Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
sobota, 2 grudnia 2023 09:53

Realizacja Skweru Krasińskiego w tym roku wciąż niepewna

Nie ma chętnych w przetargu na dokończenie projektu realizacji Skweru Krasińskiego.

W tym artykule przeczytasz m.in.:

- o losach projektu Skweru Krasińskiego,
- o tym w jakim punkcie utknęła jego realizacja
?

Skwer Krasińskiego to projekt wybrany przez mieszkańców Żoliborza do realizacji w ramach budżetu obywatelskiego. Na efekty żoliborzanie czekają od 2018 roku, a jego realizacja przez ZZW była zapowiadana w 2020 roku.

Pomimo zapowiedzi, Skweru Krasińskiego jak nie było tak nie ma

Najpierw zdecydowano by założenia projektu wybranego w budżecie obywatelskim włączyć w większą inwestycję obejmującą zagospodarowanie całego pasa rezerwy ulicy Broniewskiego na odcinku od ulicy Elbląskiej do placu Grunwaldzkiego oraz pasa rezerwy ulicy Krasińskiego od Powązkowskiej do Broniewskiego.

Całe przedsięwzięcie rozpoczęto pod nazwą „Zielone Ulice”. Przeprowadzono konsultacje, na podstawie których przygotowano koncepcję. Całość zakończyła się pod koniec 2018 roku. W kolejnym roku Zarząd Zieleni Warszawskiej zamówił projekty wykonawcze Skweru Krasińskiego i wydawało się, że prace rozpoczną się w 2020 roku. Tak przynajmniej wynikało z wypowiedzi Justyny Glusman dla "Gazety Żoliborza". Glusman wówczas pełniła w warszawskim ratuszu funkcję dyrektorki koordynatorki ds. zrównoważonego rozwoju i zieleni w Warszawie. Brak prac w 2020 roku i w kolejnym tłumaczono przeciągającymi się formalnościami i uzgodnieniami.  

Przeczytaj również: Koniec z dzikim parkowaniem w miejscu, gdzie ma powstać Skwer Krasińskiego

W międzyczasie z pasa rezerwy ulicy Krasińskiego pomiędzy ulicą Przasnyską a Anny German udało się wyprzeć parkowanie i zrekultywować tamtejszą zieleń. Dziś w miejscu, gdzie parkowały samochody rosną połacie trawy, z których chętnie korzystają właściciele psów.

Rezerwa ul. Krasińskiego. Zdjęcie z 2019 roku

Mamy 2022 rok, a mieszkańcy wciąż pytają o realizację projektu. Obecnie tkwi on w martwym punkcie. Jeszcze pod koniec 2021 roku ZZW kreślił plany, by prace zacząć w 2022 roku. Żeby je rozpocząć potrzebne jest przygotowanie odpowiedniej dokumentacji i wyodrębnienie z całego założenia jakim są „Zielone Ulice” projektu Skwer Krasińskiego i Psi Park na Broniewskiego.

ZZW po raz trzeci ogłasza przetarg

Jak się okazuje znalezienie wykonawcy do tego zadania nie jest takie proste. Zarządowi Zieleni nie udało się wcześniej dogadać co do ceny z autorką projektu wykonawczego na wyodrębnienie niezbędnej dokumentacji. Mało skuteczne są również przetargi.

Przeczytaj również: Skwer Krasińskiego: Rozpoczęcie prac jeszcze w tym roku?

W ogłoszonym w grudniu przetargu udział wzięła jedna firma, która zaproponowała swoje usługi za 120 tys. złotych. Jak wynika z protokołu, to dwa razy więcej niż ZZW był gotowy zapłacić. Ponadto firma nie stawiła się na negocjację i przetarg unieważniono. Na początku lutego ogłoszono kolejny przetarg, ten również zakończył się niepowodzeniem. Tym razem nie było żadnych chętnych do wykonania zadania.

ZZW ogłosił już kolejny przetarg. Oferty przyjmowane są do 14 marca.

W ramach realizacji projektu z budżetu obywatelskiego, niemal kilometrowy pas rezerwy ulicy Krasińskiego ma zmienić się w zieloną przestrzeń do odpoczynku wśród zieleni. W planach jest zasadzenie nowych drzew i różnego rodzaju traw.

Wzdłuż całego terenu mają być poprowadzone alejki spacerowe i ścieżka rowerowa. Całość mają oświetlać latarnie. Zmieni się również powierzchnia terenu, która dziś jest płaska, a według planów ma być pagórkowata. Nie zabraknie także elementów małej infrastruktury takich jak ławki, kosze, stojaki na rowery. Drewniana ciuchcia ma przypominać o tym, że rezerwa Krasińskiego stanowiła dawniej bocznicę kolejową.

Przeczytaj również: [Radio Żoliborz] Zieleń, hamaki i alejki spacerowe. Jak będzie wyglądał Skwer Krasińskiego?


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
PRZECZYTAJ