Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
niedziela, 19 maja 2024 03:03

Jubileuszowa wystawa Bellotto i Norblina w Zamku Królewskim [Materiał partnera]

Co na ten rok przygotował Zamek Królewski? W programie m.in.: Ferie po Królewsku, Festiwal Muzyki Barokowej, Akademia Młodego eksploratora, a także wystawy dotyczące znamienitych postaci, takich jak: Małachowski, Poniatowski, Bonaparte, czy Norblin.

Rok 2021 był wyzwaniem dla wszystkich, również dla Zamku Królewskiego. Pomimo pandemii i zamknięcia muzeum na trzy miesiące frekwencja w 2021 roku była rekordowa – Zamek wraz z ogrodami historycznymi odwiedziło ponad milion osób. To liczba wizyt równa tym sprzed pandemii!

Ferie po Królewsku 2022 – od 30 stycznia do 13 lutego

W czasie ferii zimowych zapraszamy do Zamku Królewskiego w Warszawie. W tym roku motywem przewodnim naszych spotkań będą dzieła Caravaggia i caravaggionistów obecne w Zamku w ramach wystawy czasowej Caravaggio i inni mistrzowie. Arcydzieła z kolekcji Roberta Longhiego.

Ferie z Caravaggiem

od wtorku do piątku 1–4 lutego oraz 8–11 lutego, godz. 11.00, 13.00, 15.00 (grupy max 15 os.) – zajęcia rodzinne dla dzieci od 6 lat, podczas których uczestnicy poznają sekrety pracowni Mistrza.

Bilety w cenie 10 zł/osoba, dostępne w kasach Zamku i online>.

Pracownia Caravaggia 

niedziela 6 i 13 lutego, godz.11.00–15.00– zajęcia edukacyjne prowadzone przez edukatorów i wolontariuszy junior w Przestrzeni Działań Twórczych.

Zajęcia w ramach biletu na wystawę, dostępne w kasach Zamku i online>.

Szlakiem orientalnych opowieści

niedziela 30 stycznia, godz. 15.00– Ali-baba i czterdziestu rozbójników – kameralne przedstawienie teatralne dla rodzin z dziećmi od lat 5
Bilety w cenie: normalny – 25  zł; ulgowy – 20 zł, dostępne w kasach Zamku i online>.

Zamkowa Akademia Młodego Eksploratora
sobota 12 lutego, godz. 10.00, 11.00, 12.00 – W tajemniczym świecie herbów – zajęcia historyczno-plastyczne dla dzieci w wieku od 7 do 12 lat
Bilety w cenie 10 zł/osoba, dostępne w kasach Zamku i online>.

Zwiedzanie Zamku Królewskiego w Warszawie

od wtorku do niedzieli godz. 10.00–17.00 (ostatnie wejście o godz. 16.00)

Rodzinny cennik Zamku Królewskiego:

Dzieci do 7 roku życia są uprawnione do bezpłatnego zwiedzania tras stałych: Trasy Królewskiej, Galerii Arcydzieł oraz wystaw czasowych.

Dzieci i młodzież w wieku 7–16 lat za okazaniem legitymacji są uprawnione do biletu w cenie 1 zł, biletów łączonych w cenie 2 zł. Koszt audioprzewodnika do biletów specjalnych za 1 zł wynosi 10 zł.

Karta Dużej Rodziny – uprawnia jej posiadaczy do zakupu biletu ulgowego.

W każdą środę zwiedzanie indywidualne stałej Trasy Królewskiej i Galerii Arcydzieł jest bezpłatne. Koszt audioprzewodnika do Trasy Królewskiej wynosi 10 zł.

Bilet normalny 30 zł, ulgowy 20 zł. Audioprzewodnik w cenie biletu na Trasę Królewską.

Bilety łączone dostępne tylko w kasie stacjonarnej Zamku:

– Trasa Królewska oraz Galeria Arcydzieł: normalny 50 zł, ulgowy 30 zł, dzieci i młodzież w wieku 7–16 lat – 2 zł.

– Trasa Królewska oraz wystawa czasowa Caravaggio i inni mistrzowie. Arcydzieła z kolekcji Roberta Longhiego: normalny 50 zł, ulgowy 30 zł, dzieci i młodzież w wieku 7–16 lat – 2 zł.

