Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
czwartek, 30 listopada 2023 12:34

Wszystkie drzewa w Warszawie z obowiązkowym cyklicznym przeglądem

Zgodnie z rozporządzeniem prezydenta Warszawy drzewa w mieście mają mieć obowiązkowe przeglądy dendrologiczne.

W tym artykule przeczytasz m.in. o:

  • od kiedy będzie obowiązywał kolejny standart z Karty Praw Drzew?
  • co obejmuje nowy standard?

Do nowych zasad mają stosować się wszystkie jednostki miejskie. Obowiązkowe przeglądy dendrologiczne są częścią warszawskiej Karty Praw Drzew. Założenia zawarte w Karcie Praw Drzew są uzupełnieniem i uaktualnieniem obecnie obowiązujących „Standardów kształtowania zieleni Warszawy”.

– Warszawa stawia kolejne kroki w celu ochrony warszawskiej zieleni, co jest szczególnie ważne w dobie kryzysu klimatycznego. Karta Praw Drzew i towarzyszące jej standardy tworzą nową jakość zarządzania miejską zielenią. Odpowiednie przeprowadzanie przeglądów i analiz drzew będzie wymagać wspólnego wysiłku wszystkich miejskich jednostek i dzielnic, jednak wszystko to po to, aby chronić drzewa i zapewnić mieszkańcom zieloną, bezpieczną przestrzeń wysokiej jakości. To jeden z naszych priorytetów – mówi Magdalena Młochowska, dyrektorka koordynatorka ds. zielonej Warszawy.

Przeczytaj również: Każda wycinka na Żoliborzu będzie jawna

Przyjęty standard jest drugim z siedmiu przyjętych z warszawskiej Karty Praw Drzew. Zarząd Zieleni Warszawskiej będzie musiał stosować się do niego już od początku przyszłego roku. Dzielnice i pozostałe jednostki miejskie będą musiały dokonywać obowiązkowych przeglądów dendrologicznych dopiero dwa lata później, czyli od stycznia 2024r roku.

Jak opracowano jednolity standard?

Jednolity standard przeprowadzania przeglądów i analiz dendrologicznych w Warszawie ukierunkowany jest na ochronę drzew i utrzymanie w należytym stanie zieleni miejskiej, zgodnie z wiedzą specjalistów.

– Standardy towarzyszące Karcie Praw Drzew ujednolicają zasady monitoringu i pielęgnacji drzew, które wypracowaliśmy i stosujemy od lat jako Zarząd Zieleni. To efekt współpracy zespołu naszych specjalistów z Biurem Ochrony Środowiska, a także z cenionymi ekspertami z różnych dziedzin nauki. Dokument został napisany nie tylko w oparciu o aktualną wiedzę naukową, ale także na podstawie wieloletnich obserwacji natury i reakcji drzew na różne czynniki stresowe i zabiegi. Nasze zalecenia obejmują więc zabiegi pielęgnacyjne naśladujące procesy zachodzące w przyrodzie. Dzięki odpowiednim standardom warszawskie drzewa będą miały zapewnioną należytą ochronę i opiekę – wyjaśnia Kamila Nowocin, zastępca dyrektora Zarządu Zieleni Warszawy.

Przeczytaj również: Stawy na Żoliborzu i Bielanach obrosną szuwarami

W zarządzeniu szczegółowo opisano konkretne etapy przeprowadzania przeglądów i analiz dendrologicznych drzew rosnących w Warszawie. Określono również konieczność badań dendrologicznych z użyciem specjalistycznego sprzętu oraz przeprowadzenia zabiegów pielęgnacyjnych.

– Ochronę warszawskiego drzewostanu trzeba rozpocząć od dokładnego poznania jego stanu i kondycji zdrowotnej. Niezbędne są też procedury oraz jednolity system oceny drzew. Opracowany przez nas standard zakłada, że wszystkie drzewa, z wyjątkiem młodych czy rosnących w naturalnych zbiorowiskach, będą cyklicznie przeglądane. Młode drzewa oczywiście nie pozostaną bez opieki, ich korony będą kształtowane tak, aby w przyszłości nie powstały w nich wady budowy. Miejscy ogrodnicy skupią się na ocenie dorosłych drzew, które ze względu na rozmiary mogłyby zagrozić bezpieczeństwu. Na podstawie widocznych cech drzewa, będą kategoryzować je do wybranej klasy w przedziale od 1 do 5, przy czym 1 to drzewa bez wad i w bardzo dobrym stanie zdrowotnym, natomiast drzewa zakwalifikowane do kategorii 5 będą odznaczały się istotnymi uszkodzeniami i wadami. Następnie ocenią charakter użytkowanej przestrzeni i sklasyfikują ją do 4-stopniowej skali. Na tej podstawie tworzony będzie harmonogram monitoringu – tłumaczy Tomasz Maksym, dendrolog i koordynator projektu ze strony Zarządu Zieleni. Warszawy.

Przeczytaj również: Dbają o Sady Żoliborskie i docenił ich prezydent Warszawy


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
PRZECZYTAJ
zachmurzenie umiarkowane

Temperatura: 1°CMiasto: Warszawa

Ciśnienie: 1003 hPa
Wiatr: 7 km/h