatury ukraińskiej oraz specjalnie przygotowane na ten wieczór utwory polskie.

Autorzy koncertu pragną przybliżyć polskim słuchaczom historię muzycznej kultury ukraińskiej, pieśni i piosenki, która jest niezwykła i nieznana większości Polaków. Gdyby nie było pieśni ukraińskich, to być może nie byłoby wolnej Ukrainy. Dlaczego? Usłyszycie to Państwo podczas koncertu.

Stojąc w obliczu wielkiego exodusu narodu Ukraińskiego, związanego z napaścią Rosji na Ukrainę, bezprecedensowej zbrodni dokonywanej każdego dnia i heroicznej walki narodu Ukraińskiego o suwerenność i wolność, wybitni artyści, którzy biorą w nim udział, chcą zaprotestować i zwrócić uwagę na stale rosnące potrzeby oraz pomoc głównie dzieciom i matkom, które często pod ostrzałem uciekają przed wojną. Polacy to naród, który wie i pamięta co to jest stracić swój dom. Dziś rozumiejąc ten stan, włączamy się poprzez nasz koncert z apelem do wszystkich o pokój na Ukrainie.

Wystąpią: Liza Lipitiuk – sopran (zasłużona artystka Ukrainy, solistka Filharmonii Narodowej w Kijowie), Natalia Kovalenko – sopran, prowadzenie, Aleksander Czajkowski-Ładysz – bas, prowadzenie, dr Jarosław Domagała - fortepian, Oleksandr Ivanov – akordeon (muzyk-instrumentalista Filharmonii Narodowej w Kijowie), Jarosław Ivanov (lat 8) – fortepian.

Łącznikiem koncertu będą utwory polskie, które nawiązują do tematu koncertu a także pieśni ukraińskie w tłumaczeniu na język polski.

W koncercie obok artystów z Polski, wezmą udział wybitni artyści na co dzień pracujący w Filharmonii Narodowej w Kijowie: Liza Lipitiuk – sopran oraz Oleksandr Ivanov – akordeon.

Cegiełki dostępne od 21.03 na stronie fundacjapolcanart.org oraz w BOK przed koncertem.

Kiedy? – Środa, 6 kwietnia o godz. 18.00
Gdzie? - Bielański Ośrodek Kultury, ul. Carla Goldoniego 1

Wernisaż malarstwa Barbary Skąpskiej „Duszą i pędzlem”

Barbara Skąpska to urodzona Krakowianka i przez przypadek Warszawianka. Z wykształcenia jest geografem-hydrologiem Uniwersytetu Jagiellońskiego, a teraz dodatkowo profesjonalnie przygotowana do zarządzania instytucjami kultury na Uniwersytecie Warszawskim Wydziału Zarządzania PSM ART.

Jest członkiem Warszawskiego Stowarzyszenia Plastyków. W 2021 wydała album z obrazami z lat 2006 – 2021 pt. „Bajka, Basia, Baśka” i prezentowała go na wernisażu w „Galerii na Tarasie Sztuki” w Centrum Kultury Wilanów”.

Wystawa czynna do 3.05.2022. Wstęp wolny.

Kiedy? – Piątek, 8 kwietnia o godz. 19.00
Gdzie? -  Bielański Ośrodek Kultury, ul. Carla Goldoniego 1

Spotkanie z Podróżnikiem – Kostaryka

Tym razem w kwietniowej odsłonie cyklu spotkań z podróżnikiem uczestnicy dowiedzą się co nieco o Kostaryce. Spotkanie poprowadzi Joanna Gorczyca Padrija. Uczestnicy wydarzenia dowiedzą się czy leniwce rzeczywiście są leniwe i gdzie kończą się kontynenty oraz co znaczy Pura Vida. Prowadząca opowie o naturze, zwierzętach i tym co zaskakuje w tym cudownym kraju.

Wejściówki dostępne od 28.03 w BOK i na evenea.pl.

Kiedy? – Piątek, 8 kwietnia o godz. 18. 00
Gdzie? - Bielański Ośrodek Kultury, ul. Carla Goldoniego 1

Wielkanocne Dwie Godziny dla Rodziny, w programie spektakl „Rzeżuchowy skarb. Baśń wielkanocna” oraz animacje plastyczne

Spektakl opowiada o obrzędach i zwyczajach towarzyszących świętu Wielkiej Nocy. W czasie wydarzenia dzieci poznają rozmaite tradycje wielkanocne z terenów całej Polski. Przypominamy obyczaje wiosenne, mające zapewnić zdrowie i obfite plony. Niektóre z nich są nieznane szerzej, gdyż występują tylko w określonym regionie np. znane ze wschodniej Polski bicie jajkami.