Zwiedzanie z kuratorem wystawy 

Caravaggio i inni mistrzowie (…) – 3 i 10 lutego, godz. 14.00
Bilety w cenie: normalny – 40 zł, ulgowy – 20 zł, dostępne w kasach Zamku i online>.

Weekend z Caravaggiem

4, 5 i 6 lutego wystawa będzie otwarta do godziny 20.00 (ostatnie wejście o godz. 19.00).

Projekcje filmowe na zakończenie wystawy Caravaggio i inni mistrzowie…
8, 9, 10 lutego, godz. 17.15 – Caravaggio. Dusza i krew (film prod. włoskiej z 2018 r., 93 min.).
Wstęp na podstawie biletu na wystawę oraz zapisów w Punkcie Informacji. Liczba miejsc ograniczona, limit: 30 osób bez certyfikatu.

Ferie po Królewsku 2022 – propozycje dla szkół, kolonii, półkolonii:

Wielkie i małe tajemnice Zamku – zajęcia stacjonarne, koszt 200 zł /grupa
Przedmioty o dziwnym zastosowaniu, tajemnicze przejścia, dawne techniki zdobnicze – o tym i o wielu innych ciekawych rzeczach opowiemy naszym młodym gościom podczas spaceru po zamkowych wnętrzach.

Wizyta u króla – zajęcia online prowadzone na żywo przez edukatora (Zoom), koszt 120 zł/grupa.
Wirtualna przechadzka po najpiękniejszych królewskich apartamentach. Podczas zajęć dzieci poznają życie dworskie i znaczenie ceremoniału. Zastanowią się, kto mógł odwiedzić króla, co monarcha jadł na śniadanie i jak należało się zachowywać w jego obecności. Zapraszamy do wspólnego odkrywania tych tajemnic podczas zamkowej lekcji.

Zgłoszenia pisemne po wcześniejszym kontakcie telefonicznym w celu sprawdzenia wolnego terminu: 22 35 55 114 lub 22 35 55 105

Plany na 2022 rok

2022 rok, to rok Bernarda Bellotta w Zamku Królewskim. 300. rocznica urodzin artysty to świetna okazja do odwiedzenia Zamku, w którego kolekcji znajduje się najwięcej dzieł artysty. Rocznicę urodzin malarza uhonorujemy ponadto wystawą Bernardo Bellotto 300, a także innymi ważnymi wydarzeniami nawiązującymi do twórczości artysty. 2022, to także drugi rok Jubileuszu 50-lecia odbudowy Zamku Królewskiego w Warszawie. Z tej okazji zaplanowano kolejne wyjątkowe wystawy oraz ciekawe wydarzenia. Niezmiernie ciekawie zapowiada się również druga edycja Festiwalu Muzyki Barokowej W kręgu znajomych Alessandra Stradelli.

Splendor i wiedza. Biblioteka Królewska Stanisława Augusta

Wiosną po raz pierwszy zaprezentujemy 100 książek z księgozbioru ostatniego króla Polski. To pierwsza po ponad dwustu latach prezentacja części tego historycznego zbioru w Polsce.

Bernardo Bellotto 300 wrzesień 2022 – styczeń 2023

Jesień będzie należała do najznamienitszych kronikarzy XVIII-wiecznej Warszawy. Dla uczczenia jubileuszu 300. rocznicy urodzin artysty Staatliche Kunstsammlungen w Dreźnie oraz Zamek Królewski w Warszawie – Muzeum – dwie placówki muzealne, które posiadają w swoich kolekcjach najwięcej dzieł artysty, zdecydowały o zorganizowaniu wystawy przypominającej drogę twórczą i dorobek malarza.

Odsłony wystawy, która zostanie pokazana najpierw w Gemäldegalerie w Dreźnie (20 maja – 28 sierpnia 2022 r.), a później w Zamku Królewskim w Warszawie (22 września 2022 – 8 stycznia 2023 r.) będą różniły się zawartością, jakkolwiek przygotowany został wybór dzieł, które zostaną pokazane w obu muzeach.

