Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
wtorek, 25 czerwca 2024 03:47
Reklama

Sady Żoliborskie. Trwa pielęgnacja drzew ozdobnych. Dlaczego nie owocowych?

W lutym Urząd Dzielnicy poinformował, że rozpoczyna prace pielęgnacyjne drzew nieowocowych w parku Sady Żoliborskie. „Niezrozumiałe jest, że urząd tak błyskawicznie zabiera się do realizacji strategii w jej marginalnej części” – dziwią się społecznicy.  

W tym artykule przeczytasz m.in. o:

- jakie prace zostały przeprowadzone w parku Sady Żoliborskie w lutym?
- dlaczego Urząd Dzielnicy Żoliborz zabiera się za pielęgnacje drzew ozdobnych a nie owocowych?

„Zakres prac obejmuje m.in. usunięcie chorych, obumarłych i nadłamanych gałęzi, pędów oraz konarów, wycięcie odrostów z pni oraz jemioły” – czytamy w komunikacie Urzędu, który informuje o rozpoczęciu prac pielęgnacyjnych w parku Sady Żoliborskie.

Ze wszystkich 973 drzew rosnących w parku do pielęgnacji wytypowano właśnie 77 drzew ozdobnych. Jak informują urzędnicy, działania te są zbieżne z otrzymaną strategią urządzenia Sadów Żoliborskich.

Informacja o planowanych działaniach wywołała konsternację wśród członków sąsiedzkiej inicjatywy Owocowe Sady Żoliborskie. „Niezrozumiałe jest, że urząd tak błyskawicznie zabiera się do realizacji strategii w jej marginalnej części, dotyczącej wyłącznie pielęgnacji drzew ozdobnych” – alarmują jej członkowie.

Przeczytaj również: Dbają o Sady Żoliborskie i docenił ich prezydent Warszawy

Ponadto społecznicy podkreślają, że planowane cięcia w żaden sposób nie przyczynią się do poprawy warunków drzew owocowych, choćby poprzez ich odsłonięcie, bo przycinane drzewa ozdobne nie znajdują się w bezpośrednim sąsiedztwie z owocówkami.

Przypomnijmy, wspomniana w komunikacie prasowym strategia urządzenia parku, jest efektem zgłoszonego przez sąsiedzką inicjatywę Owocowe Sady Żoliborskie projektu, a następnie wybranego w głosowaniu do realizacji. „Nasz projekt nie uwzględniał pielęgnacji drzew ozdobnych. Nikt nie miałby nic przeciwko niej, zwłaszcza jeżeli przy okazji miałoby to pomóc drzewom sadowniczym, które są zagłuszane przez coraz potężniejsze korony i korzenie dębów czy klonów. Tylko, że w strategii nie znalazły się zalecenia dotyczące pielęgnacji drzew ozdobnych w kontekście »odgłuszania« zacienionych owocówek, czyli np. formowanie koron ozdobnych, żeby dać więcej światła owocówkom” – komentują OSŻ.

Zapytaliśmy więc Donatę Wancel, rzeczniczkę żoliborskiego urzędu skąd decyzja by rozpocząć pielęgnację drzew ozdobnych w parku Sady Żoliborskie?

Przeczytaj również: Sady Żoliborskie i awantura o zbieranie owoców. Prezentujemy nagrania z rozmów z urzędnikami.

W odpowiedzi słyszymy, że pracownicy Wydziału Ochrony Środowiska zobowiązani są do regularnego przeglądu drzew rosnących na terenach administrowanych w celu oceny ich stanu zdrowotnego. - W związku z tym, że na terenie Parku Sady Żoliborskie w 2021 roku przeprowadzona została pielęgnacja drzew owocowych, w lutym tego roku odbyły się oględziny drzew ozdobnych rosnących na terenie ww. parku, po których zostały wytypowane drzewa wymagające cięć ze względów pielęgnacyjnych oraz poprawy bezpieczeństwa. Zalecenia pielęgnacyjne drzew nieowocowych wynikają również ze »Strategii urządzania Parku Sady Żoliborskie« sporządzonej w 2021 roku – dodaje Donata Wancel.

Do pielęgnacji owocówek potrzebny specjalista

Jednocześnie jak wyjaśnia rzeczniczka prasowa urzędu, prace pielęgnacyjne drzew owocowych powinien prowadzić specjalista z odpowiednim doświadczeniem i kwalifikacjami. Dodatkowo całość powinien nadzorować sadownik lub pomolog.

- W obowiązującej do końca 2023 roku umowie na utrzymanie zieleni wysokiej, prace pielęgnacyjne drzew realizowane są przez doświadczonego pilarza, ale bez kwalifikacji i wymaganych umiejętności w zakresie pielęgnacji drzew owocowych – podkreśla Donata Wancel.

I dodaje: - Zmiana zakresu zadań i wprowadzenie wymogu zatrudnienia specjalisty z uprawnieniami do pielęgnacji i opieki nad drzewami owocowymi chcielibyśmy móc realizować w kolejnych latach. Planujemy przygotowanie nowych warunków do kolejnego zamówienia publicznego na utrzymanie zieleni wysokiej na terenie Dzielnicy Żoliborz z uwzględnieniem szczególnej pielęgnacji drzew owocowych, jednak ich spełnienie uzależnione będzie od posiadania odpowiednich środków i możliwości realizacji oczekiwań finansowych firm wykonawczych.

Przeczytaj również: Sady Żoliborskie łączą ludzi! Owocobrania łączą ludzi! – Felieton


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
PRZECZYTAJ