„W spektaklu staramy się oprócz zwyczajów ludowych przypomnieć zanikające polskie słownictwo, dlatego mówimy o płanetnikach, wodnicach, rusałkach, boginkach, o wiosennych marzannach, niebezpiecznych strzygach i domowych, bardzo pożytecznych ubożętach, które we wszystkim pomagają” – informują twórcy.

Głównym bohaterem spektaklu jest Małe Leśne Licho. Pojawiło się na świecie bardzo dawno temu i nic wie o Wielkiej Nocy. Spowoduje swą niewiedzą wiele zabawnych perypetii. Popadnie w konflikt z Panem Ślimakiem, a pomogą mu Malarz Jan Zając i Puchacz Radowid. Razem z nimi dzieci nauczą się zdobić pisanki, szykować wielkanocny koszyczek i przygotowywać świąteczne śniadanie.

Akcja toczy się wartko, jest zabawna, a postacie są wyraziste i dobrane na zasadzie kontrastu. W przedstawieniu panuje radosna, wiosenna atmosfera, którą podkreśla barwna scenografia.

Tekst: Zofia Mróz,

Muzyka: Krzysztof Piskadło,

Reżyseria: Krak Palmowski,

Scenografia i kostiumy: Joanna Wójcik

Bilety 15 zł, przedsprzedaż od 29.03 w kasie BOK i na eventim.pl.

Kiedy? – Sobota, 9 kwietnia o godz. 12.30
Gdzie? - Bielański Ośrodek Kultury, ul. Carla Goldoniego 1

Koncert jazzowo-popowy zespołu Wonky Town

Wonky Town to zespół jazzowo-popowy, choć tak naprawdę ciężko jest jednoznacznie określić stylistykę muzyczną, w której ów skład się porusza. Złożony z muzyków o ogromnej pasji, niesamowitej charyzmie i nieustannej chęci w rozwoju.

W repertuarze Wonky Town nie usłyszymy wyłącznie muzyki jazzowej i popowej, ale także utwory nawiązujące do stylów muzycznych takich jak bossa nova, blues, funk, fusion. Wykonują również autorskie kompozycje wykorzystujące w sposób kolektywny całe spektrum muzycznych pomysłów i kompetencji nabytych przez lata praktyki na scenie.

Członków zespołu połączyło wyjątkowe miejsce - Akademia Muzyczna im. Feliksa Nowowiejskiego w Bydgoszczy, której są studentami. Nieustannie szlifują swój warsztat artystyczny pod okiem znakomitych profesorów, aby dostarczać słuchaczom jak najlepszych muzycznych wrażeń.

Zuzanna Kosek – skrzypce

Michał Giłka - saksofon altowy/sopranowy, band leader

Maciej Klik – gitara elektryczna

Maciej Bąk - fortepian, instrumenty klawiszowe

Marek Krause – gitara basowa

Michał Chojnacki – zestaw perkusyjny, perkusjonalia

Wejściówki dostępne od 28.03 w BOK i na evenea.pl.

Kiedy? – Sobota, 9 kwietnia o godz.18.00
Gdzie? - Miejsce Bielański Ośrodek Kultury, ul. Carla Goldoniego 1

Koncert - Postman

Postman jest ukraińskim muzykiem, multiinstrumentalistą, kompozytorem, piosenkarzem i songwriterem. Od 2017 roku jeździ po całej Europie z koncertami, od Ukrainy po Holandię, grał jako support przed Warhaus, Seafret, Flunk, Pustkami, Happysad, Lao Che czy duetem Paula i Karol, gościł na wielkich festiwalach (Zaxidfest, Hedonism, Wianki, Ars Cameralis, Opole Songwriters Festival) oraz w małych klubach – miasteczkach i wsiach. Przed rokiem ukazała się druga studyjna płyta Postmana zatytułowana „City Freak”. Artysta śpiewa w języku angielskim i ukraińskim.

Postman jest jednym z najciekawszych przedstawicieli fali nowej ukraińskiej muzyki, jest też wnikliwym obserwatorem codziennego życia, wrażliwym na relacje międzyludzkie. Umiejętnie przenosi te obserwacje do tekstów swoich piosenek, które dopełnia muzyką, tworząc idealną całość. Swoje koncerty prowadzi w języku polskim a jest mistrzem opowieści – potrafi rozbawić do łez, ale też wzruszyć i dać do myślenia… Ten koncert to coś dla fanów grania spod szyldu Boba Dylana…

Z uzbieranych pieniędzy, Postman część zebranych pieniędzy przeleje na konto organizacji, która pomaga ofiarom wojny na Ukrainie: https://savelife.in.ua/en/

Artystą opiekuje się Agencja Koncertowa Borówka Music www.facebook.com/borowkamusic oraz www.instagram.com/borowkamusic.

Bilety w cenie 30 złotych. Zapisy odbywają się przez strefazajec.pl.