Na wystawie w Zamku Królewskim pokażemy całą drogę artystyczną i rozwój artysty, wykorzystując obrazy, grafiki i rysunki najbardziej charakterystyczne dla poszczególnych okresów jego twórczości.

Jan Piotr Norblin – kronikarz ciekawych czasów

Ta wystawa to premierowy pokaz prac artysty. Norblin uważany jest za ojca polskiego malarstwa rodzajowego oraz jednego z czołowych artystów epoki stanisławowskiej. Wśród pokazywanych na wystawie dzieł znajdą się kompozycje przez wiele lat uznawane za zaginione, dotychczas nieprezentowane szerokiej publiczności – m.in. Autoportret oraz Odpust na Bielanach pod Warszawą w drugi dzień Zielonych Świątek.

 #ArcydziełaNaZamku.

Już od 25 stycznia w Zamku będzie można podziwiać prawdziwą perłę z kręgu sztuki włoskiej – Madonnę z Dzieciątkiem Paolo Uccello. W marcu zaprosimy na kolejny pokaz z cyklu #ArcydziełaNaZamku, podczas którego zaprezentujemy arcydzieło malarstwa włoskiego – Kornelię, matkę Grakchów Angelici Kauffman.Dzieło będzie eksponowane na pierwszym piętrze Zamkuna Trasie Królewskich Apartamentów.

Wydarzenia Jubileuszowe 

Tematem wiodącym obchodów Jubileuszu w 2022 roku będzie Restytucja Zamku Królewskiego. Odbudowa bryły, odtwarzanie wnętrz. Poza konferencjami naukowymi, zaplanowany został cykl wykładów poświęcony wybitnym twórcom odbudowy, który pozwoli przypomnieć i uhonorować ludzi oraz instytucje dzięki którym Zamek „powrócił do życia”. Pierwszy z nich zostanie poświęcony prof. Stanisławowi Lorentzowi.

Działalność naukowa i edukacja

Tradycyjnie Zamek Królewski przygotował na 2022 rok ciekawą ofertę edukacyjną i naukową. Bogata propozycja, którą prezentujemy na zamkowej stronie internetowej, obejmuje zajęcia zarówno dla osób indywidualnych, jak i  dla grup
w różnym wieku, zawiera różne formy aktywności od przedstawień dla najmłodszych dzieci po zajęcia dla Uniwersytetów Trzeciego Wieku. Będziemy też kontynuować cieszący się wielką popularnością projekt Wolontariat Junior, dzięki któremu młode osoby poznają tajniki pracy muzealników.

W 2022 roku zaplanowane zostały cykle wykładów, debaty filozoficzne oraz konferencje naukowe. Już 1 lutego zapraszamy ma Konferencję towarzyszącą wystawie Caravaggio i inni mistrzowie. Arcydzieła z kolekcji Roberta Longhiego, która odbędzie się onlinei będzie dostępna na stronie internetowej oraz zamkowych kanałach mediów społecznościowych.

Festiwal Muzyki Barokowej – 19, 22, 24, 26 czerwca 2022 r.

W 2022 r. Zamek Królewski w Warszawie po raz drugi organizuje Festiwal Muzyki Barokowej. Poprzedni w całości poświęcony został twórczości Antonia Vivaldiego. Tegoroczny skupiony będzie wokół, wciąż jeszcze mało znanej w Polsce, postaci innego kompozytora włoskiego – Alessandra Stradelli oraz kręgu jego bliskich przyjaciół, takich jak Carlo Ambrogio Lonati,  Francesco Cavallii i inni. Stradella (1639 – 1682), ważny kompozytor włoski epoki środkowego baroku, pozostawił po sobie ponad kilkaset utworów, wśród których znalazły się m.in. opery, oratoria oraz kantaty. Kompozytor był w swoich czasach bardzo popularny, a wpływy jego twórczości można odnaleźć w dziełach artystów mu współczesnych, a także następców m.in. u Antonia Vivaldiego.

Madonna z dzieciątkiem Ucella w Zamku Królewskim – od 25 stycznia 2022 r. do 10 stycznia 2023 r.

