Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
poniedziałek, 17 czerwca 2024 05:32

Poznaliśmy Żoliborzankę Roku 2021

Plebiscyt o tytuł Żoliborzanki Roku rozstrzygnięty. W poniedziałek 20 grudnia, w restauracji Trattoria Flamina, odbyła się gala wręczenia nagród.

W tym artykule przeczytasz m.in. o:

  • kto wygrał pebiscyt na Żoliborzankę Roku?
  • komentarze członków kapituły konkursowej?
  • listę pań, które nominowali do nagrody mieszkańcy?
  • w jaki sposób dokonano wyboru Żoliborzanki Roku?

Podczas gali w restauracji Trattoria Flamina wręczono nagrody finalistkom plebiscytu. Na miejscu nie mogły jednak być obecne Aleksandra Cieślak oraz Barbara Szydelska. Reszta pań pojawiła się w towarzystwie rodzin i znajomych. Obecni byli także członkowie kapituły, która wybrała 5 finalistek, spośród 31 zgłoszonych przez mieszkańców dzielnicy kandydatek do tytułu Żoliborzanki Roku. Warunkiem uczestnictwa w gali było posiadanie tzw. paszportu covidowego.

Wręczenie nagród

Po poczęstunku i pierwszych rozmowach wręczono nagrody dla pań, które zajęły miejsca od 5 do 3. Następnie, po krótkiej przerwie, goście poznali Żoliborzankę Roku 2021.

Nagrody wręczono kolejno:

5 miejsce – Danuta Kuroń

4 miejsce – Barbara Szydelska

3 miejsce – Aleksandra Cieślak

2 miejsce – Jolanta Zjawińska

1 miejsce – Dorota Łoboda

 Tytuł Żoliborzanki Roku zdobyła więc Dorota Łoboda.

Przeczytaj również: Wywiad z Dorotą Łobodą

Jak wybrano Żoliborzankę Roku?

Plebiscyt przeprowadzony został w oparciu o głosy mieszkańców dzielnicy. W pierwszym etapie mieszkańcy zgłosili 31 kandydatek do tytułu. Następnie powołana kapituła zdecydowała o tym, kto znalazł się w ścisłym finale. Każdy z członków kapituły rozdzielał punkty między swoich 5 faworytek. Osoba, która zajęła pierwsze miejsce, dostawała 5 punktów, druga osoba dostawała 4, trzecia 3, czwarta 2 i piąta 1.

Kapituła obradowała w składzie: Agnieszka Żądło (dziennikarka Newsweeka), Katarzyna Jaroszyńska (prezenterka i reporterka TVN Grupa Discovery), Olga Łasak (artystka kabaretowa), Justyna Glusman (dyrektorka koordynatorka ds. zrównoważonego rozwoju i zieleni w Warszawie), Grzegorz Damięcki (aktor), Stanisław Trzciński (promotor muzyczny i aktywny na Żoliborzu społecznik), Konrad Smoczny (lokalny aktywista, radny dzielnicy Żoliborz z ramienia stowarzyszenia Miasto Jest Nasze) oraz Mateusz Durlik (lokalny aktywista, wydawca portalu gazetazoliborza.pl i bielany.info).

Agnieszka Żądło opowiedziała, w jaki sposób oddawała swoje głosy: Trudno było porównywać te nominacje między sobą, bo każda reprezentowała zupełnie inną dziedzinę i zupełnie inny rodzaj aktywności. Trudno było zdecydować, czy mamy wybrać osobę, która najbardziej działa wewnątrz dzielnicy czy rozsławia dzielnicę, pochodząc stąd lub mieszkając tu, ale działa też ogólnopolsko. Ja rozpatrując nominacje, nie ograniczałam się w żaden sposób i cieszę się, że wygrała Dorota Łoboda, ponieważ łączy ona oba te kryteria.

Ostatni etap trwał od 8 do 19 grudnia i miał formę głosowania internetowego. Czytelnicy Gazety Żoliborza oddali ponad 3 tysiące głosów. Podczas gali wręczono nagrody w kolejności zgodnej z liczbą zebranych głosów internautów.

