Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
środa, 22 maja 2024 01:15

Park Żeromskiego. Jaką wizję tego miejsca mają mieszkańcy Żoliborza?

W październiku Zarząd Zieleni Warszawskiej przeprowadził konsultacje społeczne w sprawie parku Żeromskiego.

W tym artykule przeczytasz m.in. o:

- w jaki sposób według mieszkańców powinna być wykorzystana Prochownia?
- czego powinny dotyczyć nowe zasady korzystania z parku?

Park Żeromskiego znajduje się w centralnej części Żoliborza. To miejsce chętnie odwiedzane przez mieszkańców, znajdujące się w sąsiedztwie najważniejszego węzła komunikacyjnego w dzielnicy. Park ma długą historię, czego dowodem są znajdujące się w nim dwie zabytkowe prochownie. W północnej znajduje się klubo-kawiarnia, która animuje życie kulturalne w tej części Żoliborza. To m. in. za sprawą tego miejsca żoliborzanie chętnie odwiedzają Park Żeromskiego.

Przeczytaj również: Plac zabaw w Parku Żeromskiego doczeka się remontu. Motywem przewodnim ma być literatura

Prochownia Południowa dla organizacji pozarządowych

W Prochowni Południowej do końca września swoją siedzibę miał Młodzieżowy Strajk Klimatyczny.

W czasie konsultacji jednym z poruszanych tematów było zagospodarowanie i przeznaczenie obu obiektów zarządzanych przez ZZW. W sprawie Prochowni Południowej podczas konsultacji wypowiedzieli się przedstawiciele MSK, którzy stwierdzili, że chętnie wróciliby do niej. Odnosząc się do działalności MSK, część mieszkańców biorących udział w konsultacjach poparło ten pomysł zwracając uwagę na fakt, że tematy podejmowane przez organizację mają duże znaczenie. Obawy budził jednak wiek młodych aktywistów. „Część osób wyrażała je mówiąc, że w ich oczach działania były chaotyczne i brakowało tam przemyślanego programu” – czytamy w raporcie z konsultacji.

Dodatkowo w opinii mieszkańców miejsce to powinno być otwarte i bezpłatne dla mieszkańców oraz żoliborskich inicjatyw, a także być miejscem edukacji, spotkań i integracji. Pojawiły się głosy, że funkcja tego budynku nie powinna dublować się z funkcją gastronomiczną Prochowni Północnej.

Więcej różnorodnej zieleni, stacjonarna toaleta, zasady wprowadzania psów i organizowania imprez masowych na terenie parku

Konsultacje społeczne dotyczyły przede wszystkim funkcji i zasad użytkowania przestrzeni parkowej. Opinie można było przesyłać mailowo. Poza tym na terenie parku odbyły się spacery z ekspertami, a także zbierano opinie bezpośrednio od mieszkańców. Całość zakończyła debata podsumowująca w formule online.

„Na spacer przyszły 22 osoby. W formularzach konsultacyjnych z punktów mobilnych (z wózkiem konsultacyjnym) oraz w namiotach zebrałyśmy opinie od 229 uczestników. Mailowo swoje zdanie przedstawiło 136 osób. Na warsztatach on-line było 16 uczestników, a na spotkaniu podsumowującym (również w formule on-line) 12 osób” – informują autorki raportu z przeprowadzonych konsultacji.

Przeczytaj również: Nowe szczegóły w sprawie Skweru Krasińskiego

Główne wnioski jakie płyną z przeprowadzonych konsultacji to potrzeba zachowania i rozwijania usług gastronomicznych w parku, a także doposażenie terenu w działające toalety nie będące jednocześnie toi toiami.

Kwestią dyskusyjną okazała się obecność psów w parku. Większości mieszkańców biegające po parku czworonogi nie przeszkadzają. Jest jednak grupa respondentów, która uważa, że psów nie powinno być w parku. Konieczne jest więc doprecyzowanie zasad tak, aby pogodzić interesy różnych grup. Podobnie jest w kwestii poruszania się na rowerze po parku, ponieważ ze względu na potencjalne kolizje z innymi użytkownikami, rowerzyści wzbudzają często negatywne emocje.

Jak wskazują autorzy raportu, należałoby również pochylić się nad organizacją imprez masowych w parku. Wcześniej tego typu wydarzenia kończyły się m.in. rozjeżdżaniem zieleni przez pojazdy obsługi imprezy. By uniknąć przykrych dla roślinności i całego parku incydentów powstałych na skutek organizowania tego typu imprez należy zastanowić się jakie imprezy, w jakiej lokalizacji powinny być dopuszczalne oraz określić zasady ich organizacji czy zabezpieczania zieleni.

Ponadto mieszkańcy biorący udział w konsultacjach społecznych rekomendują by w parku zasadzić więcej drzew w miejscach, gdzie jest ich mało. Takim miejscem jest wspomniane w raporcie z konsultacji wejście do parku od ulicy Czarnieckiego. Mieszkańcy podkreślają, że w parku mogłoby rosnąć jeszcze więcej krzewów, roślin przyciągających owady i ptaki, a w miejscach mało użytkowanych rzadziej kosić trawę. To tylko część z postulatów, dotyczących zieleni w parku, którą mieszkańcy Żoliborza sobie chwalą.

„Wszystkie zgromadzone informacje - uwagi, wnioski, rekomendacje posłużą Zarządowi Zieleni m.st. Warszawy w planowaniu bieżących działań skupiających się wokół parku - prace utrzymaniowe, pielęgnacyjne, inwestycyjne czy kwestie związane z animacją, rekreacją i kulturą - w tych wszystkich obszarach będziemy starali się kierować potrzebami zgłaszanymi podczas procesu, przy uwzględnieniu obowiązujących nas wytycznych dot. administrowania i zarządzania parkiem” -  informują autorzy raportu z przeprowadzonych konsultacji.

Przeczytaj również: Wśród drzew i w nawiązaniu do Sadów Żoliborskich


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
PRZECZYTAJ
bezchmurnie

Temperatura: 20°CMiasto: Warszawa

Ciśnienie: 1010 hPa
Wiatr: 19 km/h