Tym razem w Galerii Arcydzieł zagości Madonna z Dzieciątkiem Paola Uccella, jednego z najznamienitszych przedstawicieli włoskiego quattrocenta. Pokaz obrazu Uccella wpisuje się w cykl spotkań z arcydziełami europejskiego malarstwa pod hasłem Arcydzieła na Zamku. Ekspozycji obrazu Paola Uccella towarzyszą następujące dzieła, pochodzące z kolekcji zamkowej: Matka Boska Tronująca z Dzieciątkiem w otoczeniu świętych, Taddeo Gaddi; Matka Boska z Dzieciątkiem i aniołami, Rossello di Jacopo Franchi; Matka Boska z Dzieciątkiem na tronie, ze św. Katarzyną Aleksandryjską i św. Janem Chrzcicielem, (przypisywany) Pietro Lorenzetti; Madonna z Dzieciątkiem, Andrea di Nerio.

Wystawa jest włączona w stałą trasę zwiedzania w ramach biletu do Galerii Arcydzieł. Dostępna od 25 stycznia 2022 roku (z przerwą konserwatorską od 15 do 18 lutego) od wtorku do niedzieli w godz. 10.00–17.00 (ostatnie wejście o godz. 16.00).

Bilety do Galerii Arcydzieł (parter):

 – bilet normalny 30 zł; ulgowy 20 zł; dzieci i młodzież w wieku 7–16 lat – 1 zł

 – bilety łączone – Trasa Królewska i Galeria Arcydzieł: normalny 50 zł, ulgowy 30 zł, dzieci i młodzież w wieku 7–16 lat – 2 zł (dostępne tylko w kasie stacjonarnej Zamku)

– dzieci do 7. roku życia są uprawnione do bezpłatnego zwiedzania

– w środy wstęp bezpłatny (darmowe wejściówki do pobrania w kasie Zamku).

Kolekcja monet André van Bastelaera – sierpień–listopad 2022 r.

Licząca 583 numizmaty wspaniała i cenna kolekcja zostanie po raz pierwszy zaprezentowana publicznie. Jej twórca André van Bastelaer – lekarz z zawodu, numizmatyk z zamiłowania – zbierał monety cenne, przede wszystkim złote. Co charakterystyczne, kolekcjoner kierował się również zmysłem estetycznym, dobierając egzemplarze wyśmienite pod względem stanu zachowania.

Pejzaże na porcelanie – czerwiec–wrzesień 2022

Wystawa przygotowana w ramach obchodów 300. rocznicy urodzin Bernarda Bellotta. Motywem przewodnim ekspozycji będą przedstawienia krajobrazowe i weduty ukazane na porcelanie, wzorowane na malarstwie i grafikach, z którymi obiekty będą zestawione, w szczególności na pracach Bernarda Bellotta.

Autografy Napoleona – maj–lipiec 2022

Na wystawie zaprezentujemy kilka listów z własnoręcznymi autografami cesarza Francuzów Napoleona Bonaparte. Większość listów dotyczy spraw związanych z ziemiami polskimi i Polakami. Jednym z najważniejszych eksponatów będzie teczka, w której Napoleon przechowywał korespondencję. Eksponaty pochodzą z kolekcji muzealnych, a także prywatnych. Niewielka wystawa będzie prezentowana w ramach Apartamentu Księcia Józefa Poniatowskiego w Pałacu Pod Blachą.

Stanisław Małachowski. Bohater – mit –symbol – kwiecień–maj 2022

Wystawa poświęcona Stanisławowi Małachowskiemu, jednemu z twórców Konstytucji 3 Maja. Postać marszałka, jego zasługi oraz reprezentowane wartości zostaną przedstawione za pośrednictwem bogatej w symbole ikonografii. Dzięki obszernym materiałom źródłowym oraz ikonograficznym powstała wystawa, która jest hołdem dla jednego z ostatnich obrońców niepodległości, określanego dumnie mianem polskiego Arystydesa. Wybrane zabytki są świadectwem oddziaływania tradycji wizualnej antyku w klasycystycznej Polsce. Przybliżają także antyczne dziedzictwo, którego motywy w bardzo bezpośredni i zarazem poetycki sposób posłużyły do mitologizacji sylwetki Małachowskiego – jednego z bohaterów walki o suwerenność Rzeczypospolitej.