Przeczytaj również: Danuta Kuroń: “Twórcy Żoliborza budowali swą dzielnicę tak, jak chcieli budować Polskę, czyli jako rzecz wspólną dla wszystkich ludzi ją zamieszkujących”

Plebiscyt podsumował Grzegorz Damięcki: Dobrze się stało, że Gazeta Żoliborza stworzyła taki plebiscyt. Mam nadzieję, że w następnych latach będziemy to powtarzać, dlatego że na Żoliborzu bardzo dużo się dzieje. Trzeba docenić te wszystkie osoby, które chcą za nas stać na mrozie, przeciwko czemuś się buntować, wchodzić tam, gdzie przed wszystkimi są zatrzaskiwane drzwi, poruszać niepopularne tematy, walczyć o znikające obiekty, przywracać świetność jakimś miejscom oraz walczyć o równowagę. Żoliborz to nasza mała ojczyzna, a gdyby przenieść to na cały kraj, myślę, że żyłoby się w nim o wiele lepiej.

Kim jest Żoliborzanka Roku?

Dorota Łoboda od lat niestrudzenie walczy o dobrą edukację, a swoją działalność społeczną rozpoczęła jako przewodnicząca rady rodziców w Szkole Podstawowej nr 267. Jest radną z okręgów Żoliborz oraz Bielany i przewodniczącą Komisji Edukacji w Radzie m.st. Warszawy. Żoliborska oświata nie ma przed nią tajemnic. Zawsze pomaga rodzicom, którzy zwracają się do niej z problemami dotyczącymi szkoły czy przedszkola. Dużo czasu poświęca także na kontakt z żoliborskimi uczennicami i uczniami. Zabiegała o jak najszybsze powołanie szkoły przy ulicy Anny German. Ostatnio dość intensywnie postuluje w sprawie różowych skrzyneczek z bezpłatnymi artykułami higienicznymi dla dziewczyn. W czasie pandemii w ramach „Widzialnej ręki” jako wolontariuszka woziła codziennie obiady potrzebującym osobom i współorganizowała zbiórkę świątecznych prezentów dla dzieci. Angażuje się w ochronę parku Sady Żoliborskie, pomaga czeczeńskim i afgańskim rodzinom uchodźczym. W ramach Strajku Kobiet, aktywnie wspiera walkę o prawa kobiet. Jest niezawodną sojuszniczką osób LGBT+, patronowała Dyplomom Równości dla szkół przyjaznych tym osobom. Jako radna nikomu nie odmawia pomocy.

            Po odebraniu nagrody Dorota Łoboda podsumowała kończący się rok: Czasy są trudne, a one też sprzyjają aktywizmowi, bo jest tyle pól, które władza centralna niszczy, że trudno jest pozostać obojętnym. Z jednej strony, działamy jako aktywistki na dużym polu przeciwko temu, co robi rząd Prawa i Sprawiedliwości, ale z drugiej strony, to jest lokalny konkurs, który docenia też to, co robimy lokalnie, czyli te wszystkie działania, które robimy dla mieszkanek i mieszkańców Żoliborza. Super, że są takie inicjatywy, które doceniają też to, co się robi dla tej małej, lokalnej społeczności. Dla mnie jest to niezwykle ważne, że zostałam doceniona przez mieszkańców i mieszkanki dzielnicy, z którą jestem związana, którą kocham i w której mieszkam.

Kogo nominowali mieszkańcy?

W pierwszy etap plebiscytu zaangażowani byli mieszkańcy i czytelnicy Gazety Żoliborza. To właśnie oni zgłaszali kandydatki do Żoliborzanki Roku 2021 spośród, których kapituła wyłoniła 5 finalistek. Łącznie zgłoszono ponad 30 kobiet związanych z Żoliborzem. Zgłoszone kandydatki musiały spełniać co najmniej jedno kryterium z poniżej przedstawionych:

– działa na rzecz ochrony środowiska w dzielnicy
– działa charytatywnie na rzecz mieszkańców dzielnicy
– prowadzi działania edukacyjne dla mieszkańców dzielnicy
– działalność kandydatki wpływa na większą rozpoznawalność dzielnicy
– działa na rzecz sportu lub kultury

Wśród kandydatek, które zgłosili sami mieszkańcy poza 5 finalistkami znalazła się m.in.:

– Katarzyna Nowak – Uzasanienie: „Kasia to osoba, która pozyskała 10 000 zł grantu na cykl edukacyjny w sadach Żoliborskich, jest członkinią zarządu Stowarzyszenia Żoliborz Przyszłości, jest członkinią żolibiorskiergo oddziału wielkiej orkiestry świątecznej pomocy.”