Kiedy? – Wtorek, 19 kwietnia o godz. 19.00
Gdzie? - Filia Bielańskiego Ośrodka Kultury, ul. Estrady 112

Festiwal Muzyki Kameralnej na Bielanach - Koncert zespołu Musica Graciosa

Tego dnia wystąpią:

Zespół w składzie: Paula Maciołek – sopran, Paulina Tkaczyk-Cichoń – klawesyn wykona utwory barokowe i klasycystyczne.

Joanna Okoń – artystka wywodząca się z rodziny o wieloletnich tradycjach muzycznych. Na estradach koncertowych występowała od najmłodszych lat, grając z matką – pianistką Aliną Jasielską-Okoń. Absolwentka Akademii Muzycznej im. Fryderyka Chopina w Warszawie. W 2012 r. zakończyła staż artystyczny w klasie prof. Konstantego Andrzeja Kulki. Kunszt i wrażliwość muzyczną doskonaliła min. u słynnej skrzypaczki Mariny Jaszwili oraz podczas prowadzonego przez Filharmoników Wiedeńskich Międzynarodowego Kursu Orkiestrowego w Attergau (Austria). Wystąpiła dwukrotnie na Międzynarodowym Festiwalu Muzycznym im. Karola Szymanowskiego w Zakopanem oraz Międzynarodowym Festiwalu Muzyki Współczesnej w Kob (Japonia). Współpracowała z tak słynnymi zespołami muzycznymi, jak: “Warszawscy Soliści Concerto Avenna” oraz Sinfonia Varsovia, z którą współpracuje jako skrzypaczka do chwili obecnej. W 2014 roku artystka wraz z pianistką Natalią Zubko i wiolonczelistką Anną Wróbel nagrała płytę z dziełami kameralnymi Henryka Melcera. W 2018 roku wraz z pianistką Katarzyną Glensk dokonała nagrania nieznanych dzieł muzyki polskiej wydanych na płycie “Polish Impressions”. Ważne miejsce w życiu artystki zajmuje działalność pedagogiczna, jak również uczestnictwo w organizowanych przez Filharmonię Narodową koncertach dla dzieci i młodzieży. W październiku 2018 roku w ramach “Invitation Festival” wraz z pianistką Katarzyną Glensk wystąpiła w Carnegie Hall (Weill Recital Hall) w Nowym Jorku.

Katarzyna Glensk – utalentowana polska pianistka, koncertuje jako solistka i kameralistka. W 2018 roku zadebiutowała wraz ze skrzypaczką Joanną Okoń w Carnegie Hall w Nowym Jorku. Występowała w wielu krajach Europy oraz w Rosji. Współpracowała z Estradą Kameralną Filharmonii Narodowej w Warszawie, regularne występuje z recitalami Chopinowskimi, zapraszana jest na festiwale muzyczne. Jest absolwentką warszawskiej Akademii Muzycznej im. Fryderyka Chopina w Warszawie. Sztukę pianistyczną doskonaliła jako stypendystka Trinity College of Music w Londynie. W dorobku ma wiele nagród i wyróżnień. W duecie z wiolonczelistką Evvą Mizerską nagrała płytę z utworami Krzysztofa Meyera. Z okazji Roku Chopinowskiego pianistka nagrała płytę z utworami kompozytora.

Prowadzi aktywną działalność pedagogiczną, będąc nauczycielem dyplomowanym w Zespole Państwowych Szkół Muzycznych Nr 1 w Warszawie.

Więcej informacji: www.bielanski.waw.pl.

Wejściówki dostępne od 11.04 w BOK i na evenea.pl.

Transmisja na profilach FB BOK i NaszeBielany.

Kiedy? – Piątek, 22 kwietnia o godz. 18.00
Gdzie? - Bielański Ośrodek Kultury, ul. Carla Goldoniego 1

Koncert fortepianowy „Ballady”. Wystąpi Marek Bracha

W myśl obchodów 200-lecia narodzin polskiego romantyzmu Marek Bracha przygotował program recitalu, w którym koncentruje się na gatunku Ballady na fortepian.

W roku 1822 Adam Mickiewicz wydał swoje „Ballady i Romanse”. Ten fakt uznawany jest za początek epoki romantyzmu w Polsce.

Fryderyk Chopin w słowach kierowanych do innego wybitnego kompozytora Roberta Schumanna przyznał, że do jego ballad zainspirowały go niektóre wiersze Mickiewicza, a więc u źródeł chopinowskiego tonu balladowego, charakteru balladowej narracji – stoi właśnie Adam Mickiewicz.

