Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
poniedziałek, 20 maja 2024 21:01

Jak zmienią się ulice Żoliborza? ZDM opublikował projekt zmian

Na ponad 30 ulicach Żoliborza pojawi się 70 nowych odcinków jednokierunkowych. Mieszkańcy mogą również sprawdzić, gdzie i ile wyznaczono miejsc parkingowych ogólnodostępnych oraz tych przeznaczonych wyłącznie dla posiadaczy abonamentów.

W tym artykule przeczytasz m.in. o:

  • Gdzie i kiedy będą prowadzone prace na kolejnych ulicach Żoliborza?
  • Gdzie znajdują się miejsca parkingowe tylko dla mieszkańców?
  • O zmianach ulic na jednokierunkowe

Od kilkunastu dni na ulicach Żoliborza widać efekty prac nad wprowadzeniem strefy płatnego parkowania w postaci zainstalowanych parkomatów (łącznie ma być ich 136) czy wyznaczonych miejsc postojowych.

Najbardziej widoczne są zmiany na ulicy Mickiewicza na odcinku od placu Wilsona do ulicy Potockiej. Na tej ulicy wyznaczono równoległe miejsca postojowe po obu stronach na całej jej długości. Zachowano również możliwość postoju w istniejących zatokach do parkowania skośnego.

Przeczytaj również: [Wideo] Debata samorządowa o strefie płatnego parkowania

Prace nad wprowadzeniem nowej organizacji ruchu potrwają jeszcze kilka tygodni

Mieszkańcy Żoliborza zdążyli już zauważyć błędy w oznakowaniu związanym z wprowadzeniem strefy płatnego parkowania m.in. właśnie na ulicy Mickiewicza, gdzie znaki poziome informują o parkowaniu równoległym natomiast pionowe w tym samym miejscu nakazują parkowanie skośne. O tę sprawę radny Łukasz Porębski spytał obecnego podczas dzielnicowej Komisji Infrastruktury Tamása Dombiego, szefa zarządzania ruchem drogowym w mieście. Prawidłowość i kompletność oznakowania będzie kontrolowana po uruchomieniu strefy płatnego parkowania.

Prace techniczne polegające na wprowadzeniu nowej organizacji ruchu potrwają jeszcze przez kilka kolejnych tygodni. W najbliższym czasie Zakład Remontów i Konserwacji Dróg będzie stawiać i malować oznakowanie na kolejnych ulicach:
- al. Wojska Polskiego (pl. Inwalidów – Mierosławskiego) – 02-04.11
- Krajewskiego (Dymińska – Krajewskiego 2) – 04-05.11
- Krajewskiego (Krajewskiego 2 – Wybrzeże Gdyńskie) – 05-07.11
- Jeziorańskiego (Krajewskiego – Cytadela) – 08.11
- Gwiaździsta (Gwiaździsta nr 5) – 08.11
- Potocka (Gwiaździsta – Mickiewicza) – 09.11
- Krasińskiego (Broniewskiego – Popiełuszki) – 10-11.11
- Krasińskiego (Gwiaździsta – pl. Wilsona) – 12-15.11

Przeczytaj również: Parkomaty na Żoliborzu. Nowe urządzenia są już instalowane

Strefy i odcinki do parkowania tylko dla mieszkańców

W dzielnicy strefa płatnego parkowania obejmie 121 ulic, alej i placów mających status drogi publicznej. Łącznie wyznaczonych zostanie ok. 4,7 tys. miejsc ogólnodostępnych. Liczbę miejsc uzupełniają jeszcze miejsca przeznaczone tylko dla mieszkańców posiadających abonament. Tych łącznie jest ponad 1,1 tysiąca. To miejsca (za znakiem B-35) oraz strefy (za znakiem B-39) z zakazem postoju, który nie będzie dotyczył tylko posiadaczy odpowiedniego identyfikatora, przysługującego mieszkańcom najbliższej okolicy. Tzw. strefy mieszkańca, gdzie znajdują się tego typu miejsca to obszar Starego Żoliborza pomiędzy ulicą Broniewskiego, aleją Wojska Polskiego, ulicą Krasińskiego a Cytadelą. Miejsca tylko dla mieszkańców wytyczono również na tyłach Placu Wilsona między ulicą Mickiewicza, Krasińskiego, Potocką i Gwiaździstą. Kolejną strefą dla mieszkańców jest osiedle położone między ulicą Elbląską, Powązkowską, Broniewskiego i trasą AK.

Drogowcy wyznaczyli również odcinki ulic z postojem wyłącznie dla mieszkańców z identyfikatorami B-35, o które można starać się wraz z wykupieniem abonamentu. W taki sposób zorganizowano parkowanie m.in. na ulicy Poli Gojawiczyńskiej, na poszczególnych odcinkach ulicy Sady Żoliborskie, Braci Załuskich, a także na ulicy Suzina, Próchnika, Solskiego czy Barszczewskiej.

70 nowych odcinków jednokierunkowych

By wprowadzić taką formę parkowania przeznaczoną wyłącznie dla mieszkańców, konieczna była również zmiana organizacji ruchu na 30 ulicach, a konkretnie na 70 odcinkach, które po zmianach będą jednokierunkowe. Takie zmiany zajdą m.in. na ulicy Lutosławskiego, Jellinka, Szczepanowskiego (na dwóch odcinkach Siemiradzkiego – Słowackiego i Potocka - plac Lelewela) i na ulicy Potockiej na odcinku od placu Kuronia do ulicy Mickiewicza.

Co ważne na wielu uliczkach parkowanie zostanie przeniesione z chodnika na ulicę. Nowe miejsca postojowe wyznaczono z kolei na ulicy Broniewskiego, we fragmentach ulicy Mickiewicza na odcinku od placu Wilsona do ulicy gen. Zajączka, a wkrótce też pojawią się na Słowackiego, Krasińskiego i Krajewskiego.

Przeczytaj również: Mapa z parkomatami na Żoliborzu już dostępna


Jednokierunkowe-ZOLIBORZ__Korekta-1000x1000-1

Jednokierunkowe-ZOLIBORZ__Korekta-1000x1000-1

Parkowanie-mieszk-ZOLIBORZ-1000x1000-1

Parkowanie-mieszk-ZOLIBORZ-1000x1000-1

Parkowanie-na-jezdnie-ZOLIBORZ-1-1000x1000-1

Parkowanie-na-jezdnie-ZOLIBORZ-1-1000x1000-1

Zoliborz_dane_liczbowe-794x1000-1

Zoliborz_dane_liczbowe-794x1000-1

Zoliborz_mapa_dane-794x1000-1

Zoliborz_mapa_dane-794x1000-1

20211025_SPPN_pasy_rowerowe_Mickiewicza-7-1502x1000

20211025_SPPN_pasy_rowerowe_Mickiewicza-7-1502x1000


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
PRZECZYTAJ