Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
poniedziałek, 15 kwietnia 2024 19:54

Skwer Krasińskiego. Co z realizacją projektu, na który czekają mieszkańcy?

Mieszkańcy na realizację projektu czekają już trzy lata. Przetarg na modyfikację projektu został unieważniony.

W tym artykule przeczytasz m.in. o:

- na jakim etapie jest realizacja projektu Skwer Krasińskiego?
- co z ogłoszonym w grudniu przetargiem?

Budowa Skweru Krasińskiego jest inwestycją, na którą czeka wielu mieszkańców Żoliborza, zwłaszcza jego zachodniej części, gdzie znajduje się Zatrasie, Żoliborz Południowy i Żoliborz Artystyczny. Pas zieleni wzdłuż ulicy Krasińskiego na odcinku od Powązkowskiej do Broniewskiego to obecnie największy niezabudowany teren w okolicy. Od lat sukcesywnie z tego terenu wypychano parkujące samochody. Są jednak miejsca, gdzie dzikie parkowanie dalej ma miejsce. Tak jest w rejonie skrzyżowania ulicy Krasińskiego z Anny German, gdzie kierowcy z trawnika zrobili dziki parking unikając przy tym opłat za postój w wyznaczonych w ramach SPPN miejscach parkingowych.

Przeczytaj również: Nowe szczegóły w sprawie Skweru Krasińskiego

Najpierw brak chętnych, a później zbyt wysoka stawka

Projekt „Skwer Krasińskiego” oraz „Psi Park”, który ma być urządzony w pasie rezerwy ulicy Broniewskiego, przed laty stał się częścią jednej koncepcji „Zielone Ulice”, zakładającej urządzenie zieleni w pasie rezerwy ulicy Broniewskiego i Krasińskiego. Teraz ZZW, chce skupić swoje działania na realizacji projektów wyłonionych w budżecie obywatelskim. Dlatego konieczne jest wyodrębnienie całej dokumentacji dotyczącej „Skweru Krasińskiego” i „Psiego Parku”, z projektu „Zielone Ulice”. W tym celu ZZW poszukuje firmy, która to zrobi.

Jak się okazuje znalezienie wykonawcy do tego zadania nie jest takie proste. W pierwszym postępowaniu przetargowym nie było chętnych. W drugim zaś, znalazła się jedna firma, która podjęłaby się tego zadania za 120 tys. złotych. To dwa razy więcej niż ZZW był gotowy zapłacić. Przetarg unieważniono i na początku lutego ogłoszono kolejny. Firmy mogą składać swoje oferty do 17 lutego.

Jeżeli uda się rozstrzygąć obecny przetarg, a następnie wyłonić wykonawcę prac, jest szansa, że roboty zaczną się jeszcze w tym roku.

Przeczytaj również: Koniec z dzikim parkowaniem w miejscu, gdzie ma powstać Skwer Krasińskiego

Prawie kilometrowy pas zieleni do wypoczynku dla mieszkańców

Przypomnijmy, w ramach realizacji projektu „Skwer Krasińskiego” kilometrowy pas rezerwy pomiędzy ulicą Powązkowską a Broniewskiego ma stać się przestrzenią do wypoczynku i rekreacji. Piesi zyskają alejki, a rowerzyści ścieżkę rowerową. Powierzchnia skweru ma być pagórkowata, co ma chronić korzystających ze stref wypoczynkowych przed hałasem. Całość terenu ma zostać oświetlona.

Przekrój w pełnej rozdzielczości dostępny jest w linku poniżej lub po kliknięciu w zdjęcie

Dookoła pojawią się nowe drzewa, krzewy i różnego rodzaju trawy, a także łąki kwietne. Oprócz drzew cień będą dawać pergole, po których będą piąć się pnącza roślin. Nie zabraknie także elementów małej architektury takich jak ławki, kosze, stojaki na rowery. Drewniana ciuchcia ma przypominać o tym, że rezerwa Krasińskiego stanowiła dawniej bocznicę kolejową.

Przeczytaj również: Jaki będzie 2022 rok na Żoliborzu?


dziki-parking-12

dziki-parking-12

dziki-parking-1234

dziki-parking-1234

skwer-krasinskiego-6

skwer-krasinskiego-6


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
PRZECZYTAJ