Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
piątek, 1 grudnia 2023 11:26

Strefa płatnego parkowania na Żoliborzu. Od poniedziałku ruszają prace na ulicy Mickiewicza

Zarząd Dróg Miejskich opublikował harmonogram prac związanych z wdrożeniem strefy płatnego parkowania na Żoliborzu. Pierwsze efekty prac związanych z nową organizacją ruchu są już widoczne.

Za niewiele ponad miesiąc na Żoliborzu zacznie obowiązywać strefa płatnego parkowania. Na ulicach, gdzieniegdzie, widać już tabliczki owinięte w folię informujące o tym, że dzielnica będzie znajdować się w strefie płatnego parkowania. Zgodnie z zapowiedziami opłaty za parkowanie na Żoliborzu mają obowiązywać od 15 listopada.

Przeczytaj również: Szykują się zmiany na Mickiewicza

Od poniedziałku, 18 października ruszą z kolei prace polegające na wdrożeniu nowej organizacji ruchu. W pierwszej kolejności na zlecenie ZDM Zakład Remontów i Konserwacji Dróg rozpocznie prace na ulicy Mickiewicza, na odcinku od placu Wilsona do ulicy Potockiej, gdzie, po wdrożeniu zmian, na skrajnych pasach zalegalizowane zostaną miejsca postojowe. Miejsce zyskają również rowerzyści i poprawi się bezpieczeństwo pieszych przechodzących przez ulicę Mickiewicza. Na tym odcinku parce mają zakończyć się 21 października, a dzień później mają przenieść się na odcinek ulicy Mickiewicza od placu Wilsona do ulicy Zajączka. Tam ZRiKD ma pracować do 25 października, a następnie wdrażać organizację ruchu do 28 października na placu Inwalidów.

Nowe miejsca parkingowe wzdłuż ulicy Broniewskiego już wyznaczone

Zmiany widać również na ulicy Broniewskiego, gdzie na jednym z pasów wyznaczono miejsca postojowe. Będzie ich tam około 50. Pasy wzdłuż jednej z arterii Żoliborza ZRiKD wymalował właśnie wczoraj.

W ramach prac dokończony zostanie projekt z budżetu obywatelskiego dotyczący ulicy Słowackiego. Wyznaczone zostanie przejście dla pieszych na wysokości ul. Szczepanowskiego, a także dodatkowe miejsca parkingowe.

Zarząd Dróg Miejskich sukcesywnie będzie aktualizował informacje na temat kolejnych terminów i ulic, na który będą prowadzone prace. „Harmonogram prac znany jest zazwyczaj z tygodniowym wyprzedzeniem, ponieważ z takim zapasem ZRiKD musi zgłosić zamiar wejścia w teren w konkretnym terminie. Znaki informujące o czasowej organizacji ruchu, obejmującej często zakaz parkowania na przestrzeni kilku dni, wystawiane są zaś z co najmniej 5-dniowym wyprzedzeniem” – informuje w oficjalnym komunikacie ZDM. Na okres prac musi zostać wprowadzona również czasowa organizacja ruchu.

Przeczytaj również: Parkowanie na Żoliborzu. Kierowcy będą mogli zostawić samochód na znacznie większym obszarze

Strefa łącznie obejmie 121 ulic Żoliborza. Część z nich będzie jednokirunkowa

Kluczowe znaczenie przy wprowadzaniu organizacji ruchu ma również pogoda. Jesień nie do końca jest odpowiednią porą roku na wykonywanie tego typu prac, ponieważ technologia wykonywania oznakowania poziomego wymaga suchego podłoża i temperatury, która musi wynosić co najmniej 5 stopni powyżej zera. Ważne jest też, aby w trakcie malowania nie padał deszcz.

Strefa płatnego parkowania na Żoliborzu obejmie 121 ulic o łącznej długości około 59 km. Ze względu na charakterystykę Żoliborza około 30 ulic po wdrożonej organizacji ruchu będzie jednokierunkowych. Wszystko dlatego, że nie na wszystkich uliczkach można wyznaczyć pełnowymiarowe miejsca parkingowe. Część ulic zostanie przeznaczonych wyłącznie dla aut mieszkańców, przez umieszczenie znaków „zakaz postoju” z adnotacją, że nie dotyczy to posiadaczy abonamentów.

Mieszkańcy Żoliborza będą mieli do wyboru dwa rodzaje abonamentów. Nowością będzie abonament obszarowy, który będzie kosztował 600 zł rocznie i będzie uprawniał do parkowania na znacznie większym obszarze niż dopuszcza abonament kosztujący 30 zł rocznie upoważniający do pozostawiania pojazdu w zasięgu 8 parkometrów. Od poniedziałku 18 października dostępna będzie również mapa z parkomatami.

Przeczytaj również: [Wideo] Debata Samorządowa: SPPN na Żoliborzu. Zarząd Dzielnicy Żoliborz poszukuje dodatkowych miejsc parkingowych. Czy ucierpi zieleń?


parkowanie awp
parkowanie awp

mickiewicza-3
mickiewicza-3

dziennikarska-parkowanie
dziennikarska-parkowanie

broniewskiego-miejsca-parkingowe
broniewskiego-miejsca-parkingowe

mickiewicza-pl-wilsona-pl-inwalidow
mickiewicza-pl-wilsona-pl-inwalidow

mickiewicza-2
mickiewicza-2


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
PRZECZYTAJ