Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
czwartek, 7 grudnia 2023 05:37

Budżet Warszawy na 2022 rok. Żoliborz na inwestycje otrzyma 15 mln zł

Opublikowano wstępny projekt budżetu miasta oraz dzielnic na 2022 rok. Wynika z niego, że w tym roku Żoliborz otrzyma na inwestycje sporo mniej niż w poprzednim.

W tym artykule przeczytasz o:

  • Ile na inwestycje otrzymają poszczególne dzielnice Warszawy?
  • Jaki wpływ na finanse Warszawy może mieć reforma systemu podatkowego obejmującego podatek PIT?
  • Jakie inwestycje na Żoliborzu są planowane na przyszły rok?

W dokumencie określono wysokości środków budżetowych z podziałem na dzielnice. Najwięcej otrzyma Białołęka, bo aż 67 mln złotych - najmniej Wilanów, bo tylko 3 mln złotych.

Ile w projekcie budżetu zapisano pozostałym dzielnicom? Bemowo, jest dzielnicą, która poza Białołęką otrzyma najwięcej pieniędzy, bo aż 46 mln złotych. Kolejno: Targówek - 42 mln, Wola - 40 mln, Wawer - 34 mln, Mokotów - 33 mln. W środku stawki są: Ochota - 21 mln, Bielany - 20 mln, Ursus - 19 mln, Śródmieście - 19 mln, Ursynów - 17 mln, Włochy - 16 mln, Praga Północ - po 15 mln, Praga Południe - 14 mln, Wesoła - 13 mln, a Rembertów 7 mln.

Żoliborz na przyszły rok w projekcie budżetu ma zapisane 15 mln złotych. To mniej o 15 mln zł niż dzielnica miała do wydania na inwestycje w bieżącym roku. Znaczną część budżetu na ten rok pochłonęło dokończenie zespołu szkolno-przedszkolnego przy ul. Anny German.

W założeniach na przyszły rok napisano, że projekt budżetu będzie tworzony w oparciu o Wieloletnią Prognozę Finansową edycji 2022 r. określającą możliwości budżetowe Warszawy zarówno w perspektywie krótkoterminowej, jak też w dłuższym okresie.

Przeczytaj również: Mapa z parkomatami na Żoliborzu już dostępna

Polski ład a Warszawa

„Podkreślenia wymaga, iż w maju br. został zaprezentowany dokument pod nazwą „Polski ład”, w ramach którego przedstawiona została koncepcja nowej strategii społeczno-gospodarczej dla Polski na okres po pandemii. Przedstawione zostały m.in. założenia projektowanej reformy systemu podatkowego obejmującego podatek PIT, z którego udziały stanowią główne źródło dochodów budżetowych m.st. Warszawy” – czytamy w założeniach do projektu budżetu na 2022 rok.

Miejscy urzędnicy oszacowali, że wprowadzone zmiany mogą oznaczać dla Warszawy ubytek w postaci dochodów z udziału w PIT na poziomie blisko 1,2 mld zł rocznie, jeżeli zabraknie pełnej rekompensaty utraconych dochodów.

"Jeśli nie zostanie przewidziana rekompensata, to konieczna będzie radykalna zmiana założeń budżetowych na 2022 rok z uwagi na brak możliwości uzyskania przez m.st. Warszawa dochodów wystarczających do sfinansowania planowanych wydatków budżetowych. W takiej sytuacji niezbędne może być ograniczenie wydatków budżetowych w stosunki do planowanych w celu zapewnienia równowagi budżetowej. Dodatkowo zapowiadane zmiany w przepisach prawnych dotyczących systemu gospodarki odpadami niosą za sobą ryzyko pogłębienia luki budżetowej z uwagi na proponowane do wprowadzenia górne limity opłat za gospodarowanie odpadami" - wyjaśniono.

Na jakie inwestycje Żoliborz ma otrzymać 15 mln

Najkosztowniejszą inwestycją zapisaną w projekcie budżetu Żoliborza na 2022 roku jest przebudowa ulicy Śmiałej na odcinku od ulicy Hauke Bosaka do ulicy generała Zajączka. Przebudowa ponad 300 metrowego odcinka ma pochłonąć ponad 3,8 mln złotych.

