Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
poniedziałek, 22 lipca 2024 22:14

Weekend na Żoliborzu i Bielanach: Spacer wokół Cytadeli, trening Aikido i turniej snookera

Weekend zapowiada się pełny emocji sportowych i okazji do próbowania nowych aktywności.

Spacer wokół Cytadeli Warszawskiej

“Jeżeli upierać się będziecie przy waszych marzeniach o odrębnej narodowości, o Polsce niepodległej i przy wszystkich tych złudzeniach, ściągniecie na siebie wielkie nieszczęście. Kazałem tu zbudować Cytadelę Aleksandrowską i oświadczam wam, że przy najmniejszym zaburzeniu każę miasto zbombardować, zburzę Warszawę i z pewnością nie ja ją odbuduję.” – mówił do Polaków Mikołaj I.

Cytadela Warszawska to twierdza na Żoliborzu, wybudowana po upadku powstania listopadowego. To miejsce, które do dziś jest niedostępne dla mieszkańców dzielnicy. Obecnie budowane są tam muzea.

Sama Cytadela i tereny wokół niej są wyjątkowe ze względu na przeszłość historyczną, a także współczesne zagospodarowanie terenu. Dziś w jednym z najładniejszych parków, można podziwiać dzieła sztuki z nurtu land artu, a za sprawą miejsc pamięci w okolicach Cytadeli poznać historię nie tylko Warszawy, ale i całego kraju.

Wycieczka wokół Cytadeli odbędzie się w sobotę, października. Zbiórka na parkingu przy muzeum Katyńskim o godzinie 13:00. Uczestnicy spaceru dowiedzą się m.in.:

– Gdzie znajdziemy “Łysą Górę” i co miała do zaoferowania?
– Gdzie udzielano ostatniej posługi duchowej przed egzekucją?
– Kto patrzył śmierci w oczy i umierał szczęśliwy?
– Czym jest poterna, do czego służyła i gdzie znajdziemy do niej wejście?
– Kto wzbogacił się na budowie Cytadeli?
– Komu zawdzięczamy bloki przy ulicy Krajewskiego?
– Jak długi jest mur Carnota i do czego służył?
– Do czego służyła kaponiera i jakie znalazła zastosowanie?
– Gdzie znajdziemy pozostałości starej szubienicy, na której wieszano bohaterów tamtych czasów?

Spacer poprowadzi Hubert Smoczyk, twórca Warszawskiego Zaułka.

Dzień Otwarty w Hikari Dojo na Żoliborzu

W niedzielę, 21 listopada odbędzie się Dzień Otwarty w Hikari Dojo przy ulicy Krasińskiego 35a o godzinie 12:00. Wszyscy, którzy chcą wziąć udział w nadchodzącym wydarzeniu będą mieli okazję dowiedzieć się co nieco o japońskiej sztuce walki.

„Aikido jest sztuką ruchu, skupienia, pracy ze świadomym ruchem, a do tego wspaniałą przygodą na macie, która uczy spokoju, opanowania i miękkości w myśleniu i działaniu. Japońska sztuka walki, wzbogacona o doświadczenie prowadzącego treningi fizjoterapeuty pozwala bezpieczniej trenować, rozumieć lepiej ruch i biorące w nim udział ciało, a także przyswajać sobie umiejętności, które mogą mieć zastosowanie w najbardziej nieoczekiwanych sytuacjach” – czytamy w zapowiedzi wydarzenia.

PROGRAM:

- pokaz treningu z członkami Hikari Dojo

- sztuka aikido (wykład)

- przepuszczenia jako podstawa obrony, nauka wyswabadzania się z ataku

- miecz (bokken) jako serce aikido, praca z kijem (jo)

Wernisaż wystawy Małgorzaty Piątek-Grabczyńskiej

W niedzielę 21 listopada w Forcie Sokolnickiego odbędzie się wernisaż wystawy obrazów Małgorzaty Piątek-Grabczyńskiej. Zaprezentowanych zostanie kilkadziesiąt płócien. Artystka zaprosi do swojej "Krainy Q" czyli cyklu, który szczególnie pokochali miłośnicy jej twórczości.

Więcej na temat wystawy pisaliśmy w artykule: Pejzaże pełne żywiołu powietrza i wody, z bajkową narracją

Jesienne obserwatorium - leśne warsztaty rodzinne

Jakie liście rosną w parku? Czym się od siebie różnią? Jakie kolory towarzyszą tej porze roku? Jakie odgłosy i zapachy? Odpowiedzi na te pytania będzie można usłyszeć podczas warsztatów rodzinnych, w czasie których uczestnicy na sam koniec stworzą dekoracje z liści. Wydarzenie odbędzie się w sobotę 20 listopada o godzinie 11:00 w Lesie Młocińskim.

Warsztaty dla dzieci w wieku 7-10 lat wraz z rodzicami lub opiekunami poprowadzi Pola Rożek, etnografka, animatorka kultury, edukatorka przyrodnicza.

Na wydarzenie obowiązują zapisy dostępne w linku dostępnym tutaj.

SnooKids Grand Prix

W sobotę 20 listopada w godzinach od 10:00 do 18:00 odbędzie się turniej snookera dla dzieci w wieku do 11 lat. Wyniki z tego wydarzenia będą zaliczane do całorocznego rankingu SnooKids Grand Prix.

Każdy kto chciałby pokibicować może wejść na zawody za darmo. „Zachęcamy również do odwiedzenia nas wspólnie z dziećmi, które w niedalekiej przyszłości chciałyby same spróbować gry w snookera” – czytamy w zapowiedzi wydarzenia. Turniej odbędzie się w Legia Snooker Schools na warszawskich Bielanach.


dojo-dzien-otwarty

dojo-dzien-otwarty

darmowe-wydarzenia-warszawa.202111201100.1636567085

darmowe-wydarzenia-warszawa.202111201100.1636567085

256377178_2927159290930125_4929120926839044613_n

256377178_2927159290930125_4929120926839044613_n


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
PRZECZYTAJ
bezchmurnie

Temperatura: 25°CMiasto: Warszawa

Ciśnienie: 1012 hPa
Wiatr: 27 km/h