– Marta Płochocka-Stolarska – Uzasadnienie: „Kandydatka od urodzenia, czyli od 39 lat mieszka na pięknym Żoliborzu. Pani Marta jest nauczycielem. Pracuje w przedszkolu żoliborskim jak i szkole specjalnej przy ulicy Czarneckiego. Takich nauczycieli z pasją trzeba doceniać. Takich nauczycieli trzeba promować. Wychodzi poza ramy swojego zawodu. Zaprasza seniorów do współpracy, uczy dzieci pokory, empatii i wrażliwości na drugiego człowieka. Kobieta, która ma więcej siły niż skoczek narciarski wybijając się w górę. W tym roku za swoje osiągnięcia docenił Panią Martę również Burmistrz Żoliborza. Dzięki Pani Marcin praca w pandemii nie utrudniła życia, a ni pracownikom a tym bardziej ucznia. Doceniajmy osoby, które dają z siebie wszystko. Doceniajmy takich nauczycieli edukacji najmłodszych. Nie zawsze pracą w przedszkolu można się pokazać. To malutkie dzieci. Ale Pani Marta pokazuje jak ważna jest ta dziedzina. I jak ważna jest edukacja dzieci od lat najmłodszych.”

– Maria Janiak – Uzasadnienie: „Maria Janiak z Owocowych Sadów Żoliborskich za pracę na rzecz Sadów, lokalnej edukacji ekologicznej i pozyskane fundusze dla Parku z BO.”

– Ktarzyna Zielińska – Uzasadnienie: „Widzialna ręka – Warszawa Żoliborz za organizację różnorodnej pomocy (ubraniowej, żywnościowej, psychologicznej) dla naszych starszych Sąsiadów w trudnym czasie pandemii.”

– Marianna Zjawińska – Uzasadnienie: „Właścicielka najbardziej kultowej i rozwijającej kulturę wśród mieszkańców prochowni Żoliborz. Wspiera rozwój Zielenie. Swoimi działaniami biznesowymi spowodowała stworzenia jednego z najbardziej rozpoznawalnych miejsc na Żoliborzu.”

– Olga Wolniak – Uzasadnienie: „Panią Olgę Wolniak znam od moich najmłodszych lat, czyli już ponad 30! Jest wybitną malarką, osobą niezwykle życzliwą i bardzo aktywną artystycznie. Prezentowała swoje malarstwo na licznych wystawach indywidualnych i zbiorowych w kraju oraz za granicą. Prace artystki znajdują się w zbiorach między innymi Muzeum Narodowego w Warszawie, Galerii Zachęta w Warszawie, w kolekcji Zamku Królewskiego w Warszawie, w Kolekcji Fundacji Sztuki Polskiej ING, w Muzeum Ilany Goor w Jaffie, a także w zbiorach prywatnych. Jest mieszkanką Żoliborza, tu też mieści się jej pracownia, w bezpośrednim sąsiedztwie Cytadeli. Od 2012 roku uczestniczy w życiu artystycznym Żoliborza w ramach Święta Żoliborza i Żolifestu. Od 2013 roku jest zaangażowana w projekt sztuki w przestrzeni publicznej „Żoliborz Artystyczny”. Była kuratorem odpowiedzialnym za stronę wizualną i artystyczną tego osiedla. Za rozwiązania urbanistyczne i artystyczne w zakresie sztuki w przestrzeni publicznej osiedle „Żoliborz Artystyczny” zdobyło w 2018 roku Nagrodę Brukalskich. Współpracowała także przy projektach sztuki w przestrzeni publicznej Osiedla Żoliborz Artystyczny 2, projektując między innymi mural W. Lutosławskiego i mural J. Nalberczaka oraz grafiki poświęcone temu aktorowi. Jest autorką żoliborskich murali, między innymi „Lekarstwo na Miłość” (w ramach akcji „ŻOLIGARAŻ – MIASTO KRZEPI! Akcja malowania murali na żoliborskich garażach”), a także postaci Hilarego Krzysztofiaka i Zygmunta Hübnera na Żoliborzu Artystycznym. Razem z mężem, Tomaszem Dominikiem, powołali do życia projekt „Przyśnił mi się dom”: „Zaprosiliśmy do pomocy dzieci. Załatwiliśmy pozwolenie na pomalowanie płotów. Pomysł spodobał się również deweloperom budującym tam bloki i to z ich funduszy dzieci dostały farby, pędzle i inne narzędzia malarskie. Podsunęliśmy dobry pomysł, aby mieszkańcy mogli zrealizować swoje fantazje. Powstał barwny, uroczy obraz Żoliborza widziany oczami najmłodszych mieszkańców.” Pani Olga Wolniak aktywnie angażuje się w życie naszej dzielnicy (wielokrotnie podsyłała mi informacje o akcjach społecznych i artystycznych, mających miejsce na terenie Żoliborza).”

