Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
środa, 28 lutego 2024 22:59
Reklama

Jest koncepcja, teraz czas na projekt. Środowiskowy Dom Samopomocy na Żoliborzu

Koncepcja, która zachwyciła wkracza w kolejny etap.

W tym artykule przeczytasz m.in. o:

- co zakłada zwycięska koncepcja architektoniczna?
- co dalej ze zwycięską koncepcją i ŚDS?

Pod koniec 2021 roku rozstrzygnięto konkurs architektoniczny na zaprojektowanie Środowiskowego Domu Samopomocy. Zwycięski projekt zachwyca przede wszystkim na wkomponowanie czterech budynków w istniejącą zieleń na działce przy ulicy Izabelli.

Architekci w celu opracowania koncepcji ŚDS pojawili się na miejscu, żeby wybierać najbardziej wartościowe drzewa, które miałyby znaleźć się między budynkami. Dzięki temu, że zdecydowano się zaprojektować cztery osobne budynki możliwe jest zachowanie jak największej liczby drzew. Każdy z budynków ma odpowiadać innej funkcji.

Pomiędzy zaprojektowanymi budynkami o wysokości 2-3 kondygnacji autorzy zwycięskiej koncepcji zaproponowali również półprywatne przestrzenie i wspólny teren integracyjny dla użytkowników. W projekcie na zewnątrz znalazła się też przestrzeń ze stołami, miejscami do siedzenia i miejscem na grilla, plac do gry w koszykówkę oraz leżaki, hamaki i alejki spacerowe.

Przeczytaj również: Budowa Środowiskowego Domu Samopomocy na Żoliborzu wkracza w kluczowy etap

Najpierw konkurs a teraz szczegółowe opracowanie projektu

W ogłoszonym przez żoliborski urząd konkursie zwyciężyła pracownia EMA Studio, która teraz ma przygotować projekt budowlany budynku wraz z przyłączami i zagospodarowaniem terenu oraz uzyskać pozwolenie na budowę.

„Dokumentacja projektowa ma uwzględniać uwagi sądu konkursowego, który uznał m.in., że należy poprawić sposób aranżacji przestrzeni od strony ul. Izabelli, który dubluje istniejący ciąg miejsc postojowych, jak i jezdnię, przekształcając przestrzeń publiczną ulicy w obszar przeznaczony wyłącznie dla pojazdów kołowych bez ciągu pieszego. Zdaniem Jury konkursowego w projekcie brakuje także świadomego kształtowania kompozycyjnego ciągu ulicznego i izolacji zielenią” – czytamy w oficjalnym komunikacie żoliborskiego urzędu.

fot. Urząd Dzielnicy Żoliborz

W chwili, gdy wszystkie formalności związane z uzyskaniem pozwolenia na budowę zostaną załatwione, autorzy zwycięskiej koncepcji będą musieli przygotować dokumentację niezbędną do realizacji robót budowlanych.

- Działania, które realizujemy w tej kadencji skierowane są na polepszanie jakości życia wszystkich mieszkańców Żoliborza. Dzielnica rozwija się dynamicznie, aktywnie inwestujemy w nowoczesną infrastrukturę przyjazną mieszkańcom. Nowe inwestycje nie mogą się jednak obyć bez uwzględniania potrzeb osób z różnymi niepełnosprawnościami, w tym z psychicznymi. Dlatego tak potrzebna jest budowa nowoczesnego Środowiskowego Domu Samopomocy, dającego szerokie możliwości wsparcia i samodzielnego rozwoju dla jego uczestników – mówi cytowany w komunikacie przesłanym do dziennikarzy Paweł Michalec, burmistrz Dzielnicy Żoliborz Warszawy.

Ponadto podpisana umowa z EMA Studio zakłada 80 nadzorów autorskich w czasie budowy Środowiskowego Domu Samopomocy. Umowa została zawarta na kwotę 430 500 zł.

Przeczytaj również: Remont dwóch żoliborskich ulic, inwestycje oświatowe i pieniądze na Dom Kultury. Budżet Żoliborza na 2022 rok

Nowoczesny i energooszczędny kompleks budynków nawiązujących do Sadów Żoliborskich

Nowa inwestycja ma być przeznaczona dla 30 osób z chorobami psychicznymi oraz 30 z niepełnosprawnością intelektualną i chorobami sprzężonymi. Do dyspozycji będą miały 14 zatrudnionych na miejscu terapeutów.

Łącznie personel ma liczyć 18 osób. Ponadto placówka będzie otwarta na praktykantów i wolontariuszy.

„Ośrodek wsparcia dziennego dla dzieci z niepełnosprawnością intelektualną będzie prowadzić zajęcia dla trzech grup wiekowych w wieku od 6 do 18 roku życia. Pomieścić ma 40 uczestników oraz 6 osób personelu” – zapowiada urząd dzielnicy.

Autorzy projektu zadbali, aby komponował się on z architekturą Żoliborza, a swoją koncepcją nawiązywał do krajobrazu Sadów Żoliborskich.

Koncepcja architektoniczna zakłada, że budynek będzie energooszczędny. Na dachach znajdą się panele słoneczne i fotowoltaiczne. Zaproponowano również dolne źródło ciepła, wentylację mechaniczną z rekuperacją, naturalne materiały (drewno i cegłę) do budowy elewacji i ścian. W ramach zagospodarowania terenu wszystkie ścieżki miałyby być z nawierzchni retencyjno-mineralnych, a w pasie nad kolektorem rzeki Rudawki zaproponowano ogrody deszczowe.

Przeczytaj również: Wśród drzew i w nawiązaniu do Sadów Żoliborskich


podpisanie-umowy
podpisanie-umowy


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
PRZECZYTAJ
zachmurzenie umiarkowane

Temperatura: 7°CMiasto: Warszawa

Ciśnienie: 1020 hPa
Wiatr: 17 km/h