Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
wtorek, 21 maja 2024 21:19

[Aktualizacja] Weekend na Żoliborzu: Rusza nowy sezon Targu Śniadaniowego

Pierwszy kwietniowy weekend oznacza powrót po zimowej przerwie Targu Śniadaniowego, a także kolejną odsłonę Festiwalu Scenarzystów SCRIPT FIESTA.

W tym artykule przeczytasz m.in.:
- o nadchodzących wydarzeniach odbywających się w weekend,
- jakie filmy będzie można zobaczyć w ramach festiwalu scenarzystów,
- jakich ciekawostek o Żoliborzu Oficerskim będzie można dowiedzieć się w weekend.

Targ Śniadaniowy - Z POWODU NIESPRZYJAJĄCEJ POGODY ROZPOCZĘCIE SOZONU PRZESUNIĘTE JEST NA PRZYSZŁY TYDZIEŃ

Po zimowej przerwie do życia budzi się nie tylko przyroda. Na Żoliborzu w ten weekend ponownie będzie można celebrować śniadania w gronie sąsiadów i znajomych, próbując przy tym smaków z różnych zakątków świata, a także lokalnych przysmaków.

Sezon rozpoczyna Targ Śniadaniowy. To 10. odsłona tego wydarzenia. „Ruszamy z jubileuszowym sezonem już w weekend 2-3 kwietnia! W tym roku, podobnie jak w latach poprzednich, znajdziecie nas w dwóch lokalizacjach: w soboty na Żoliborzu (al. Wojska Polskiego, róg ulicy Śmiałej) i w niedzielę na Mokotowie (Skwer AK Granat). Na kolejne tygodnie roku zaplanowaliśmy m.in. śniadaniowe spotkania wielkanocne, a także weekendy tematyczne” – zapowiadają organizatorzy.

Kiedy? – Sobota, 2 kwietnia o godz. 9.00
Gdzie? – róg alei Wojska Polskiego i ulicy Śmiałej

Festiwal Scenarzystów SCRIPT FIESTA 10

W programie jubileuszowej Script Fiesty case study połączone z pokazami takich tytułów jak: „Inni ludzie”, „Magnezja”, „Żeby nie było śladów” czy „Czarna owca”. Prosto z Hollywood z widzami połączy się twórca kultowego „Podziemnego kręgu” - Jim Uhls. Na finał zaplanowano pokaz filmu ukraińskiego „U311 Czerkasy” Tymura Walentynowicza Yashchenko. Wydarzenie w Kinie Elektronik potrwa do niedzieli 3 kwietnia, wersja online festiwalu do zobaczenia 17 kwietnia. Organizatorem imprezy jest Warszawska Szkoła Filmowa.

Uczestnicy będą mogli wziąć udział m.in w zespołowej pracy nad scenariuszem w ramach nowych warsztatów Open Script, szlifować warsztat pisarski z Mateuszem Pacewiczem, czy poznać zasady dokumentalnego storytellingu z Barbarą Pawłowską - ekspertką w tej dziedzinie. W ramach spotkań case study, na czynniki pierwsze rozłożony zostanie m.in. scenariusz „Innych ludzi” Aleksandry Terpińskiej (2 kwietnia), czy „Czarnej owcy” w reżyserii Aleksandra Pietrzaka (1 kwietnia). O tym, jak pisać, aby dotrzeć do młodego widza opowiedzą scenarzystki „Czarnego młyna”, Magdalena Nieć i Katarzyna Stachowicz-Gacek (3 kwietnia).

Uczestnicy festiwalu zobaczą 3 nominowane do finału produkcje („Żeby nie było śladów”, „Śniegu już nigdy nie będzie”, „Magnezję”), a po projekcjach spotkają się z ich twórczyniami i twórcami m.in. Małgorzatą Szumowską i Michałem Englertem (tutaj online 1 kwietnia), Kają Krawczyk-Wnuk (2 kwietnia) i Maciejem Bochniakiem (31 marca).

