Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
poniedziałek, 17 czerwca 2024 05:28

Akcja poboru krwi przed Westfield Arkadia – oddaj krew, uratuj życie! Materiał partnera

17 grudnia w miejscu postoju taksówek przed głównym wejściem do Westfield Arkadia stanie ambulans przystosowany do poboru krwi. W godzinach od 10:00 do 15:00 każdy, kto spełni warunki konieczne, by zostać krwiodawcą, będzie mógł oddając krew dać innym szansę na powrót do zdrowia, a może nawet uratować życie. Wszystko dzięki wspólnej akcji Westfield Arkadia i działającego od 43 lat na warszawskich Bielanach Klubu Honorowych Dawców Krwi Polskiego Czerwonego Krzyża „Dar Serca”.

Mimo rozwoju medycyny krew wciąż jest lekiem, którego nie można zastąpić. Bardzo potrzebują jej pacjenci w stanach zagrożenia życia. Nawet najnowocześniejsze zabiegi operacyjne, wykorzystujące specjalistyczne technologie, nie byłyby możliwe, gdyby nie można było wesprzeć chorego przetoczeniem krwi. Tymczasem wciąż jedynym jej źródłem, są zdrowi dawcy.

- Honorowe krwiodawstwo to szczytny cel oraz bardzo potrzebna metoda leczenia, często ratująca życie. Dodatkowo, w czasie pandemii koronawirusa, liczba honorowych dawców spadła, a potrzeby nie maleją. Dlatego też Westfield Arkadia ponownie odpowiedziała na apele lekarzy i przyłączyła się do organizowanej przez bielański Klub Honorowych Dawców Krwi Polskiego Czerwonego Krzyża „Dar Serca” zbiórki krwi - mówi Sławomir Kuliński, rzecznik prasowy Westfield Arkadia - To już kolejna w tym roku okazja, by przekazać dar, dzięki któremu uratowane zostanie czyjeś życie. Wszystko w pełnym reżimie sanitarnymdodaje.

Jednorazowo pobiera się prawie pół litra krwi pełnej, która zawiera krwinki czerwone, krwinki płytkowe, krwinki białe i osocze. Zabieg trwa około 5 do 10 minut.

Kto może oddać krew i jak się przygotować:

Nie ma powodów, by bać się o swoje zdrowie. W związku z obecną sytuacją Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Warszawie z pomocą swoich najlepszych specjalistów dołoży wszelkich starań, by jeszcze bardziej zadbać o bezpieczeństwo krwiodawców.

Najważniejsze informacje dotyczące procedur bezpieczeństwa:

Personel medyczny przeprowadzi wywiad epidemiologiczny, sprawdzi temperaturę termometrem bezdotykowym, odbędzie się też dezynfekcja rąk, a kandydat otrzyma maseczkę ochronną. Dopiero po przejściu tego etapu kandydat będzie mógł udać się do ambulansu RCKiK.

O czym jeszcze warto pamiętać? Nie należy zatajać przed personelem medycznym informacji na temat stanu swojego zdrowia.. To bardzo ważne. Trzeba także pamiętać, aby zabrać ze sobą dowód osobisty.

Krew mogą oddać osoby:

  • w wieku od 18 do 65 roku życia, ważące co najmniej 50 kilogramów,
  • u których w ciągu ostatnich 6 miesięcy nie wykonano akupunktury, tatuażu, przekłucia uszu lub innych części ciała,
  • które w ciągu ostatnich 6 miesięcy nie miały wykonanych diagnostycznych badań i zabiegów endoskopowych (gastroskopii, panendoskopii, artroskopii, laparoskopii),
  • które w ciągu ostatnich 6 miesięcy nie były leczone krwią i jej składnikami.

Krwi nie mogą oddawać osoby:

  • odbywające karę pozbawienia wolności i w okresie 6 miesięcy po opuszczeniu zakładu karnego,
  • Osoby, które przebywały w Afryce Środkowej i Zachodniej oraz Tajlandii mogą oddać krew po 6 miesiącach od powrotu, jeżeli nie zauważyły u siebie żadnych objawów chorobowych.

Zgodnie z najnowszymi zaleceniami ECDC, GIS oraz Instytutu Hematologii i Transfuzjologii (stan na 8 października 2021 r.), osoby powracające z krajów spoza Unii Europejskiej i EOG, a także z Cypru, Holandii, Grecji, Irlandii, Estonii, Litwy, Słowenii, Norwegii, Bułgarii, Austrii, Chorwacji, Łotwy, Rumuni i Słowacji są dyskwalifikowane na 10 od powrotu, w związku z występowaniem na tych terenach zakażenia SARS-CoV-2.

Nie wolno oddawać krwi podczas ciąży i w okresie karmienia piersią oraz:

  • 6 miesięcy po porodzie,
  • 3 miesiące po zaprzestaniu karmienia piersią,
  • 6 tygodni po poronieniu.

Można oddać krew po 6 miesiącach od zabiegu chirurgicznego i minimum 4 tygodnie od czasu wyzdrowienia po przebyciu choroby zakaźnej.

Ponadto:

– po przebyciu grypy, zakażenia grypopochodnego lub infekcji z gorączką powyżej 38°C, krew można oddać co najmniej 2 tygodnie od czasu ustąpienia objawów i wyzdrowienia,

– krew można oddać 2 tygodnie po zakończeniu leczenia antybiotykami.

Nie należy oddawać krwi w okresie miesiączkowania i 3 dni po zakończeniu miesiączki.

Należy wstrzymać się z oddawaniem krwi 7 dni po usunięciu zęba, 24 godziny po leczeniu zachowawczym u stomatologa. Krew można oddać po 48 godzinach po szczepieniu przeciwko grypie i żółtaczce oraz po podaniu anatoksyny przeciwtężcowej.


west_krew_1080x1080

west_krew_1080x1080


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
PRZECZYTAJ
zamglenia

Temperatura: 15°CMiasto: Warszawa

Ciśnienie: 1010 hPa
Wiatr: 11 km/h