Program:

L. van Beethoven - Bagatele op. 126 (powstałe w 1823 - rok po „Balladach i Romansach” Mickiewicza)
F. Chopin - Ballada F-dur op. 38
J. Brahms - Ballada d-moll op. 10 nr 1
T. Tellefsen - Ballada c-moll op. 28

Wejściówki dostępne od 11.04 w BOK i na evenea.pl.

Kiedy? – Sobota, 23 kwietnia o godz. 18.00
Gdzie? - Bielański Ośrodek Kultury, ul. Carla Goldoniego 1

Koncert muzyki kubańskiej - Wystąpi zespół Tres Del Son

„Gramy razem już kilka lat. W naszym repertuarze znajdują się tradycyjne utwory w stylu legendarnego "Buena Vista Social Club" zespołu, który pokazał całemu światu najpopularniejsze kubańskie piosenki jak "Guantenamera", "Dos gardenias", "Chan chan". Te i inne piosenki w naszym wykonaniu i aranżacji zabiorą publiczność w podróż na Kubę. Przez naszą muzykę poczujesz samą radość i ciepło w sercu” – zapowiada członek zespołu Yoilan Perez.

Bilety w cenie 25 złotych. Przedsprzedaż rusza od 12 kwietnia. Bilety dostępne w kasie BOK i na eventim.pl.

Kiedy? – Niedziela, 24 kwietnia o godz. 18.00
Gdzie? – Bielański Ośrodek Kultury, ul. Carla Goldoniego 1

Marek Majewski zaprasza… Renata Zarębska i Artur Barciś

Renata Zarębska - aktorka, kaskaderka i artystka kabaretowa. Swoją karierę artystyczną rozpoczęła od kontaktu z filmem. Jeszcze w czasie studiów zagrała Królową Zofię - ostatnią żonę Władysława Jagiełły w serialu telewizyjnym "Królewskie Sny"(1988). W roli pierwszego władcy z dynastii Jagiellonów wystąpił sam Gustaw Holoubek.

Kolejnym etapem w jej karierze była współpraca z polskimi kaskaderami pod kierownictwem Ryszarda Jankowskiego. Wraz z tą grupą zdobyła pierwsze miejsce i "Złotego Anioła" na Światowym Festiwalu Kaskaderów Filmowych we Francji a następnie nakręciła z nimi film "ABC Kaskaderów".

Swoją przygodę na małej scenie rozpoczynała od współpracy z Janem Pietrzakiem. Na Festiwalu Piosenki Polskiej w Opolu w 1990 r. brawurowo zaśpiewała piosenkę "Noc z Renatą", co przyniosło jej tytuł "Indywidualności Estradowej Roku". Współpracowała z największymi sławami polskiego kabaretu takimi jak: Krystyna Sienkiewicz, Bożena Dykiel czy Adrianna Biedrzyńska, z którymi tworzy "Babski Kabaret". Występowała w Stanach Zjednoczonych, Wielkiej Brytanii, Niemczech, Austrii a nawet Australii.

Artur Barciś - absolwent Wydziału Aktorskiego łódzkiej PWSFTviT, którą ukończył w 1979 r. Przed kamerami zadebiutował w roku 1978 niewielką rólką w obrazie pt. "Do krwi ostatniej". Największą popularność zyskał w latach 80., wtedy też zagrał swoje najważniejsze role. Barciś jest aktorem warszawskich teatrów. W latach 1979 - 1981 występował w teatrze Na Targówku, w latach 1982 - 1984 na deskach Teatru Narodowego, a od 1984 r. jest związany z Teatrem Ateneum. Barciś to aktor wszechstronny. Tworzy doskonałe kreacje w dramatach, ale sprawdza się również w komediach, czego dowodem jest jego rola w popularnym serialu "Miodowe lata".

Bilety w cenie 35 złotych. W przedsprzedaży dostępne od 12 kwietnia w kasie BOK i na eventim.pl.

Kiedy? – Środa, 27 kwietnia o godz. 19.00
Gdzie? - Bielański Ośrodek Kultury, ul. Carla Goldoniego 1

Zapraszamy do kontaktu z nami! Jesteśmy tutaj:

Strona internetowa https://bielanski.waw.pl/

Facebook @BielanskiOsrodekKultury

Instagram @bok_bielany


Apolinary POlek

Apolinary POlek

Dwie Godziny dla Rodziny

Dwie Godziny dla Rodziny

Marek Bracha

Marek Bracha

Musica Graciosa

Musica Graciosa

Muzyka Kubańska

Muzyka Kubańska

Paradox

Paradox

Spotkanie z podróżnikiem

Spotkanie z podróżnikiem

Ukraino nie jesteś sama

Ukraino nie jesteś sama

wonky town

wonky town


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
PRZECZYTAJ
bezchmurnie

Temperatura: 6°CMiasto: Warszawa

Ciśnienie: 1014 hPa
Wiatr: 13 km/h