Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
poniedziałek, 22 lipca 2024 21:43

Ogołocona Mickiewicza. Stare topole idą pod topór

To kolejne wycinki w ostatnich latach na ulicy Mickiewicza, która ma się zupełnie zmienić.

W tym artykule przeczytasz m.in.:

- o powodach wycinki,
- jak w przyszłości ma wyglądać zieleń na ulicy Mickiewicza.

Zarząd Zieleni Warszawskiej planuje jeszcze w tym tygodniu wyciąć 8 topoli rosnących przy ulicy Mickiewicza między ulicą Potocką a Kątową. Szpaler drzew znajdujących się po nieparzystej stronie ulicy Mickiewicza przetrwał od lat 60. XX wieku, aż do 2022 roku. Wysokie i smukłe topole rosnące wzdłuż chodnika chroniące przed ulicznym ruchem latem dawały cień przechodniom. Korony drzew pięły się na wysokość okolicznych budynków.

Wcześniej, bo 2019 roku w tej części Żoliborza drwale wycieli 80-letnie jesiony, którym z czasem groziło przewrócenie z powodu przyciętych korzeni i atakującego je grzyba. Wówczas miejscy ogrodnicy zapowiadali dalsze prace na ulicy Mickiewicza. Rok później w ich miejsce wsadzono nowe drzewa.

Teraz przyszedł czas na topole rosnące po przeciwnej stronie. W ocenie stołecznych ogrodników drzewa sadzone po wojnie rozpadają się ze starości. ZZW swoje działania zapowiedział we wtorek 22 marca pisząc m.in., że fizjologiczne uwarunkowania drzew szybko rosnących, do których zaliczają się topole rosnące na Mickiewicza, „wpływają na charakterystykę ich drewna – kruchego, o niskiej wytrzymałości mechanicznej, jak również na jego wysoką podatność na infekcje grzybowe”.

Według miejskich specjalistów, którzy oceniali stan drzew, topole stwarzają zagrożenie dla życia. Na niektórych pniach obecne są pęknięcia, a także owocniki grzybów. Z drzew opadają kruche gałęzie, co w dobie coraz bardziej ekstremalnych zjawisk pogodowych budzi coraz większy niepokój miejskich ogrodników.

Ulica Mickiwicza jest kluczową ulicą i elementem urbanistyczno-kompozycyjnym Żoliborza i przykładem przedwojennych założeń, dlatego na wycięcie drzew potrzebna była zgoda wojewódzkiego konserwatora zabytków, który ją wydał.

Kompozycja zieleni na Mickiewicza ma się zmienić

Zamierające topole od ponad dekady wycinano a w ich miejsce sadzono graby i jesiony. Dziś na Mickiewicza jest chaos. Sadzone dokładnie w miejsce usuwanych drzew graby rosną w nierównomiernych rozstawach od około 3 metrów do 6 metrów. Po przeciwnej stronie rosną jesiony w rozstawie od 9 do 10 metrów.

Teraz po uzgodnieniach z konserwatorem zabytków opracowano nowy plan gospodarowania drzewami, wedle którego wszystkie topole zostaną usunięte, ale w dłuższej perspektywie czasu. Cięcia mają być realizowane w miarę pogarszania się stanu drzew. Z kolei powsadzane w ubiegłych latach graby mają zostać przesadzone do innych miejsc na Żoliborzu. Kluczową rolę będą odgrywały również posiadane pieniądze na tego typu działania.

Gatunkiem, który ma rosnąć na Mickiewicza, zgodnie z przedwojennymi założeniami mają być jesiony, które pojawią się jesienią tego roku. Nowe drzewa będą sadzone na w takich samych odległościach co po przeciwnej stronie, tak by stanowiły one symetryczną i spójną kompozycję na całej ulicy Mickiewicza.

fot. ZZW


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
PRZECZYTAJ
bezchmurnie

Temperatura: 25°CMiasto: Warszawa

Ciśnienie: 1012 hPa
Wiatr: 27 km/h