– Mariola Pietroń-Ratyńska – Uzasadnienie: „nauczycielka, wieloletnia dyrektorka Szkoły Podstawowej Nr 267 na Żoliborzu, malarka, arteterapeuta, psycholog, coach, przyjaciel dzieci, rodziców i nauczycieli. Sztuka to jej wielka pasja i źródło energii do życia. Malarstwo w sposób szczególny zamieszkało w sercu artystki i jak mówi “nie umiałaby już bez niego żyć…”. Widzi i myśli kolorami. Mariola Pietroń-Ratyńska prowadzi warsztaty malarskie, gdzie pomaga uwalniać potencjał twórczy i cieszyć się radością z kreacji. Wykorzystuje również narzędzia sztuki w pracy terapeutycznej i rozwoju osobistym. “Bezkresne przestrzenie duszy” (fragment recenzji napisanej przez dr Magdalenę Mosakowską –Sobocińską, absolwentkę ASP i członkinię ZPAP). Patrząc na płótna o niemałych rozmiarach czujemy silny związek kobiety z naturą jako jedność z jej wszystkimi porami roku, fazami księżyca, odcieniami nastroju.”

– Anna Axer-Fijałkowska – Uzasadnienie: „Ania jest współzałożycielką miejsca, przystani o nazwie “Dzikość serca”, prowadzi tam sklep z używaną odzieżą i akcje charytatywne (kosz społecznościowy) gdzie każdy za darmo może znaleźć dla siebie odzienie. Jest odważna i dzielna promując tolerancję wśród ludzi, którzy są karmieni propagandą…podziwiam jej upór, siłę i oddanie ideałom które głosi słowem i czynem – Równość, Miłość i Tolerancja.”

– Karolina Trusiewicz – Uzasadnienie: „Moja kandydatka mieszka na Żoliborzu od 2007 roku. Jest mocno związana ze swoją dzielnicą. Tu prowadzi dwa z czterech prywatnych gabinetów stomatologicznych które założyła z myślą o mieszkańcach Żoliborza. Jest dyplomowym w Barcelonie lekarzem stomatologii, chirurgiem i magistrem ortodoncji i ortopedii dentystycznej. Prowadzi charytatywną edukację dzieci i młodzieży w żoliborskich szkołach i przedszkolach z zakresu poszerzania świadomości na temat profilaktyki stomatologicznej. Jest mamą dwójki chłopców i kochającą żoną, ma doskonałe podejście do małych pacjentów, którym pomaga oswoić się z fotelem stomatologicznym i przełamać strach. Jest lubianym szefem, podróżniczką i osobą pełną energii. Wspiera polskich mistrzów sportu, którzy są również jej pacjentami, ale przede wszystkim przyjaciółmi. Dzięki aktywności biznesowej Karoliny dzielnica zyskała lepszy dostęp do profesjonalnej opieki medycznej, nowe miejsca pracy i atrakcyjność miejsca zamieszkania. Sama kocha Żoliborz tu czuje się jak u siebie i nadal planuje wspierać rozwój dzielnicy.”

– Monika Walecka – Uzasadnienie: „Cała w Mące to najlepsza piekarnia na Żoliborzu i jedna z najlepszych w Warszawie. Monika prowadzi damski biznes świetnie radząc sobie w dobie pandemii, inspiruje, uczy, tuczy.”

– Anna Kotowska – Uzasadnienie: „Inicjatorka Akcji Ocalmy Marymont, która uczula mieszkańców na potrzebę zachowania zabytków stadionu RKS Marymont, mobilizuje do wspólnego dialogu i domagania się u władz miasta o restaurację terenu rekreacji w sposób nowoczesny, zrównoważony i transparentny. Inicjatorka Olimpiady Marymonckiej. Rzeczniczka spraw związanych ze stadionem Marymontu w mediach.”

– Zuza Marchocka – Uzasadnienie: „Założycielka Ósmej Kolonii, chluby Żoliborza. Dbająca o środowisko i pełne i zdrowe brzuchy Żoliborzan – tych, których stać na pyszności z jej knajpki ale również tych, którzy potrzebują wsparcia. Dzięki takim miejscom jak Ósma Kolonia Żoliborz kojarzy się z przyjemnym spędzaniem czasu wśród znajomych, życiem wege, zdrowo, lokalnie.”

– Ada Wieczorkowska – Uzasadnienie: „To kobieta, którą znamy z wielu zdjęć strajków na rzecz praw kobiet, praw mniejszości, praw ludzi i zwierząt. W ostatnim roku starała się o publikację wystawy ze zdjęciami ze strajku kobiet na ul. Mickiewicza. Niestety Urząd Dzielnicy uniemożliwił realizację tego projektu. Silna, ale niezwykle cicha na co dzień kobieta-protest, która zasługuje na wyróżnienie.”