Kolejna duża inwestycja to budowa ronda na skrzyżowaniu ulicy Rydygiera i ulicy Przasnyskiej w raz z przebudową jej fragmentu. W ramach inwestycji przebudowany ma być 90 metrowy odcinek Przasnyskiej. Prace mają polegać na wykonaniu nowej nawierzchni asfaltowej, budowie chodników, parkingu i oświetlenia. Na realizację prac zapisano ponad 2,7 mln złotych.

Przeczytaj również: Co z rondem u zbiegu ulicy Rydygiera i Przasnyskiej na Żoliborzu?

Ponad 2,2 mln złotych przeznaczone zostanie na wykup gruntów pod budowę dróg gminnych pomiędzy ulicą Przasnyską a ulicą Hübnera. „Środki stanowiące wpłatę dewelopera przeznacza się na wypłatę odszkodowań za działki przeznaczone pod budowę dróg gminnych, umożliwiających dojazd do realizowanej przez dewelopera inwestycji mieszkaniowej” – czytamy w opisie zadania inwestycyjnego.

Dzielnica powoli zbliża się do realizacji pomysłu budowy zespołu przedszkolno-żłobkowego przy ulicy Ficowskiego. Najpierw jednak zdecydowano się na budowę 270 metrowego odcinka drogi wraz z rondem na odcinku od ul. Szamockiej do projektowanej ul. Dygata, z chodnikami, zatokami postojowymi, ścieżką rowerową oraz oświetleniem. Budowa ulicy ma zapewnić dojazd do planowanej inwestycji oświatowej. Na 2022 roku zapisano ponad 1,2 mln zł na kontynuację prac przygotowawczych oraz dokumentacji projektowej.

Nieco mniej, bo niewiele ponad 1 mln zł w projekcie budżetu zapisano na budowę hali pneumatycznej na terenie Szkoły Podstawowej nr 392 przy alei Wojska Polskiego.

W przyszłym roku mają rozpocząć się prace na terenie Ośrodka Sportu i Rekreacji. Zakres zapowiadanych prac obejmuję rozbiórkę trybun bocznych i przygotowanie pod nowy obiekt sportowy, a także podłączenie mediów do szatni, pomieszczeń magazynowych i administracyjnych. Na to zadania zapisano wstępnie 1,4 mln złotych.

Pozostałe inwestycje zaplanowane na przyszły rok:

- Oświetlenie chodnika przy SP 267 (ulica Braci Załuskich): 28 tys.

- Budowa windy w budynku przy ul. Bieniewickiej 2a: 580 tys.

- Modernizacja budynków mieszkalnych przy ul. Marii Kazimiery 18/26 i ul. Mickiewicza 65 - prace przygotowawcze: 80 tys.

- Modernizacja podwórka zlokalizowanego w rejonie ul. Krajewskiego wraz z infrastrukturą: 260 tys.

- Przebudowa ciągów pieszych i rowerowych w Parku Kaskada: 107 tys.

- Przebudowa boiska szkolnego wraz z wyposażeniem w Zespole Szkół nr 31 przy ul. Felińskiego 13: 263 tys.

- Dostosowanie budynku Szkoły Podstawowej nr 391 ul. Filarecka 2 do wymogów bezpieczeństwa pożarowego: 492 tys.

- Przebudowa i termomodernizacja obiektu Zespołu Szkół Samochodowych i Licealnych nr 3 przy ul. Włościańskiej 35: 60 tys.

- Budowa budynku z funkcją mieszkalno - usługową na potrzeby Środowiskowego Domu Samopomocy oraz placówki wsparcia dziennego dla dzieci z niepełnosprawnością intelektualną - prace przygotowawcze 450 tys.

Przeczytaj również: Dzielnica zapowiada przebudowę jednej z ulic na Żoliborzu Południowym


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
PRZECZYTAJ
słabe opady śniegu

Temperatura: -1°CMiasto: Warszawa

Ciśnienie: 1019 hPa
Wiatr: 11 km/h