Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
wtorek, 21 maja 2024 22:01

Zieleń na Żoliborzu. Ile drzew zasadzono, a ile wycięto w 2021 roku?

Nowe drzewa w minionym roku zasadzono m.in. w żoliborskich parkach i przy drogach. Sprawdziliśmy ile drzew na Żoliborzu zasadzono a ile wycięto.

W tym artykule przeczytasz m.in. o:

  • ile w minionym roku zasadzono i wycięto drzew?
  • w jakich lokalizacjach wymieniono drzewa?
  • o projektach z budżetu obywatelskiego uwzględniającymi nowe nasadzenia drzew i krzewów

Zielony charakter miasta tworzą również krzewy, które sadzi się coraz częściej i liczniej. Te pojawiły się m.in. na terenach administrowanych przez Zarząd Zieleni Warszawskiej, czyli na Powązkowskiej, Słowackiego i Krasińskiego. Wśród gatunków jakie ZZW zdecydował się posadzić w minioną jesień są m.in. owocujące świdośliwy, aronie, derenie, śnieguliczki, berberysy, pięknotki, a także cisy czy tawuły.

Nowe krzewy zasadziła również dzielnica: „róże okrywowe i dereń biały zasadzone zostały m.in. przy ul. Anny German. Przy ul. Marii Kazimiery zasadziliśmy irgę szwedzką, złotokap alpejski i lilaki. Tawuła japońska, irga oraz lilak wzbogaciły ul. Paska, a ul. Popiełuszki – berberys thunberga.” – czytamy w oficjalnym komunikacie żoliborskiego Urzędu. Łącznie dzielnica zasadziła 4065 krzewów.

- W tym roku zdecydowaliśmy, aby większy niż dotychczas nacisk położyć na sadzenie krzewów. Takie działania dają szereg korzyści prośrodowiskowych: wpływają na poprawę mikroklimatu, rozpraszają fale dźwiękowe dzięki czemu zmniejszają natężenie hałasu, dają schronienie zwierzętom tworząc znacznie bogatsze biologicznie i przyrodniczo miejsce bytowania owadów i małych ptaków. Dodatkowo, kobierzec z roślin okrywowych zabezpiecza przed wywiewaniem i wypłukiwaniem wierzchniej warstwy gleby w czasie wichur i burz oraz zmniejsza parowanie wody z gleby – dodaje Renata Kozłowska zastępca burmistrza Dzielnicy Żoliborz Warszawy.

Przeczytaj również: Wycinka w alei Wojska Polskiego. „Nikt nie podejmie się dalszego utrzymywania tak niebezpiecznych drzew”

Ponad 300 nowych drzew na Żoliborzu

Za zieleń na Żoliborzu odpowiadają dwie jednostki: Urząd Dzielnicy i Zarząd Zieleni Warszawskiej. Dzielnica w minionym roku zasadziła łącznie 89 drzew. Dodatkowe drzewa pojawiły się m.in. przy ulicy Krasińskiego, Szajnochy, Braci Załuskich oraz Przasnyskiej i Rydygiera, a także przy ul. Kłodawskiej. W tych lokalizacjach zasadzono m.in. lipy, topole, klony, jesiony i głogi oraz wiśnie piłkowane.

Z kolei Zarząd Zieleni Warszawskiej w 2021 roku zasadził 222 drzewa. „W minionym roku w parkach, w związku z realizowanymi w 2021 roku wycinkami, wykonaliśmy przede wszystkim nasadzenia kompensacyjne. Łącznie posadziliśmy 26 drzew - 12 w Parku Żeromskiego, 9 w Parku Fosa i Stoki Cytadeli wraz z al. Wojska Polskiego i 5 w Ptasim Zakątku” – informuje ZZW.

Przeczytaj również: Ile drzew na Żoliborzu wycięto, a ile zasadzono w 2019 roku?

Nasadzenia kompensacyjne, czyli zasadzenie nowych drzew w miejsce wyciętych realizowano również wzdłuż żoliborskich dróg. Tu jako przykład ZZW podaje szpaler z 26 sztuk klonów pojawił się przy północnej jezdni Krasińskiego na odcinku od palcu Wilsona do Popiełuszki. „W ten sposób, w pewnym stopniu, odtworzyliśmy przedwojenny i wieloszpalerowy układ nasadzeń, który na przestrzeni dekad ulegał systematycznemu ograniczeniu” – dodaje Karolina Kwiecień-Łukaszewska, rzeczniczka prasowa ZZW.

Szpaler klonów polnych ‘Elsrijk’ znalazł się przy ul. Popiełuszki, gdzie łącznie w całym pasie drogowym posadzono 37 szt. drzew. Z kolei przy wiadukcie łączącym Żoliborz ze Śródmieściem posadzono 12 sztuk grabów pospolitych.

