Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
wtorek, 23 lipca 2024 22:02

Warszawa ma już budżet na przyszły rok. Najwięcej dla Targówka, a najmniej dla Rembertowa. Żoliborz w połowie stawki

Rondo w miejscu obecnego skrzyżowania Rydygiera z Przasnyską, kosztowna przebudowa Rydygiera i modernizacja Środowiskowego Domu Samopomocy - już w przyszłym roku to wszystko powstanie ze środków z budżetu miasta. Więcej pieniędzy z miejskiej kasy powędruje jednak do innych dzielnic.
Najważniejszym elementem przedstawionego projektu budżetu Warszawy na przyszły rok są rekordowo wysokie nakłady na oświatę. Na ten cel miasto chce przeznaczyć niemal 4,5 mld zł. To niewiele mniej niż cały budżet Wrocławia czy Łodzi. – Projekt przyszłorocznego budżetu kładzie silny nacisk na oświatę, transport publiczny oraz na inwestycje – mówi ustępująca prezydent stolicy. Sumując koszty budowy nowych placówek oświatowych otrzymujemy kwotę, która jest niższa jedynie od największej warszawskiej inwestycji, czyli budowy drugiej linii metra, na które miasto zamierza wydać w przyszłym roku 873 mln zł. Ile i na co w inwestycjach oświatowych na Żoliborzu? Nowe placówki oświatowe stanowią najbardziej kosztowne inwestycje w wielu dzielnicach. Tak jest m.in. na Żoliborzu, gdzie trwają przygotowania do budowy zespołu szkolno - przedszkolnego przy ul. Anny German. Na pierwszy etap prac dzielnica otrzyma 16,7 mln zł, a jego wykonawcę poznamy na prawdopodobnie w styczniu. Pierwotnie ratusz krytykował koszt inwestycji co wymagało wypracowanie kompromisu. - Pomysł z obserwatorium na ostatniej kondygnacji jest bardzo dobry, jednak musieliśmy z niego zrezygnować, by ograniczyć budżet inwestycji – zaznaczył w rozmowie z Gazetą Żoliborza Grzegorz Hlebowcz, zastępcą burmistrza dzielnicy. Aktualnie jest to największa inwestycja realizowana na terenie Żoliborza.
kompleks szkolny przy ulicy Anny German
Wizualizacja kompleksu szkolnego przy ul. Anny German. Pierwszy dzwonek już we wrześniu 2021 r.
Znaczącą pozycję w projekcie budżetu zajmuje również rozbudowa Szkoły Podstawowej nr 65 przy ul. Mścisławskiej. Dzielnica na ten cel ma zapisane 7,2 mln zł. Dzięki inwestycji w placówce znajdzie się miejsce dla trzech oddziałów z każdego poziomu edukacji wczesnoszkolnej. W obszarze inwestycji oświatowych jedną z większych sum jest zapisane 1,3 mln zł na budowę pierwszego etapu hali sportowej przy Szkole Podstawowej nr 392. W kolejnych latach ratusz przeznaczy na ten cel 10 mln zł, a w ostatnim etapie, czyli 2021 roku 4 mln zł. Finansowy zastrzyk w postaci 1mln zł zapisano również na budowę hali pneumatycznej na terenie Szkoły Podstawowej nr 92 przy ulicy Przasnyskiej. Rondo, kosztowna przebudowa Rydygiera i modernizacja Środowiskowego Domu Samopomocy W dzielnicy planowana jest również budowa ronda na skrzyżowaniu ul. Rydygiera z ul. Przasnyską i jej częściową przebudowa. Na ten cel przeznaczono 1,6 mln zł. Kosztowniejsza jednak będzie przebudowa ul. Rydygiera na odcinku od ul. Matysiakówny do Przasnyskiej. Inwestycja pochłonie niemal 4 mln zł. Sporą kwotę rozpisano również na rozbudowę i termomodernizację oraz dostosowanie dla osób niepełnosprawnych Środowiskowego Domu Samopomocy przy ul. Rydygiera. Dzielnica na ten cel otrzyma niemal 2 mln zł. Najwięcej dla Targówka, a najmniej dla Rembertowa. Żoliborz w połowie stawki Wydatki majątkowe Warszawy w 2019 r. mają zmieścić się w kwocie 2,8 mld zł. Obejmują one finansowanie inwestycji o charakterze ogólnomiejskim – 1,6 mld zł oraz dzielnicowym – 1,2 mld zł. Warto podkreślić, kwota jaką otrzymają wszystkie dzielnice, miasto będzie musiało oddać do budżetu państwa na tzw. janosikowe. Dzielnice z największymi budżetami inwestycyjnymi to Targówek (98 mln zł), Praga Południe (94 mln zł) i Białołęka (85 mln zł). Najmniej otrzymają Bielany (15 mln zł), Wesoła (16 mln zł) i Rembertów (17 mln zł). Żoliborz na inwestycje w przyszłym roku ma około 40 mln zł. W projekcie budżetu zapisano, że miasto zakończy 2019 rok z długiem w wysokości 3,9 mld zł zmniejszając go o 674 mln zł. Ponadto ratusz nie planuje także zaciągać żadnych kredytów. Czy to zwiastuje dobry start dla nowego prezydenta miasta Rafała Trzaskowskiego, który dzięki możliwości korekty budżetu, będzie miał pole manewru do spełnienia swoich obietnic wyborczych.

Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
PRZECZYTAJ
bezchmurnie

Temperatura: 20°CMiasto: Warszawa

Ciśnienie: 1015 hPa
Wiatr: 24 km/h