Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
poniedziałek, 17 czerwca 2024 06:40

Jesienne nasadzenia na Żoliborzu i Bielanach. W obu dzielnicach pojawi się ponad 400 nowych drzew

Na samym Żoliborzu pojawi się łącznie 222 drzew w ponad 10 lokalizacjach. Więcej drzew będzie rosło od tej jesieni m.in. na ulicy Krasińskiego, Mickiewicza czy Powązkowskiej.

W tym artykule przeczytasz m.in. o:

  • ile drzew zostanie posadzonych na Żoliborzu?
  • w jakich lokalizacjach od tej jesieni będą rosły nowe drzewa?
  • ile drzew w ramach jesiennych nasadzeń pojawi się na Bielanach?

Wraz z początkiem listopada na Żoliborzu ruszyły jesienne nasadzenia realizowane przez Zarząd Zieleni Warszawskiej. Nowe drzewa wsadzono już na ulicy Powązkowskiej. Od tegorocznej jesieni będzie rosło tam o 16 drzew więcej. To efekt realizacji projektu zgłoszonego do Budżetu Obywatelskiego przez stowarzyszenie Plac Niemena. Poza drzewami na ulicy Powązkowskiej zasadzone zostaną również nowe krzewy.

Na ulicy Słowackiego nowe drzewa pojawią się w dwóch lokalizacjach: przed Halą Marymoncką i na odcinku od placu Wilsona do ulicy Cieszkowskiego. Łącznie w ramach realizacji dwóch projektów z Budżetu Obywatelskiego pojawi się 14 nowych drzew.

Przeczytaj również: 10 tysięcy złotych dla Sadów Żoliborskich. Miasto przyznało grant inicjatywie sąsiedzkiej

Tej jesieni na Żoliborzu zasadzonych przez ZZW będzie łącznie 222 nowych drzew. „Na rozgrzewkę pierwsze drzewa z gatunku klon srebrzysty pojawiły się w pasie drogowym ul. Krasińskiego. Jest to dla nas wyjątkowy i historyczny moment. Po dwóch latach planowania zakończonych pozytywną decyzją Mazowieckiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków sadzone drzewa wzdłuż północnej jezdni (26 szt. !!) odtworzą w pewnym stopniu przedwojenny i wieloszpalerowy układ nasadzeń, który na przestrzeni dekad uległ systematycznemu ograniczeniu” – poinformował Zarząd Zieleni Warszawskiej.

Nowe drzewa wsadzono również na ulicy Potockiej. Nowy szpaler z 19 klonów nawiązuje do szpaleru drzew po przeciwnej stronie ulicy.

Na ulicy Popiełuszki na odcinku od ulicy Sarbiewskiego do Hanki Czaki, gdzie w tym roku przeprowadzono wycinki, posadzone zostaną klony polne holenderskie Elsrijk.

Jesienne nasadzenia pojawią się również na ulicy Gwiaździstej, Włościańskiej, Broniewskiego, Mickiewicza, w alei Wojska Polskiego, na pl. Wilsona i pl. Inwalidów, w Parku Żeromskiego oraz na terenie Ptasiego Zakątka.

Przeczytaj również: Sokratesa z ogrodami deszczowymi. Najdłuższy będzie miał 80 metrów długości

Na Bielanach jesienią pojawi się 213 nowych drzew w tym nowe gatunki

Na Bielanach z kolei w ramach jesiennych nasadzeń pojawi się łącznie 213 nowych drzew. „Najwięcej nasadzeń pojawi się m.in. w pasie drogowym ul. Wólczyńskiej, ul. Gen. Maczka, ul. Wóycickiego oraz ul. Kasprowicza. Tej jesieni pojawią się również zupełnie nowe gatunki drzew, które do tej pory nie były stosowane na Bielanach, m.in. roztrzeplin wiechowaty, sofora japońska oraz głóg Lavellego ‘Carrierei’” – informuje ZZW. Łącznie w tych lokalizacjach zasadzonych będzie 81 drzew.

W tej dzielnicy w 2021 roku rozpoczęły się również prace nad Skwerem Integratorem. Plac przed Bielańskim Integratorem Przedsiębiorczych ma zazielenić się w ciągu 18 miesięcy. Prace w tym miejscu rozpoczęły się od rozbiórki starej trylinki. Widoczny dziś mur oporowy zostanie zdominowany przez zieleń. Wzdłuż niego założona zostanie jedna duża rabata, na której posadzone będzie 8 drzew, w tym 4 duże lipy holenderskie. Na niemal 500 m kw. dodatkowo pojawią się krzewy, byliny i trawy ozdobne. Inwestycja obejmie też pobliski trawnik, który będzie poddany renowacji i zabezpieczony przed rozjeżdżaniem. Przestrzeń przed pocztą również zyska nowe zielone oblicze za sprawą trzech wyniesionych rabat, w których ogrodnicy zasadzą różnorodne byliny i rośliny cebulkowe oraz 14 krzewów drzewiastych.

Cała inwestycja kosztująca około 1 mln złotych ma zakończyć się w 2023 roku.

Przeczytaj również: Sady Żoliborskie i strategia na ich owocowy charakter


drzewa-zzw-1

drzewa-zzw-1

drzewa-zzw-1-1

drzewa-zzw-1-1

drzewa-zzw-2

drzewa-zzw-2


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
PRZECZYTAJ