– Julia Umeda – Zasacka – Uzasadnienie: „Kandydatka jest pomysłodawczynią przestrzeni kulturalnej noszącej nazwę – Pan Dymińska. To miejsce, będące coraz ważniejszym punktem na mapie kulturalnej Żoliborza, jest przestrzenią dla muzyków, artystów audiowizualnych, malarzy i grafików a także spotkań o charakterze społecznym i kulturalnym. Pani Julii należą się ogromne wyrazy szacunku za determinację i trud, który wkłada w działalność Pan Dymińskiej. Nagroda się jej należy po stokroć!”

– Oliwia Toborek – Uzasadnienie: “Wychowanka Warszawskiej Szkoły Boksu z Marymontu, zdobyła medal Młodzieżowych Mistrzostw Świata i wiele innych trofeów w dziedzinie kobiecego boksu.”

– Zuzanna Bączyk – Uzasadnienie: “Łuczniczka, Wicemistrzyni Polski Juniorek 2021, Mistrzyni Polski Juniorek 2020(indywidualnie, drużynowo), Wicemistrzyni OOM 2019, mieszkanka Żoliborza, łucznictwo trenuje na Żoliborzu w Stowarzyszeniu Łucznicy Marymont”

– Anna Hernik – “Nazywana “matką wszystkich skejtów” od lat działa na rzecz skateparku na Potockiej 1. Ostatnio jej duża praca związana z udziałem w konsultacjach społecznych, pozwoliła przewalczyć wiele postulatów jego obecnego i przyszłego działania oraz przyszłej lokalizacji. Działa w imieniu nastolatków, którzy nie zawsze mogą zabierać głos, lub nie są poważnie traktowani. Jest otwarta i szczera, z łatwością nawiązuje kontakt z całą społecznością.”

– Malwina Konopacka – Uzadadnienie: “Jedna z najbardziej rozpoznawalnych projektantek designu, zasłynęła z serii porcelany. Mieszkanka Żoliborza.”

– Joanna Witek-Lipka – Uzasadnienie: “Managerka Warsaw Gallery Weekend, mieszkanka Żoliborza”

– Joanna Olszewska – Uzasadnienie: “Pani Joanna tworzy samodzielnie zakład rzemieślniczy przy ul.Bitwy pod Rokitną. Jest już ostatnią przedstawicielką tego zawodu rzemieślniczego na Żoliborzu. Może mało osób ją zna, ale zgłaszam ją właśnie w celu pokazania Żoliborskich Rzemieślników. Jest osobą niezwykle ciepłą, a zakład prowadzi nieprzerwanie od lat.”

– Jadwiga Kur – Uzasadnienie: “Pracownia krawiecka “Złota Nitka” ul.Sady Żoliborskie 3 lok.U2 prowadzona jest przez niezwykle oddaną osobę która dzięki nagłośnieniu sprzedaży maseczek bawełnianych wpadła na pomysł szycia dodatkowych dla szpitali, jej drogą poszły później kolejne pracownie. To niezwykła historia jeśli wziąć pod uwagę jak ciężki los spotkał rzemieślników w czasie pandemii. Pani nie tylko przezwyciężyła lęk ale także charytatywnie włączyła się w akcję pomocową.”

Przeczytaj również: Wzorowa sąsiadka


danuta-kuron-mati

danuta-kuron-mati

dorota-i-mateusz-odbior-nagrody

dorota-i-mateusz-odbior-nagrody

jola-i-dorota-odbior-nagrody

jola-i-dorota-odbior-nagrody

laureatki

laureatki

reprezentantki-barbary-szydelskiej-

reprezentantki-barbary-szydelskiej-

jurry

jurry

plebiscyt

plebiscyt

publicznosc-1

publicznosc-1

publicznosc-2

publicznosc-2

staszek

staszek

wywiad-grzegorz-damiecki

wywiad-grzegorz-damiecki

dorota-i-jola

dorota-i-jola

dorota-wywiad

dorota-wywiad

dorota-z-mezem

dorota-z-mezem

dorota-z-przedstawicielami-iwiciwych-sadow

dorota-z-przedstawicielami-iwiciwych-sadow


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
PRZECZYTAJ
zamglenia

Temperatura: 15°CMiasto: Warszawa

Ciśnienie: 1010 hPa
Wiatr: 11 km/h