Udział w wydarzeniu jest bezpłatny. Szczegółowy program znajduje się https://scriptfiesta.pl/.

Kiedy? – od czwartku, 31 marca do niedzieli, 3 kwietnia
Gdzie? – Kino Elektronik

Żoliborz Oficerski, czyli spacer po pięknym brzegu

Nadchodząca niedziela jest okazją do poznania tożsamości Żoliborza Oficerskiego. Ta część dzielnicy kryje w sobie mnóstwo ciekawych historii. Uczestnicy spaceru dowiedzą się m.in. jak pierwotnie nazywała się ulica Czarnieckiego, skąd na Żoliborzu kolejka na Kasprowy Wierch, gdzie mieszkał Haller, a gdzie miał mieszkać Józef Piłsudski albo gdzie działała podziemna strzelnica.

Spacer poprowadzi warszawski przewodnik – Łukasz Kulej.

Za udział w wycieczce nie jest przewidziana żadna opłata, jeżeli wycieczka się spodoba można przewodnika nagrodzić napiwkiem.

Kiedy? – Niedziela, 3 kwietnia o godz. 14.00
Gdzie? – zbiórka na pl. Inwalidów pod pomnikiem - I Dywizji Pancernej gen. Stanisława Maczka

Klub filmowy w CLŻ - WATCH DOCS

W Centrum Lokalnym Żoliborz trwa cykl pokazów filmowych. Pokazy organizowane są we współpracy z festiwalem filmowym Watch Docs. To jedna z dwóch największych na świecie imprez filmowych poświęconych prawom człowieka prezentujących filmy dokumentalne, w których zaangażowanie na rzecz praw jednostki łączy się ze sztuką filmową.

Po każdym pokazie będzie można przy herbacie podyskutować o samej produkcji i tematyce, którą porusza.

To już przedostatni z cyklu film. W najbliższą sobotę wyświetlony zostanie w reżyserii Michała Witkowskiego film Heda. Tytułowa bohaterka, Heda uciekła z Czeczenii do Polski z pięciorgiem dzieci od wojen i męża sadysty. W jednym z ośrodków dla uchodźców poznała Marinę, a od niej – słowo wolontariuszka. Odtąd pracowały razem, pomagając ludziom bez domu i tym samotnym w domach spokojnej starości, i tym w więzieniach. Kiedy Heda ciężko zachorowała, Marina wymyśliła dla niej ten film.

Kiedy? – Sobota, 2 kwietnia o godz. 16.00
Gdzie? – Centrum Lokalne Żoliborz

POP UP Polskich Projektantów w Westfield Arkadia

Kolejna edycja POP UP Polskich Projektantów w SHOP LOCAL w Westfield Arkadia. W wydarzeniu udział wezmą wyselekcjonowani projektanci i marki z całej Polski, którzy zaprezentują swoje kolekcje oraz bogaty wybór ubrań i dodatków. SHOP LOCAL! to wydarzenie łączące modę, wzornictwo i asortyment dziecięcy.

„Przyjdź, porozmawiaj z ciekawymi ludźmi, poczuj fantastyczną atmosferę i upoluj wyjątkowe rzeczy” – zachęcają organizatorzy.

Kiedy? – od czwartku, 31 marca do soboty, 2 kwietnia
Gdzie? – Westfield Arkadia


kino-elektronik

kino-elektronik

zoliborz-oficerski-spacer

zoliborz-oficerski-spacer

Heda-zdj.-4

Heda-zdj.-4

Heda-zdj.-1

Heda-zdj.-1

Heda-zdj.-5

Heda-zdj.-5

Heda-zdj.-3

Heda-zdj.-3

rez.-Kamil-Witkowski

rez.-Kamil-Witkowski

Heda-zdj.-2

Heda-zdj.-2

pop-up-store-wa

pop-up-store-wa

targ śniadaniowy

targ śniadaniowy


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
PRZECZYTAJ
bezchmurnie

Temperatura: 24°CMiasto: Warszawa

Ciśnienie: 1012 hPa
Wiatr: 13 km/h