Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
piątek, 1 grudnia 2023 11:54

Filmowa podróż o życiu i twórczości Caravaggia w Zamku Królewskim w Warszawie. Materiał partnera

Wystawę „Caravaggio i inni mistrzowie. Arcydzieła z kolekcji Roberta Longhiego” Zamek Królewski dopełnia szeregiem wydarzeń towarzyszących. Rusza przegląd filmów biograficznych i dokumentalnych o włoskim malarzu.

W sali kinowej Zamku Królewskiego wyświetlone zostaną trzy filmy poświęcone życiu i twórczości Caravaggia. Pokazy odbędą się między 1 a 10 grudnia o godzinie 17:15.

Przeczytaj również: Caravaggio i inni mistrzowie w Zamku Królewskim. Wizualny spektakl wokół emocji i detali – Materiał partnera

Pierwszy film, który będzie można obejrzeć to „Caravaggio” przedstawiający historię malarza oraz jego naturę jako awanturnika i geniusza malarstwa. Obraz w reżyserii Dereka Jarmana z 1986 roku zdobył wiele nagród w tym Srebrnego Niedźwiedzia na 36. Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Berlinie. „Film rozpoczyna się, gdy Caravaggio umiera na wygnaniu i wraca myślami do swojego życia jako nastoletniego ulicznego łobuza, a następnie dojrzałego artysty, który maluje dzięki funduszom kardynała Del Monte. Artysta zatrudnia ludzi ulicy, pijaków i prostytutki, jako modeli dla swoich pełnych pasji obrazów, zazwyczaj o tematyce religijnej” – czytamy w zapowiedzi wydarzenia Zamku Królewskiego w Warszawie.

Wizualnie dopracowany film Jarmana wyróżnia narracja, a także aktorstwo na wysokim poziomie dzięki aktorom takim jak Nigel Terry, Sean Bean, Tilda Swinton. Pokaz odbędzie 1 i 10 grudnia.

Przeczytaj również: Oczekując na dzieło „rewolucyjnego” malarza. Dzieła Caravaggia i caravaggionistów na wystawie w Zamku Królewskim – Materiał partnera

Z kolei 3 i 9 grudnia odbędzie się pokaz brytyjskiego serialu telewizyjnego BBC „Potęga sztuki”. To opowieść o historii sztuki europejskiej na wybranych przykładach dzieł mistrzów malarstwa. Seria w reżyserii Clare Beavana i Carla Hindmarcha zawiera odcinki poświęcone obrazowi Caravaggia „Dawid z głową Goliata” oraz Rembrandta – „Sprzysiężenie Claudiusa Civilisa”.

Kolejną dokumentalną podróżą przez życie i twórczość Caravaggia jest włoska produkcja „Caravaggio – dusza i krew” w reżyserii Jesusa Garcesa Lamberta z 2018 roku. Pokaz filmu odbędzie się 2 i 8 grudnia. Twórcy kładą nacisk na sprzeczności w osobowości Caravaggia oraz jego nowatorski sposób posługiwania się światłem i cieniem. Narracja rozwija się na dwóch poziomach. W filmie zawarty jest komentarz artystyczny i kompetentne opinie. W filmie występuje m.in. prof. Claudia Strinatiego, historyczka sztuki i ekspertka od twórczości Caravaggia oraz prof. Miny Gregori (prezes Fundacji Historii Sztuki Roberta Longhiego) i Rosselli Vodret (kuratorka wystawy „Dentro Caravaggio” w Palazzo Reale w Mediolanie).

Ekspercki komentarz uzupełniają inscenizowane sceny z życia artysty. Pokazy odbędą się między 1 a 10 grudnia.

Przeczytaj również: Mija 50 lat od odbudowy Zamku Królewskiego w Warszawie – materiał partnera


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
PRZECZYTAJ