Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
niedziela, 23 czerwca 2024 22:40

"Neogotycki zameczek przez wiele lat był malowniczą ruiną". Wyremontowano go o zachwyca. [Felieton]

Nie ma co się oszukiwać, choć uwielbiam moje mieszkanie, ciepełko, widok z okna, kanapę i kocyk z książką, a ostatnio przebojem weszły również świecie zapachowe z knotem, który wydaje ogniskowe dźwięki, to jednak jestem opcją "wycieczka". Doceniam jeżdżenia na drugi koniec świata, Europy, Polski, województwa, miasta czy dzielnicy. Wam staram się przedstawiać te opcje lokalne, ale czasem rzucam nas w dalszy zakątek. Dziś rzut beretem z Żoliborza, niecała godzina samochodem. Opcja na spacer i pyszny obiad.

W tym artykule przeczytasz m.in. o:

  • dlaczego warto odwiedzić Radziejowice?
  • kto w przeszłości odwiedzał pałac?

Pałac i park w Radziejowicach to bardzo urokliwe i fotogeniczne miejsce, a swojsko brzmiąca "Jadalnia pałacowa" serwuje fantastyczne, tradycyjne potrawy.

Przeczytaj również: [Felieton] Piękny brzeg w dzikiej odsłonie. Czyli gdzie na Żoliborzu można obcować z naturą

O celebryckiej przeszłości Radziejowic dowiedziałam się już po wizycie. Inaczej pewnie nie paliłabym się tak do wyjazdu, gdybym wiedziała, że tu kręcono "Projekt Lady". A kręcono. Pałac jednak już źle wychowanych panien nie pamięta, a i wnętrza są bardziej w charakterze domu pracy twórczej niż jakimkolwiek innym.

Ale porozmawiajmy o historii. Rezydujący we wsi ród Radziejowskich, już w XV wieku mógł się chwalić okazałą siedzibą. W XVII wieku przybrała ona kształt rezydencji z rozległym barokowym założeniem ogrodowym. Bywali tu królewscy znakomici goście – Zygmunt III Waza, Władysław IV czy Jan III Sobieski. Współczesny wygląd pałacu jest owocem przebudowań i organizacji Kazimierza Krasińskiego oraz Józefa Wawrzyńca, tegoż samego nazwiska. W kolejnych latach Radziejowice odwiedzali m.in. Juliusz Kossak, Henryk Sienkiewicz, Lucjan Rydel, Jarosław Iwaszkiewicz, Józef Chełmoński czy Stanisław Masłowski. Wielu z nich zostało uwiecznionych na pomnikach w galerii rzeźby ogrodowej w parku.

Mnie w ogóle bardzo fascynuje hulaszczy podróżniczo tryb życia Sienkiewicza i Żeromskiego, którzy odwiedzili niebywałą ilość pałac, dworów i uzdrowisk na ziemiach szeroko pojętej Polski.

Przeczytaj również: Muzeum Katyńskie – wyjątkowe miejsce pamięci na Żoliborzu. Felieton Podróżującej rodziny

Neogotycki zameczek przez wiele lat był malowniczą ruiną, teraz mieści się tu kuchnia pałacowa i apartamenty. Pałac w Radziejowicach jest obecnie siedzibą Domu Pracy Twórczej i przyjeżdżają tu na turnusy ludzie kultury. Organizowane są koncerty, warsztaty, spotkania. Miejsce żyje pełnym uznania życiem. Nas oczywiście najbardziej zachwycił park. Wielohektarowe tereny kryją pomniki przyrody, doskonale przystrzyżone trawniki, ale również najładniejszą, dziką część ze strumieniem, bagniskami i rozłożystymi konarami wiekowych drzew. Na listę pomników przyrody wpisane są aleja Lipowa i Jesionowa. W głębi są mostki i kładki.

Na przeciwko bramy pałacowej znajduje się dworek, dawna siedziba administratora folwarku. Tu też można spacerować i okrążyć staw.

Jadalnia Pałacowa jest dla mnie wyborem na lato, gdy w ogrodzie wystawione są stoliki. Jednak zimą również można całkiem przyjemnie się tu ogrzać i zjeść.

Pobyt do połączenia z wersją weekendu w SPA - w Radziejowicach znajduje się hotel Afrodyta, z bardzo przyjemną strefą basenową i sauną. W pobliżu znajduje się również Suntago - największy zadaszony aquapark w Polsce.

Przeczytaj również: Sportowe dzieła sztuki na Żoliborzu – Felieton


radziejowice-1

radziejowice-1

radziejowice-2

radziejowice-2

radziejowice-3

radziejowice-3

2-20-1900x1266-1

2-20-1900x1266-1

6-20-1900x1266-1

6-20-1900x1266-1

11-36-768x1152-1

11-36-768x1152-1

14-24

14-24

2-59

2-59

4-58

4-58

10-37

10-37

6-50

6-50

1-61

1-61


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
PRZECZYTAJ
bezchmurnie

Temperatura: 19°CMiasto: Warszawa

Ciśnienie: 1012 hPa
Wiatr: 26 km/h