Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
poniedziałek, 20 maja 2024 20:00

Weekend na Żoliborzu: Święto Niepodległości na sportowo, kino w PanDymińskiej i prelekacja o słowiańskich tradycjach

W tym tygodniu ze względu na Święto Niepodległości, czeka nas więcej dni wolnych. Niektórzy mają nawet czterodniowy weekend. To oznacza więcej możliwości na to jak spędzić aktywnie najbliższe dni. Oto kilka propozycji.

Wolność Krzyżami się znaczy - spacer po Cmentarzu Wojskowym

Cmentarz Wojskowy na Powązkach to nie tylko miejsce spoczynku zasłużonych Polaków. To tutaj spoczywają również dygnitarze komunistyczni, oprawcy i kaci, którzy nigdy nie odpowiedzieli za swoje zbrodnie. Uczestnicy spaceru po Cmentarzu Wojskowym dowiedzą się m.in.:

- gdzie wcześniej znajdował się Pomnik Orląt Lwowskich?
- gdzie spoczywa Matka Chrzestna Grobu Nieznanego Żołnierza?
- gdzie znajdziemy kwaterę, w której spoczęły prochy uczestników Powstania Listopadowego?
- gdzie spoczywają poeci Powstania Warszawskiego?
- co ma wspólnego jeden z warszawskich robinsonów z kwaterą Batalionu Miotła?
- kto znieważył Adolfa Hitlera, i za to trafił do obozu koncentracyjnego?
- kto oddał "pierwszy strzał" w dn. 1 sierpnia 1944 r. przed godziną "W"?

Spacer będzie okraszony opowieściami i historiami związanymi z postaciami, których groby będą odwiedzane. Spacer poprowadzi przewodnik miejski Hubert Smoczyk, twórca Warszawskiego Zaułka. Za udział w spacerze nie jest przewidziana żadna opłata. Przewodnicy zawsze są otwarci na otrzymanie napiwku.

Spacer odbędzie się 11 listopada, w czwartek w godzinach od 12:00 do 14:00. Zbiórka przed bramą główną Cmentarza Wojskowego, od strony ulicy Powązkowskiej.

Bieg 11 Listopada

W czwartek odbędzie się Święto Niepodległości. Każdy ten dzień spędza na swój sposób. Jedną z popularnych form upamiętnienia tego dnia jest sport.

Na Żoliborzu, a konkretnie na Kępie Potockiej odbędzie się „Bieg 11 listopada”. Miłośnicy biegania będą mieli do wybory dwa dystanse 5 i 10 kilometrów. Dla chętnych chcących rozpocząć aktywnie Święto Niepodległości czeka 1000 miejsc na dystansie 10 kilometrów i 500 miejsc na 5 kilometrów.

Trasa Biegu 11 Listopada została poprowadzona parkowymi alejkami na 5-kilometrowej pętli na Kępie Potockiej, okalającymi urokliwy kanałek stanowiący starorzecze Wisły.

Na bieg obowiązują zapisy. Szczegóły na temat wydarzenia dostępne są po kliknięciu tutaj.

"Granice" – pokazy premierowe

W Kinie Elektronik przez trzy dni, a dokładnie 12,13 i 14 listopada o godzinie 19, będzie możliwość obejrzenia spektaklu muzycznego studentów Aktorstwa Warszawskiej Szkoły Filmowej. Podczas „Granic” usłyszymy polskie przeboje lat 80.

„Studenci pokażą Wam, co dawne hity znaczą we współczesnej rzeczywistości. Używając słów poprzedniej generacji, poprzez interpretację i ruch, opowiedzą swoje historie, roztaczając przed widzami obraz własnego świata pełnego trudów, bólów i frustracji..., ale także radości i miłości” – zapowiadają organizatorzy.

Wstęp jest darmowy. Wystarczy odebrać wejściówki, które dostępne są w kasach Kina Elektronik.

Kino w PanDymińskiej

PanDymińska to wyjątkowe miejsce na mapie Żoliborza, stworzone przez artystów dla artystów i ich odbiorców. Każdy może również wesprzeć PanDymińską wpłacając pieniądze na zrzutkę dostępną po kliknięciu tutaj.

W najbliższy piątek, 12 listopada o godzinie 19:00 w PanDymińskiej odbędzie się pokaz filmu „Siewcy duszy” autorstwa Małgorzaty Szyszki ze zdjęciami Artura Sochana. Dokument przedstawia wiecznych wędrowców zwanych „Ludźmi serca”. Całość inspirowana jest twórczością polskiego reformatora teatru Jerzego Grotowskiego.

Baulowie, czyli wieczni wędrowcy, jak czytamy w opisie wydarzenia, podążają duchową ścieżką, ze śpiewem na ustach.„Przemierzają świat poszukując zjednoczenia z Bogiem określanym jako »Człowieka Serca« (maner mānuṣa). Wywodzą się z reguły z niskich warstw społecznych, nie przywiązują wagi do swojego pochodzenia – muzułmańskiego czy hinduskiego. Baul to inaczej »szalony«, to buntownik, który kontestuje porządek społeczny. Neguje rytuały, księgi, świątynie, wizerunki bogów, święte miejsca, pielgrzymki, symbole religijne, a także oznaki przynależności kastowej.”

Film był wielokrotnie nagradzany na wielu festiwalach.

Drugi film to: „Meksyk. W oczekiwaniu na dusze zmarłych.” Tym razem reżyserka skupia się na obchodach Święta Zmarłych w Meksyku.

Tego dnia obecna będzie również sama reżyserka Małgorzata Szyszka.

Wstęp wolny. Liczba miejsc ograniczona, obowiązują zapisy na adres: [email protected].

Zagajnik: Straszny termin dla człowieka

W sobotę, 13 listopada o godzinie 13 w Centrum Lokalnym Żoliborz odbędzie się prelekcja na temat tradycji i wierzeń słowiańskich. Uczestnicy spotkania dowiedzą się m.in. jak wyglądał dawny obrządek pogrzebowy, co robiono by uchronić się przed powrotem zmarłego albo czym były puste noce.

Prelekcję poprowadzi Patryk Pietja Hudziak - popularyzator wiedzy o tradycji i wierzeniach Słowian, działacz kulturowy, główny autor bloga Słowiańska moc, członek Stowarzyszenia Kałdus, współtwórca kwartalnika Gniazdo.

„W czasie wydarzenia zaśpiewamy również wspólnie pieśni żałobne, które pomagały naszym przodkom łatwiej przetrwać trudny czas pożegnania ze zmarłymi bliskimi. Część śpiewaczą poprowadzi Małgorzata Zub ze Stowarzyszenia Kulturowego »Kołacz«” – zapowiadają organizatorzy.

Zawody pływackie z okazji Święta Niepodległości – Żoliborz

W niedzielę, 14 listopada, na pływali żoliborskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji odbędą się zawody pływackie dla dzieci, dorosłych, a także całych rodzin. Najlepsi pływacy i pływaczki otrzymają medale oraz wyjątkowe nagrody.

Na zawody obowiązują zapisy, które trwają do 12 listopada do godziny 20. Szczegóły dostępne są po kliknięciu tutaj.


bieg-11-listopada

bieg-11-listopada

kino-elektronik-granice

kino-elektronik-granice

253076632_3088787204701781_6730192183197844523_n

253076632_3088787204701781_6730192183197844523_n


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
PRZECZYTAJ