Wykłady i konferencje

1 lutego 2022 r. – Konferencja międzynarodowa towarzysząca wystawie Caravaggio i inni mistrzowie. Arcydzieła z kolekcji Roberta Longhiego w Zamku Królewskim w Warszawie.

4 marca 2022r. – Konferencja międzynarodowa towarzysząca pokazowi obrazu Petera Paula Rubensa Portret Anny Austriaczki – w Zamku Królewskim w Warszawie.

maj–czerwiec 2022 r. – Konferencja o gwardiach królewskich

wrzesień 2022 r. – Nobless oblige. W służbie nauki i edukacji – konferencja w 20. rocznicę śmierci prof. Karoliny Lanckorońskiej

10–18 września 2022 r. – XVI Międzynarodowy Kongresy Numizmatyczny (XVI International Numismatic Congress)

październik 2022 r. – Odbudowa, restytucja, trwała ruina – „drugie życie” rezydencji królewsko-magnackich – konferencja w ramach Jubileuszu Zamku Królewskiego

październik 2022 r. – Konferencja poświęcona Starym Powązkom. Współorganizowana z Fundacją Stare Powązki,

Cykl wykładów Jubileusz – Wielcy ludzie odbudowy Zamku Królewskiego

24 marca 2022 r. – Prof. Stanisław Lorentz, wykład prof. Andrzej Rottermund, dyrektor Zamku Królewskiego w Warszawie w latach 1991-2015

Cykl wykładów do wystaw czasowych

26 stycznia 2022 r. – Ukarana lekkomyślność: wczesne obrazy Caravaggia, wykład Joanny Kilian, Muzeum Narodowe w Warszawie – z cyklu towarzyszącego wystawie Caravaggio i inni mistrzowie

1 lutego 2022 r. – Najnowsze wyniki badań nad „Portretem Anny Austriaczki” P.P. Rubensa, wykład prof. Juliusza Chrościckiego, Uniwersytet Warszawski oraz dr Katarzyny Krzyżagórskiej-Pisarek – z cyklu towarzyszącego pokazowi obrazu Portret Anny Austriaczki Petera Paula Rubensa

8 lutego 2022 r. – Królowa „Trzech muszkieterów” i romans, którego nie było – wykład dr. Zbigniewa Hunderta, Zamek Królewski w Warszawie – z cyklu towarzyszącego pokazowi obrazu Portret Anny Austriaczki  Petera Paula Rubensa

15 lutego 2022 r. – Miasto Medyceuszy. Zarys dziejów politycznych Florencji w XV wieku – wykład dr Pawła Dudy, Uniwersytet Śląski – z cyklu towarzyszącego pokazowi obrazu Madonna z dzieciątkiem Paolo Uccello

2 marca 2022 r.  Kontakty dworu francuskiego z Polską w dobie regencji Anny Austriaczki – wykład prof. Macieja Foryckiego, Uniwersytet Adama Mickiewicza w Poznaniu – z cyklu towarzyszącego pokazowi obrazu Portret Anny Austriaczki  Petera Paula Rubensa

10 marca 2022 r. – Angelica Kauffmann – wśród artystek XVIII wieku – wykład Przemysława Głowackiego – z cyklu towarzyszącego pokazowi obrazu Kornelia, matka Grakchów, Angeliki Kauffman

16 marca 2022 r. – Paulo Uccello. Między gotykiem a renesansem – wykład Zuzanny Potockiej-Szawerdo, Zamek Królewski w Warszawie– z cyklu towarzyszącego pokazowi obrazu Madonna z dzieciątkiem Paola Uccella

30 marca 2022 r. – Angelica Kauffman – malarka storii – wykład Aleksandry Janiszewskiej–Cardone, Muzeum Narodowe w Warszawie – z cyklu towarzyszącego pokazowi obrazu Kornelia, matka Grakchów, Angeliki Kauffman.


FERIE_2022_kwadrat

FERIE_2022_kwadrat

BBellotto_Widok-Warszawy-od-strony-Pragi_ZKW-1

BBellotto_Widok-Warszawy-od-strony-Pragi_ZKW-1


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
PRZECZYTAJ