Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
wtorek, 25 czerwca 2024 00:24
Reklama

„Móvi Ukraina”. Pokaz filmów absolwentów WSF z Ukrainy

Warszawska Szkoła Filmowa wykształciła wielu ukraińskich filmowców. Teraz pokaże ich dzieła na specjalnym pokazie charytatywnym. W trakcie wydarzenia odbędzie się spotkanie z Adeliną Borets, reżyserką i korespondentką wojenną, która relacjonowała pierwsze dni rosyjskiej inwazji.

W tym artykule przeczytasz m.in.:

- o formule pokazu filmów,
- o prelegentce spotkania.

W poniedziałek, 28 marca w Kinie Elektronik odbędzie się pokaz filmów ukraińskich absolwentów Warszawskiej Szkoły Filmowej. Łącznie pokazane zostaną cztery filmy.

„Ticket” to opowieść o bezdomnym kierowcy Ubera, który w jedną noc musi uzbierać pieniądze potrzebne na bilet do rodzinnego miasta, gdzie ma odbyć się pogrzeb jego matki.

Przeczytaj również: Oscarowa produkcja o macierzyństwie – “Córka”

„Świt” nawiązuje do wydarzeń na wschodzie Ukrainy sprzed lat. W ogarniętym wojną Donbasie grupa ukraińskich żołnierzy wpada w zasadzkę snajpera. Schronienie w pobliskim domu udaje znaleźć się tylko jednemu z nich. Tam jednak spotyka wrogiego żołnierza. Uwięzieni pod jednym dachem na celowniku strzelca mężczyźni zmuszeni są odłożyć swoje różnice na bok, aby odnaleźć drogę ucieczki z tragicznej sytuacji.

„Rajski dom” to oparta na prawdziwych wydarzeniach historia nastoletniego Luki, który trafia do religijnego ośrodka odwykowego, prowadzonego przez samozwańczego kapłana Antonia. Despotyczny reżim, moralne i fizyczne tortury uświadamiają mu, że jedynym sposobem na przeżycie jest ucieczka.

„Gwiazda piołun” to nagrodzony na festiwalu w Charkowie dokument o ostatnich mieszkańcach podczarnobylskiej wioski.

Dwa ostatnie tytuły wyreżyserowała Adelina Borets, 24-letnia absolwentka reżyserii, urodzona w Mariupolu, wychowana w Kijowie. Tuż przed wojną powróciła w rodzinne strony, by nakręcić tam kolejny dokument.

Początek inwazji Rosji na niepodległą Ukrainę sprawił, że Adelina weszła w rolę korespondentki wojennej. Jej relacje z Kijowa, publikowane na łamach mediów społecznościowych Warszawskiej Szkoły Filmowej, były bezcennym źródłem wiedzy o tym, jak wygląda codzienne życie w atakowanej ukraińskiej stolicy. Raporty Adeliny trafiły do najdalszych zakątków świata i stały się ważnym orężem w walce przeciwko rosyjskiej dezinformacji, zaś sama reżyserka udzieliła wiele wywiadów dla mediów.

W ramach poniedziałkowego wydarzenia odbędzie się Q&A z reżyserką.

W czasie pokazu będą zbierane pieniądze, które trafią do fundacji Come Back Alive, wspierającej Siły Zbrojne Ukrainy.

Przeczytaj również: Film studentów Warszawskiej Szkoły Filmowej z nominacją do Oscara

fot. Warszawska Szkoła Filmowa

Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
PRZECZYTAJ
pochmurnie

Temperatura: 19°CMiasto: Warszawa

Ciśnienie: 1017 hPa
Wiatr: 23 km/h