Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
poniedziałek, 22 lipca 2024 23:06

Zwężenia na żoliborskim odcinku wisłostrady

Wodociągowcy budują największy w stolicy kolektor tranzytowo-retencyjny.

W tym artykule przeczytasz m.in.:

  • o tym gdzie występują utrudnienia?
  • czym są spowodowane?

Wisłostradę zwężono na wysokości Cytadeli Warszawskiej oraz w okolicy zjazdu na ulicę Krasińskiego. Utrudnienia można spotkać na nitce prowadzącej w stronę Żoliborza.

Przeczytaj również: Wisłostrada na żoliborskim odcinku po ulewie zalana. Według ratusza przyczyną była źle zabezpieczona budowa muzeum

Nowa organizacja ruchu, która może porazić niedoinformowanych, związana jest z budową kolektora wiślanego. „To się nazywa wejście! Tarcza Barbara drążąca Kolektor Wiślany w ubiegłym tygodniu przebiła się do komory odbiorczej na wysokości estakad bielańskich i zakończyła przewiert drugiego z trzech odcinków II etapu budowy kolektora. Odcinek ten liczył ponad 600 m. Barbara wydrążyła już łącznie 3,4 km z 5,5 km tego etapu inwestycji i już szykuje się do pracy na kolejnym odcinku - od komory na wysokości Centrum Olimpijskiego w kierunku Mostu Gdańskiego - poinformowało na Facebooku Miejskie Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji.

Największe utrudnienia zapiowiadane są na przyszły tydzień. W nocy z poniedziałku na wtorek, czyli z 27 na 28 grudnia oraz z wtorku na środę, z 28 na 29 grudnia w godzinach 22 - 4 planowane jest całkowite zamknięcie skrzyżowania ulicy Krasińskiego przed wjazdem na teren Centrum Olimpijskiego. Objazd będzie możliwy wiaduktem w ciągu ulicy Wybrzeże Gdyńskie.

Przeczytaj również: Remont dwóch żoliborskich ulic, inwestycje oświatowe i pieniądze na Dom Kultury. Budżet Żoliborza na 2022 rok

Zakopany na głębokości od 6 do 15 m kolektor Wiślany zwiększy pojemność retencyjną stołecznej sieci kanalizacyjnej – będzie nie tylko transportował ścieki z lewobrzeżnej Warszawy, ale także czasowo zmagazynuje nadmiar wód opadowych, przez co ograniczy ryzyko podtopień i uruchamiania się przelewów burzowych. Kolektor ma rozciągać się wzdłuż Wisłostrady od Bielan aż po Mokotów.

-Kolektor Wiślany budujemy metodą bezwykopową, w technologii mikrotunelingu. Pozwoli on czasowo zatrzymywać nadmiar wód opadowych spływających z terenu lewobrzeżnej Warszawy do kanalizacji ogólnospławnej, którą płyną zarówno ścieki z mieszkań warszawiaków, jak również wody opadowe i roztopowe. Po zgromadzeniu w takim zbiorniku będą one dopiero odpowiednio kierowane poprzez planowaną przepompownię „Wiślaną” do oczyszczalni ścieków „Czajka” – wyjaśnia Maciej Paszkiewicz, dyrektor Jednostki Realizującej Projekt w MPWiK Warszawa.

Przeczytaj również: Dbają o Sady Żoliborskie i docenił ich prezydent Warszawy

Tymczasowa organizacja ruchu na Żoliborskim odcinki Wisłostrady będzie obowiązywała do trzeciego kwartału przyszłego roku. Przez cały czas mają być utrzymane trzy pasy ruchu Wisłostrady. W konkretnych lokalizacjach mogą wystąpić jednak zwężenia.

Inwestycja zgodnie z harmonogramem ma być gotowa pod koniec 2023 roku.

fot. Krzysztof Dubiel/MPWIK


wislostrada

wislostrada


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
PRZECZYTAJ
bezchmurnie

Temperatura: 24°CMiasto: Warszawa

Ciśnienie: 1013 hPa
Wiatr: 27 km/h