Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
piątek, 1 grudnia 2023 10:06

Coraz więcej pastorałów na Żoliborzu. Brakuje ich jeszcze we fragmencie alei Wojska Polskiego

Coraz więcej pastorałów rozświetla ulice Żoliborza. W ostatnim czasie nowe latarnie pojawiły sie na placu Inwalidów, tym samym oświetlenie w okolicy stało się spójne z wyjątkiem fragmentu alei Wojska Polskiego zarządzanego przez dzielnicę.

Plac Inwalidów od niedawna rozświetlają nowe latarnie. To połączenie tradycyjnego wyglądu jakim charakteryzują się pastorały warszawskie z 1923 roku z nowoczesnością, ponieważ światło generują ledowe oprawy. Nowe latarnie zamontowano na całym placu Inwalidów. Wcześniej plac oświetlało 25 latarni, które w ostatnim czasie były w bardzo złym stanie technicznym oraz wizualnym.

Przeczytaj również: Plac Inwalidów. Kiedyś największy plac w Warszawie, dziś zielona ostoja

Nowe pastorały energooszczędne i mniej awaryjne

Nowa inwestycja, jak informuje Zarząd Dróg Miejskich, poprawiła bezpieczeństwo, bo po zmroku na placu Inwalidów jest teraz jaśniej. Pastorały są również energooszczędne i mniej awaryjne niż latarnie starego typu. W skali roku spadnie zużycie energii elektrycznej, bo lampy LED zużywają o prawie 60 proc. mniej prądu niż stare urządzenia.

Za sprawą wymiany starych latarni na pastorały oświetlenie na placu Inwalidów współgra z odcinkiem ulicy Mickiewicza, gdzie w 2016 roku zamontowano pastorały oraz zmodernizowaną przez ZDM aleją Wojska Polskiego. „Tę drugą wyposażyliśmy w latarnie o wysokości 10,5 m, takie też postawiliśmy na placu. Są zdobione stylizowanymi odlewami żeliwnymi w postaci przewiązek, a miejsce łączenia trzpienia słupa z wysięgnikiem zwieńcza ozdoba” – poinformował ZDM.

Przeczytaj również: Co z „zebrą” w osi alei Wojska Polskiego?

Jak zauważa dzielnicowa radna Jolanta Zjawińska, latarnie powinny zostać wymienione również w alei Wojska Polskiego na odcinku od placu Inwalidów do Cytadeli. Obecnie działają tam stare betonowe latarnie. „Jest to tzw. dzielnicowy odcinek al. Wojska Polskiego, co oznacza, że nie podlega on Zarządowi Dróg Miejskich, lecz bezpośrednio dzielnicy. Betonowe latarnie są w złym stanie technicznym i wizualnym, często ulegają awariom i nie są energooszczędne” – czytamy w interpelacji złożonej przez radną Zjawińską.

Urząd Dzielnicy z kolei odpowiada, że z uwagi na brak środków nie ma możliwości wymiany latarni we fragmencie alei Wojska Polskiego nawet w przyszłym roku. - Rozmowy na ten temat z ZDM były prowadzone i w przyszłości taką inwestycję chcielibyśmy zrealizować. W momencie polepszenia się sytuacji budżetowej m.st. Warszawy będziemy wnioskowali o finansowanie wymiany oświetlenia na pastorały przy Al. Wojska Polskiego – poinformowała Donata Wancel, rzeczniczka żoliborskiego Urzędu.

Przeczytaj również: Jak zmienią się ulice Żoliborza? ZDM opublikował projekt zmian


Plac_Inwalidow_latarnie-7-
Plac_Inwalidow_latarnie-7-

Plac_Inwalidow_latarnie-11
Plac_Inwalidow_latarnie-11

Plac_Inwalidow_latarnie-komp
Plac_Inwalidow_latarnie-komp


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
PRZECZYTAJ
zamglenia

Temperatura: -4°CMiasto: Warszawa

Ciśnienie: 1003 hPa
Wiatr: 11 km/h