Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
piątek, 14 czerwca 2024 15:09

Mieszkańcy nie odpuszczają w sprawie Prochowni

Dziś w Zarządzie Zieleni Warszawskiej pojawiła się grupa mieszkańców Żoliborza. Towarzyszył im działacz społeczny Jan Śpiewak. Na Kruczej obecni byli także pracownicy Prochowni, którzy w wyniku przegranego konkursu stracili pracę. Wszyscy chcieli sprawdzić w obecności urzędników oferty konkursowe na wydzierżawienie na 3 lata budynku Prochowni Północnej w Parku Żeromskiego, które wpłynęły do ZZW .

W tym artykule przeczytasz m.in. o:

  • dzisiejszej wizycie mieszkańców w ZZW,
  • o przyszłości budynku Prochowni Północnej.

Przypomnijmy, we wtorek 1 marca ZZW ogłosiło wyniki konkursu na dzierżawę Prochowni. Do konkursu stanęły cztery firmy. Zwycięzcę wybrano kierując się czterema kryteriami takimi jak zaproponowana wysokość czynszu (15 pkt.), sposób zagospodarowania (15 pkt.), przygotowany program kulturalny (35 pkt.) oraz doświadczenie w prowadzeniu działalności gastronomicznej i aktywizującej mieszkańców (35 pkt.).

Jak wynika z opublikowanej karty ocen, oferta Marianny Zjawińskiej, dotychczasowej właścicielki Prochowni, była bezkonkurencyjna we wszystkich kryteriach z wyjątkiem jednego – uwzględniającego proponowaną stawkę czynszu.

Przeczytaj również:Fala pomocy dla Ukrainy – tak wyglądał sobotni Prochopiknik

Sami sobie wystawili rekomendacje

Konkurs wygrała więc spółka Dapius, która zebrała gorszą ocenę za sposób zagospodarowania, ale straty w punktacji nadrobiła zaproponowaną wysokością stawki czynszu w kwocie 6,8 tys. złotych. To ponad dwa razy więcej niż była w stanie zaoferować Marianna Zjawińska.

Wątpliwości co do ostatecznego rozstrzygnięcia konkursu mieli dziś mieszkańcy i pracownicy Prochowni, którzy zjawili się w ZZW. Na pytanie jakie było kryterium oceny oferty kulturalnej wszystkich podmiotów w odpowiedzi mieszkańcy usłyszeli od urzędnika, że członkowie komisji głosowali w zgodzie ze swoim sumieniem. Ponadto w ofercie spółki Dapius znalazły się jedynie referencje innej powiązanej z nią spółki, którą jest Finals 11. Jeden z naszych czytelników zaalarmował nas, że latem 2021 roku Finals 11 wygrała ogłoszony przez ZZW konkurs na dzierżawę lokalu w Parku Skaryszewskim. „Nikt tego nie weryfikuje” – mówili zebrani pod ZZW miłośnicy Prochowni. Z kolei urzędnicy podkreślają, że nie ma w tym nic nielegalnego.

Dla porównania w ofercie Marianny Zjawińskiej znajdziemy m.in. referencje wystawione przez Danutę Kuroń, mieszkankę Żoliborza oraz prezeskę Fundacji Edukacyjnej Jacka Kuronia, Klub Komediowy, Fundację Rozwoju Kinematografii czy żoliborskiego Ośrodka Pomocy Społecznej.

Jednocześnie Spółka Dapius opisując swoje doświadczenie w prowadzeniu obiektu kulturalnego podkreśla, że udało jej się wyremontować budynek kina Relax i stworzyć miejsce, gdzie obecna jest kultura w wydaniu teatralnym. Przypomnijmy, że budynek spółka Dapius wydzierżawiła Spółce Scena Relax, która to organizuje spektakle teatralne w dawnym kinie Relax.

Przeczytaj również: Koniec Prochowni Żoliborz

Zapowiadane wydarzenia są kopią tego, co przez 9 lat robiła Prochownia?

Bywalcy Prochowni zauważają także, że część wydarzeń, które znalazły się w przygotowanej przez spółkę Dapius są przypominają te, które organizowała Prochownia.

„Program zwycięzcy konkursu poza kinem letnim i koncertami, zakłada wydarzenia takie jak m.in: “Dzień doceniania męża”, “Światowy dzień ziemi” czy “Dzień ojca” (co niezwykle smutne - w dniu matki planowany jest “Dzień samolotu z papieru”). (…) Naszą ofertę znacie - widujemy się na leżakach od 9 lat, w planach na ten rok poszerzyliśmy ją o między innymi warsztaty psychologiczne dla młodzieży poruszające takie tematy jak tolerancja, równouprawnienie, depresja, stereotypy płciowe, a także spotkania dla seniorów i inne dokładnie opisane wydarzenia integrujące lokalną społeczność.  W kategorii “program” zwycięzca konkursu oraz my dostaliśmy tą samą liczbę punktów – 35” – czytamy na facebookowym profilu kawiarni.

Eleganckie bistro z dwudziestolecia międzywojennego

Nowy dzierżawca zapowiada, że w budynku Prochowni Północnej będzie prowadzić bistro z eleganckim wystrojem nawiązującym do dwudziestolecia międzywojennego. W ofercie mają znaleźć się wyroby cukiernicze, kawa, a przy okazji niektórych wydarzeń tatar i inne specjalnie przygotowane potrawy.


IMG_4558zz-1

IMG_4558zz-1


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
PRZECZYTAJ