Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
środa, 24 lipca 2024 02:42

Jak będzie wyglądać ulica Śmiała? Mieszkańcy zdecydowali

Urząd w ramach przygotowań do przebudowy odcinka ulicy Śmiałej przeprowadził rozmowy z mieszkańcami. Już wiadomo, jak ma wyglądać remontowany odcinek.

W tym artykule przeczytasz m.in. o:
- na jakim etapie są prace związane z przebudową Śmiałej?
- jakie wnioski skierowali mieszkańcy w sprawie przebudowy drugiego odcinka Śmiałej?

Dzielnica w tym roku zapowiada prace na Żoliborzu Oficerskim. Remont ma przejść ulica Śmiała na odcinku od ulicy generała Zajączka do alei Wojska Polskiego. W październiku zeszłego roku zaktualizowano projekt, który wykonano jeszcze w poprzedniej kadencji. Jego realizacja nie doszła do skutku, bo pieniądze przerzucono na przebudowę fragmentu ulicy Rydygiera.

Przeczytaj również: Ulica Śmiała: Dziurawa i niebezpieczna. 50 lat bezskutecznej walki o remont

Chętnych do przeprowadzenia prac na ulicy Śmiałej było 8 firm. Najwyżej została oceniona najtańsza oferta. Złożyła ją firma z Warszawy DOWBUD-C II, która zaproponowała, że wykona prace za niecałe 3,8 mln złotych. W przesłanej przez Donatę Wancel, rzeczniczkę prasową żoliborskiego urzędu, wiadomości czytamy, że wkrótce ma zostać podpisana umowa na prace obejmujące tzw. pierwszy odcinek ulicy Śmiałej. Efektem remontu ma być m.in. uporządkowanie parkowania, remont chodników i nowa nawierzchnia jezdni oraz nowe oświetlenie. W ramach prac planowane jest dosadzenie nowych krzewów i 12 sztuk drzew.

Przeczytaj również: Remont dwóch żoliborskich ulic, inwestycje oświatowe i pieniądze na Dom Kultury. Budżet Żoliborza na 2022 rok

Prace na drugim odcinku w przyszłym roku

Jednocześnie dzielnica szykuje się do remontu drugiej części ulicy Śmiałej od alei Wojska Polskiego do ulicy Hauke Bosaka. W tym celu w grudniu odbyło się spotkanie z mieszkańcami, w trakcie którego przedstawiono trzy koncepcje przebudowy kolejnego fragmentu Śmiałej. Uwagi mieszkańców zbierane były do 15 stycznia. „Mieszkańcy opowiedzieli się za wprowadzeniem na ulicy ruchu jednokierunkowego z wyznaczeniem po jednej stronie miejsc parkingowych przeznaczonych dla mieszkańców” – informuje Donata Wancel i dodaje: „Z większości przesłanych opinii wynika, że przy ulicy Śmiałej należy pozostawić chodniki po obu stronach jezdni, a w związku z tym także jej obecną szerokość (4,5-5 m). Nie ma bowiem zgody na poszerzenie jezdni kosztem pasów zieleni przyulicznej. Mieszkańcy nie chcą także zmian w układzie skrzyżowania Śmiałej z ulicą Mierosławskiego.”

Teraz wykonawca projektu przebudowy fragmentu ulicy Śmiałej, który zostanie wyłoniony w przetargu przygotuje ostateczny projekt uwzględniający m.in. pozostawienie obecnej szerokości jezdni, chodników o szerokości 1,5 metrów po obu stronach, a także wprowadzenie ruchu jednokierunkowego od alei Wojska Polskiego w stronę ulicy Hauke-Bosaka.

Realizacja II etapu zaplanowana jest na 2023 rok.

Przeczytaj również: [Debata wideo] Burmistrz Żoliborza potwierdza, rusza remont ul. Śmiałej


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
PRZECZYTAJ
zachmurzenie umiarkowane

Temperatura: 18°CMiasto: Warszawa

Ciśnienie: 1015 hPa
Wiatr: 24 km/h