Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
niedziela, 19 maja 2024 04:05

Rekrutacja do liceów w 2022 roku. Od kiedy można składać wnioseki?

Kuratorium oświaty ogłosiło ważne daty dla tegorocznych absolwentów podstawówek. Licea, technika i szkoły branżowe szykują się do rekrutacji uczniów, których w tym roku będzie więcej, bo ósme klasy kończą uczniowie, którzy poszli do szkoły w wieku sześciu i siedmiu lat.

W tym artykule przeczytasz m.in. o:

- kiedy rusza składanie wniosków o przyjęcie do szkół?
- kiedy zostaną ogłoszone wyniki rekrutacji?

Tegoroczna rekrutacja do szkół średnich może być nieco trudniejsza niż zazwyczaj. Kandydatów może być więcej. To skutek reformy oświaty sprzed lat, wedle której sześciolatki urodzone w pierwszej połowie 2008 roku rozpoczęły razem z siedmiolatkami naukę w szkole podstawowej. To oznacza, że w tym roku szkolnym podstawówkę ukończy półtora rocznika.

Wiadomo już, kiedy można załatwiać pierwsze formalności związane z wyborem nowej szkoły. Warszawskie kuratorium oświaty ogłosiło harmonogram rekrutacji do liceów, techników i szkół branżowych. Absolwenci podstawówek o wynikach rekrutacji dowiedzą się wraz z końcówką lipca. Wcześniej jednak czeka ich szereg innych etapów.

Przeczytaj również: Ranking Perspektywy 2022. Które miejsce zajęły żoliborskie i bielańskie szkoły?

Harmonogram rekrutacji w 2022 roku:

- Do końca lutego dyrektorzy szkół ponadpodstawowych przedstawią wykaz przedmiotów, z których oceny otrzymane na koniec podstawówki będą brane pod uwagę przy rekrutacji,

- Do 13 maja dyrektor szkoły ma podać do publicznej informacji o terminie przeprowadzenia testów i sprawdzianów, np. sportowych czy kompetencji językowych. Testy według opublikowanego dokumenty powinny być zorganizowane w terminie od 31 maja do 13 czerwca. Kandydaci, którzy z różnych przyczyn nie będą mogli przystąpić z niezależnych od nich przyczyn do sprawdzianu w wyznaczonym terminie, otrzymają możliwość przystąpienia do testów w dodatkowym terminie, jednak nie później niż 7 lipca. Wyniki z kolei zostaną ogłoszone do 15 czerwca, zaś wyniki testów przeprowadzonych w drugim terminie do 8 lipca,

- od 16 maja do 20 czerwca uczniowie będą mogli składać już wnioski do wybranych szkół. Uczniowie, którzy będą kandydować do klas/szkół dwujęzycznych, sportowych, przygotowania wojskowego i innych klas, które wymagają od kandydatów szczególnych predyspozycji mają czas do 30 maja by złożyć wniosek, ze względu na testy, o których mowa wyżej,

- 20 lipca ogłoszone zostaną wyniki rekrutacji,

- Od 21 lipca do 27 lipca kandydaci mają czas na potwierdzenie woli przyjęcia do szkoły, do której zostali przyjęci. Konieczne jest dostarczenie oryginału świadectwa i oryginału zaświadczenia o wynikach egzaminu zewnętrznego, o ile nie zostały one złożone w uzupełnieniu wniosku o przyjęcie do szkoły ponadpodstawowej, a w przypadku szkoły prowadzącej kształcenie zawodowej, także zaświadczenia lekarskiego zawierającego orzeczenie o braku przeciwskazań zdrowotnych do podjęcia praktycznej nauki zawodu oraz odpowiednio orzeczenia lekarskiego o braku przeciwwskazań zdrowotnych do kierowania pojazdami i orzeczenia psychologicznego o braku przeciwwskazań psychologicznych do kierowania pojazdem.

- 28 lipca ma zostać ogłoszona lista osób przyjętych i nieprzyjętych.

Przeczytaj również: „Witkacy to nasza bezpieczna strefa” – Jak nauka w szkole przyjaznej LGBTQ+ wygląda z perspektywy uczniów?


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
PRZECZYTAJ