Ile drzew wycięto?

„W 2021 roku musieliśmy zmierzyć się z koniecznymi wycinkami - z administrowanych przez nas terenów na Żoliborzu usunęliśmy 115 szt. drzew. W większości były to pojedyncze drzewa przyuliczne w układach szpalerowych, m.in. na ulicach Potockiej, Broniewskiego, Krajewskiego, Popiełuszki, a także 17 drzew z obrębu Parku Fosa i Stoki Cytadeli wraz z al. Wojska Polskiego” – wylicza ZZW.

Na terenach administrowanych przez Urząd Dzielnicy wycięto 42 drzewa.

Przeczytaj również: Setki nowych drzew na Żoliborzu, a ile wycięto w 2020 roku?

Nowa zieleń w ramach budżetu obywatelskiego

Miniony rok na Żoliborzu w kontekście zieleni upłynął również pod znakiem realizacji zwycięskich projektów z budżetu obywatelskiego. Dzięki pomysłom mieszkańców nowe nasadzenia drzew i krzewów pojawiły się przy ulicy Powązkowskiej, Krasińskiego czy na Słowackiego. Same drzewa zasadzono przed Halą Marymoncką.

Lista projektów z budżet obywatelskiego uwzględniających nowe nasadzenia drzew lub krzewów zrealizowanych przez ZZW:
- 486 pn. „Drzewa i zieleń na Powązkowskiej – Żoliborz” – drzewa, krzewy, byliny, rośliny cebulowe (https://bo.um.warszawa.pl/projekt/21221?user=)

- 1248 pn. „Sadzimy drzewa na Żoliborzu – rekonstrukcja – kontynuacja” – 2 szt. drzew + 3 szt. drzewa w ramach zadań statutowych ZZW (https://bo.um.warszawa.pl/projekt/21119?user=)

- 1431 pn. „Drzewa przed Halą Marymoncką” – 5 szt. drzew z gat. Klon polny Elsrijk jako przedłużenie sukcesywnie wymienianego drzewostanu w pasie drogowym ul. Popiełuszki (https://bo.um.warszawa.pl/projekt/20590?user=)

- 1432 pn. „Nowe drzewa na ulicy Słowackiego” – łącznie 9 szt. drzew w tym 6 szt. Jesionów pensylwańskich o obw. 30-35 cm (https://bo.um.warszawa.pl/projekt/20576?user=)

- 1889 pn. „Promenada spacerowa na środku ul. Krasińskiego” – krzewy wzdłuż całej jezdni północnej pasa drogowego ul. Krasińskiego (https://bo.um.warszawa.pl/projekt/20436?user=)

- 2053 pn. „Dokrzewienia na Słowackiego” (https://bo.um.warszawa.pl/projekt/22695?user=)

W ramach realizowanych projektów z budżetu obywatelskiego żoliborski Urząd poza zasadzeniem krzewów, założył m.in. łąkę kwietną oraz założył treegatory.

„Największy z projektów dotyczył zachowania unikalnego charakteru Parku Sady Żoliborskie z drzewami sadowniczymi, w tym m.in. pielęgnacji i zabiegów sanitarnych drzew oraz opracowania koncepcji przyszłych nasadzeń roślinności. Opracowana została długofalowa strategia uwzględniająca zachowanie unikatowej, sadowniczej formuły parku, wskazującej kierunek jego rozwoju, aby był przyjazny faunie i mieszkańcom oraz wykonanie projektu wieży dla jerzyka wraz z tablicą edukacyjno-informacyjną” – czytamy w komunikacie przesłanym przez Donatę Wancel, rzeczniczkę prasową żoliborskiego Urzędu.

Jak udało nam się dowiedzieć, opracowaną strategię mieszkańcy mogą zobaczyć składając do urzędu wniosek o dostęp do informacji publicznej.

Zgodnie z rekomendacjami znajdującymi się w strategii pod koniec 2021 roku w Parku Sady Żoliborskie zasadzo następujące odmiany drzew owocowych – jabłonie: Elstar, Rode Boskoop, Jonagold, grusze: Buerre Hardy, Charneux, Doyenne du Commice, czereśnie: Kordia, Regina, Merchant, Hedelfinger, oraz śliwy odmian Opal i Victoria.

Przeczytaj również: Jesienne nasadzenia na Żoliborzu i Bielanach. W obu dzielnicach pojawi się ponad 400 nowych drzew


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
PRZECZYTAJ
bezchmurnie

Temperatura: 22°CMiasto: Warszawa

Ciśnienie: 1009 hPa
Wiatr: 15 km/h