Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
czwartek, 22 lutego 2024 09:37
Reklama

Ukryta świątynia pełna wyjątkowych dzieł sztuki - Felieton

W czasie podróży często zwiedzamy świątynie. Podziwiamy wnętrza, ikonostasy, kopuły i mihraby. Każde miasto ma swoje ukryte perły, Warszawa również. Niewiele zostało z carskich okazałych cerkwi, które niegdyś zdobiły stolicę. Większość została rozebrana lub przebudowana (jak np. Pałac Staszica na Krakowskim Przedmieściu). Dziś zabieram Was na spacer na ulicę Miodową, gdzie wśród dostojnych, jasnych pałaców i kamienic, ukryta jest za pozornie zwyczajną fasadą świątynia.

W tym artykule przeczytasz m.in.:

  • o tym jaka historia stoi za powstaniem kościoła Bazylianów?
  • jakie dzieła znajdują się we wnętrzu kościoła?
  • czy wyróżnia się kościół grekokatolicki?

Kościół Bazylianów o fascynującej historii z wielkimi dziełami sztuki na wyposażeniu. Mnie do wejścia zachęcił zapach. Kadzidła kojarzą mi się ze wschodem, upalnymi wakacjami na Krymie, czy w Mołdawii. Czasem też słychać chór, co wywołuje głębokie ciary. Kościół wybudowano w XVIII wieku według projektu Dominika Merliniego, który poczynił nad Wisłą wiele architektonicznych dzieł sztuki w stylu Stanisława Augusta, lubiącego jasne, pałacowe wnętrza. Fasada przykryta jest kamienicą, po wejściu okazuje się, iż kościół Bazylianów to jednonawowa świątynia z empirową ornamentyką. Wybudowany został dla grekokatolików, z czasem Rosjanie zamienili go na cerkiew prawosławną, a następnie zwrócono go grekokatolikom.

Przeczytaj również: W przeszłości Mostki, a dziś Powązki – Felieton

Przeczytaj również: Kolonia Wawelberga. Ceglana perła Warszawy – Felieton

Najważniejszym i najpiękniejszym elementem wyposażenia są wielkoformatowe obrazy naszego narodowego Caravaggia – Franciszka Smuglewicza. Zaśnięcie Najświętszej Marii Panny w ołtarzu głównym oraz św. Onufry i św. Bazyli w ołtarzach bocznych. Polecam wszystkim miłośnikom antyku. Franciszek Smuglewicz to związany z Warszawą, Wilnem i Rzymem klasycystyczny malarz. Oczko w głowie i stypendysta Stanisława Augusta. Zamalowywał płótna z największym umiłowaniem tematów starożytnych, ale też ilustrował sobie współczesne wydarzenia. Na Uniwersytecie Wileńskim podziwiać można jego salę z 12 obrazami postaci antycznych. Sześć jego dzieł zdobi wnętrze kościoła Świętej Trójcy, najstarszego sanktuarium na polskich ziemiach.

Czym się wyróżnia kościół greckokatolicki? To taka mieszanka kościoła wschodniego i łacińskiego. Obrządek katolicki we wnętrzu prawosławnym. Bizantyjsko-ukraiński uznający władzę i autorytet papieża. W 1590 roku na synodzie z Bełzie sformułowało deklarację wyrażającą chęć zawarcia unii kościelnej ze Stolicą Apostolską. W 1596 roku zawarto unię brzeską, na mocy której hierarchowie, duchowieństwo i wierni uznali zwierzchnictwo papieża, jednocześnie zachowując wschodnią duchowość, bizantyjską liturgię, dyscyplinę kościelną (m.in. tak ważną zgodę na żonate duchowieństwo), język staro-cerkiewno-słowiański w nabożeństwach oraz kalendarz juliański. Powstała w ten sposób nowa struktura kościelna została nazwana kościołem unickim, a od 1774 roku w zborze austriackim kościołem greckokatolickim. Z grekokatolikami nie lubili się nigdy hierarchowie prawosławni oraz carowie rosyjscy.

Przeczytaj również: Sportowe dzieła sztuki na Żoliborzu – Felieton


5-7
5-7

7-8
7-8

1-8-768x1023-1
1-8-768x1023-1

2-8
2-8

3-8
3-8


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
PRZECZYTAJ
bezchmurnie

Temperatura: 7°CMiasto: Warszawa

Ciśnienie: 1004 hPa
Wiatr: 13 km/h