Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
środa, 17 kwietnia 2024 22:27

Więcej zieleni, książkomat i nowe przeszkody na skateparku – tego chcą mieszkańcy Żoliborza

Poznaliśmy listę projektów zgłoszonych w ramach budżetu obywatelskiego. W tym roku mieszkańcy zgłosili ponad 60 pomysłów.

W tym artykule przeczytasz m.in. o:

- czego dotyczą najdroższe pomysły?
- o oryginalnych pomysłach mieszkańców
.

Budżet obywatelski wkroczył w kolejny etap. Zakończył się okres przyjmowania wniosków do realizacji. Teraz, zgłoszone przez mieszkańców projekty będą analizowane przez urzędników. Autorzy projektów informację o tym, czy ich pomysł będzie poddany głosowaniu otrzymają 4 maja 2022 roku. Głosowanie będzie zaś trwało od 15 czerwca do 30 czerwca.

W tegorocznej edycji żoliborzanie zgłosili łącznie 63 projekty. To o 4 więcej niż w poprzednim roku.

Kosztowne pomysły mieszkańców

W tej edycji sprawy w swoje ręce postanowili wziąć żoliborscy skejci, którzy zgłosili projekt dzielnicowy o wartości 398 tys. złotych. Oszacowana kwota miałaby zapewnić użytkownikom skateparku przy Potockiej kupno nowych przeszkód, bo te, z których muszą obecnie korzystać są już wysłużone. „Skatepark przy ul. Potockiej to jedyny zadaszony i dostępny bezpłatnie obiekt w Warszawie. Służy wielu mieszkańcom Żoliborza oraz innych dzielnic. Przez wiele lat w jeździe przeszkadzał przeciekający dach. Teraz dach został wyremontowany, więc czas na nowe przeszkody” – pisze autor projektu.

Kolejnym projektem, którego realizacja miałaby pochłonąć 396 tys. złotych jest projekt o nazwie „Wspólne drugie śniadanie w szkole”. Zakłada finansowanie drugiego śniadania w postaci owocu lub kanapki uczniom klas I-III żoliborskich podstawówek. „Współcześnie zanika tradycja na robienie dzieciom drugiego śniadania do szkoły. Wszystkie badania naukowe wskazują, że dzieci na wczesnym etapie rozwoju powinny regularnie spożywać posiłek. Szkoły gwarantują tylko obiady. Większość dzieci spędza w szkole średnio 6-8 godzin w tygodniu roboczym, a młodzież starsza nawet do 10 godzin. Nieregularne spożywanie posiłków lub ich brak negatywnie wpływa na umiejętności kognitywne dzieci, co za tym idzie - niższy poziom skupienia i przyswajania wiedzy” – czytamy w uzasadnieniu projektu.

Najdroższy ze wszystkich dzielnicowych projektów ma kosztować 400 tys. złotych. Za tę kwotę uczniowie „Witkacego” zyskaliby nową nawierzchnię boiska. „Aktualna nawierzchnia boiska jest w fatalnym stanie i wymaga wymiany. Utraciła ona wymagane techniczne parametry. Negatywnie wpływa to na zdrowie uczniów i mieszkańców” – uzasadniają potrzebę wymiany nawierzchni boiska autorzy zgłoszonego pomysłu.

Przeczytaj również: Nowa szkoła na Żoliborzu gotowa do przyjęcia uczniów

Jak co roku więcej zieleni

W tym roku, podobnie jak w dwóch poprzednich edycjach, zgłoszono projekt, za sprawą którego Sady Żoliborskie miałyby zachować swój owocowy charakter. W poprzedniej edycji projekt Owocowych Sadów nie został dopuszczony, bo według urzędników oceniających projekt był on niezgodny z ustawą o ochronie przyrody.

Autorzy projektu jednak nie poddają się i w tej edycji ponownie zgłosili projekt, który jest kontynuacją pomysłu zrealizowanego w 2021. „Aby zachować owocowe Sady i ich bioróżnorodność, niezbędna jest rokroczna pielęgnacja parku zgodnie z wytycznymi ekspertów. Środki na "zieleń" z Dzielnicy nie są wystarczające, aby zadbać o Sady w niezbędnym zakresie” – pisze autorka projektu.

Przeczytaj również: Zieleń na Żoliborzu. Ile drzew zasadzono, a ile wycięto w 2021 roku?

Więcej drzew i zieleni żoliborzanie chcą na ulicy Słowackiego. Dwa projekty przewidują rozbetonowanie fragmentów ulicy tam, gdzie jest to możliwe i zasadzenie drzew. Ten sam pomysł dotyczy fragmentu ulicy Krasińskiego.

Wśród tzw. zielonych i ekologicznych projektów jest też inwentaryzacja przyrodnicza razem z mieszkańcami Parku Kaskada, który jest fenomenem w skali kraju.

Ciekawym pomysłem wydaje się być projekt pn. „Rewitalizacja starorzecza Wisły w Parku Kępa Potocka - żeby znów usłyszeć rechot żab, a ptaki mogły się chować w szuwarach”, który przewiduje przywrócenie naturze dawnego starorzecza Wisły w Parku Kępa Potocka i odtworzenie sprzyjających warunków siedliskowych dla zwierząt.

Bar Sady z własnym krojem pisma i książkomat

Oryginalnym pomysłem jest: „Rekonstrukcja pełnego alfabetu na podstawie liter z szyldu o treści BAR SADY”. Autorzy projektu chcą by na podstawie szyldu utworzono wszystkie litery alfabetu polskiego, cyfr oraz znaków specjalnych przez typografa lub projektanta. Krój ostatecznie miałby powstać w formie cyfrowej i być szeroko dostępny np. w serwisie Google Fonts czy na stronie Warszawskie Kroje. Zgodnie z koncepcją autorów krój będzie nosił nazwę „Bar Sady”.

Inny ze zgłoszonych projektów zakłada zakup książkomatu z funkcją zwrotu wypożyczonych książek. „Ksiązkomat to całodobowe urządzenie do samodzielnego odbioru zamówionych książek o każdej porze, również podczas dni wolnych od pracy. Będzie można też zwrócić wypożyczone książki i audiobooki w dogodnym dla czytelnika czasie. Urządzenie jest samoobsługowe i dostępne całodobowo” – wyjaśnia autorka projektu. Urządzenie miałoby stanąć w bibliotece nr 111 przy ulicy Mickiewicza.

Przeczytaj również: Prochownia Żoliborz przetrwała pandemię, wykończą ją procedury urzędowe. Czy to koniec kultowego miejsca na Żoliborzu?


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
PRZECZYTAJ
pochmurnie

Temperatura: 5°CMiasto: Warszawa

Ciśnienie: 1004 hPa
Wiatr: 11 km/h