Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
piątek, 14 czerwca 2024 14:52

Nowe stawki za śmieci. Ratusz przypomina o nowych deklaracjach i czeka na opinię nowej uchwały

Wraz z początkiem roku obowiązują nowe stawki za odbiór śmieci. Zgodnie z uchwałą, którą niespodziewanie musieli podjąć stołeczni radni, za odbiór śmieci płaci się 85 złotych od mieszkania i 107 złotych od domu. Na ocenę uchwały RIO ma czas do 22 stycznia.

W tym artykule przeczytasz m.in. o:

- o tym, ile za śmieci od nowego roku w Warszawie zapłacimy za śmieci?
- o niestabilnej sytuacji związanej z odbiorem odpadów
.

W Warszawie sytuacja związana z opłatami za odbiór śmieci w ostatnim czasie była niestabilna. Choć stołeczni radni podjęli decyzję o nowych stawkach, które obowiązują od 1 stycznia 2022 roku to losy stołecznej uchwały wciąż nie są przesądzone. Kluczowy głos w tej sprawie ma Regionalna Izba Obrachunkowa, która na wystawienie swojej opinii w tej sprawie ma czas do 22 stycznia.

Przeczytaj również: Nowy sposób naliczania opłat za śmieci

Nowe stawki już od stycznia

Tymczasem Ratusz przypomina, że w związku z ostatnimi zmianami, właściciele i zarządcy nieruchomości są zobowiązani do złożenia nowej deklaracji do 10 lutego.

Obowiązujące obecnie stawki wynoszą 85 zł od mieszkania i 107 zł od gospodarstwa jednorodzinnego. Ta druga kwota może zostać zmniejszona o 9 zł w przypadku, gdy odpady bio są kompostowane w przydomowym kompostowniku. Natomiast dla mieszkańców, którzy – wbrew wymogowi prawnemu – nie będą segregować odpadów lub będą to robić nieprawidłowo, opłaty za wywóz odpadów będą dwukrotnie wyższe.

„Dla mieszkańców w najtrudniejszej sytuacji miasto uruchomi program osłonowy. O wsparcie będą mogły ubiegać się osoby prowadzące jednoosobowe gospodarstwo domowe, których dochód nie przekracza 1940 zł netto miesięcznie. Aby otrzymać pomoc, trzeba zwrócić się do Ośrodka Pomocy Społecznej w dzielnicy zamieszkania. Wsparcie będzie udzielane w formie zasiłku celowego z przeznaczeniem na pokrycie bieżących kosztów” – informuje stołeczny ratusz.

Nową metodę i cennik stołeczni radni niespodziewanie uchwalili w grudniu po tym, jak Regionalna Izba Obrachunkowa podważyła poprzednią decyzję radnych w sprawie gospodarki odpadami. Przypomnijmy, w listopadzie radni przegłosowali zasadę naliczania opłat uzależnioną od metrażu lokalu. W ten sposób osoby zamieszkujące lokal o powierzchni do 30 metrów kwadratowych zapłaciłby wówczas 65 zł, a do 80 metrów już 96 zł.

Losy nowej uchwały wciąż niepewne

Regionalna Izba Obrachunkowa jako organ kontrolujący samorządy w zakresie gospodarki finansowej nie wydała jeszcze opinii w sprawie nowej uchwały. RIO ma na to czas do 22 stycznia. - W przypadku stwierdzenia przez kolegium, że uchwała rady gminy podjęta została z nieistotnym naruszeniem prawa, kolegium nie stwierdza nieważności uchwały, lecz ogranicza się do wskazania, że akt ten wydany został z naruszeniem prawa – mówi cytowany przez portal tvnwarszawa.pl prezes Regionalnej Izby Obrachunkowej w Warszawie Wojciech Tarnowski.

Przeczytaj również: Nowy sposób naliczania opłat za odpady? Mieszkańcy Żoliborza protestują

Trzy sposoby rozliczania w ciągu dwóch lat

Sytuacja związana z odbiorem odpadów od mieszkańców Warszawy zmieniała się w ciągu ostatnich dwóch lat dynamicznie. Łącznie w tym czasie zaszły trzy zmiany w sposobie rozliczania opłat za śmieci. W ubiegłym roku wysokość opłaty za śmieci uzależniona była od zużycia wody. Zasadność tego sposobu rozliczania odbioru odpadów zdezaktualizował się po wejściu w życie nowelizacji tzw. ustawy śmieciowej. Według niej opłata uzależniona od zużycia wody nie może być wyższa niż 7,8 proc. przeciętnego miesięcznego dochodu na jedną osobę ogółem za gospodarstwo domowe, czyli około 150 złotych. Dodatkowo tę uchwałę zaskarżyła Prokuratura Okręgowa w Warszawie. Sprawa czeka na prawomocne rozstrzygnięcie.

Teraz zaskarżenie do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego nowej uchwały rozważają niektóre warszawskie spółdzielnie mieszkaniowe.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
PRZECZYTAJ