Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
poniedziałek, 15 kwietnia 2024 07:09

Stawy na Żoliborzu i Bielanach obrosną szuwarami

Wszystko po to by zapewnić odpowiednie warunki płazom i innym zanikającym w Warszawie gatunkom zwierząt.

W tym artykule przeczytasz m.in. o:

  • co jest celem projektu "Szuwar Warszawski"?
  • gdzie na Żoliborzu i Bielanach będzie realizowany?

Cała akcja renaturyzacji zbiorników i cieków wodnych ma na celu przywrócenie zbliżonego do naturalnego charakteru siedlisk, których przekształcanie przez człowieka niestety doprowadziło w przeszłości do utraty różnorodności biologicznej.

Przeczytaj również: Stawy na Żoliborzu i Bielanach będą przywracane do naturalnego stanu

Projekt realizowany jest pod nazwą „Szuwar Warszawski”.  „To robocza nazwa projektu dofinansowanego ze środków Unii Europejskiej pn. „Ochrona zagrożonych gatunków związanych z siedliskami wodnymi na terenie Warszawy”, którego realizację Zarząd Zieleni rozpoczął w 2020 roku. Obejmuje wiele proekologicznych działań, takich jak tworzenie stref szuwarowych na stawach, budowę zastawek zatrzymujących wodę, usuwanie gatunków inwazyjnych czy tworzenie dodatkowych miejsc lęgowych. Wszystko to ma na celu stworzenie przyjaznego środowiska życia dla coraz rzadziej występujących w mieście zwierząt – mówi Kamila Nowocin, zastępca dyrektora Zarządu Zieleni.

W ramach realizowanych działań przeprowadzono liczne badania i ekspertyzy przyrodnicze poprzedzające koncepcje renaturyzacji.

– Obecnie wchodzimy w najważniejszy etap projektu, czyli odtworzenie stref naturalnej roślinności i szuwarów w wybranych zbiornikach wodnych na terenie Warszawy, w których obserwujemy zanikanie chronionych gatunków zwierząt. Chcemy poprawić jakość tych siedlisk i chronić różnorodność biologiczną. Chodzi szczególnie o płazy, których brak wskazuje na degradację ekologiczną danego terenu. Ich wymieranie obserwowane jest niestety w miastach na całym świecie. W Warszawie mamy jeszcze miejsca, gdzie możemy usłyszeć rechot żab i mamy nadzieję, że dzięki temu projektowi będzie ich coraz więcej – mówi Łukasz Poławski, koordynator projektu, ekolog Zarządu Zieleni.

Przeczytaj również: Nowe szczegóły w sprawie Skweru Krasińskiego

W 2022 roku ZZW planuje odtworzenie naturalnej roślinności, rozbetonowanie i łagodzenie skarp tak aby płazy mogły egzystować w sprzyjających im warunkach. Prace będą prowadzone na Stawach Brustmana na Bielanach oraz przy stawach w okolicy ulicy Tołwińskiego na Żoliborzu. Ponadto nowy, bardziej naturalny charakter będzie miał Kanał Piaseczyński, zbiorniki przy Trasie Siekierkowskiej oraz stawy w otulinie rezerwatu przyrody Las Kabacki im. S. Starzyńskiego .

Realizacja projektu pn. „Ochrona zagrożonych gatunków związanych z siedliskami wodnymi na terenie Warszawy” jest możliwa dzięki dofinansowaniu w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko na lata 2014-2020.

Przeczytaj również: Tysiące nowych krzewów na Żoliborzu


stawy-przy-tlowinskiego-1

stawy-przy-tlowinskiego-1

3-4

3-4


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
PRZECZYTAJ
bezchmurnie

Temperatura: 7°CMiasto: Warszawa

Ciśnienie: 1009 hPa
Wiatr: 2 km/h