Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
niedziela, 21 lipca 2024 11:32
Reklama

Legalne graffiti? Na Bielanach powstała strefa street-artu

Artyści zajmujący się sztuką uliczną doczekali się na Bielanach miejsca, w którym legalnie mogą tworzyć murale i graffiti.

Pod koniec września do dyspozycji graficiarzy i streetartowców oddano do dyspozycji ścianę, na której w legalny sposób mogą namalować swoje dzieło. Ściana znajduje się przy skrzyżowaniu ulic Magiera i Jarzębskiego.

Na ścianie widnieje tabliczka z regulaminem określającym zasady korzystania z przestrzeni stworzonej dla streetartowców. Przede wszystkim, wykonane prace powinny być estetycznie i nie mogą zawierać wulgaryzmów oraz szerzyć treści pornograficznych. Młodzi artyści, chcąc korzystać ze strefy, muszą pamiętać, by swoimi pracami nie nawoływać do nienawiści oraz nie szerzyć nazizmu i faszyzmu. Co ważne, nie można również tworzyć haseł i obrazów naruszających czyjąś godność i nawołujących do przemocy.

Powstanie street-artowej strefy na Bielanach zainicjowała Młodzieżowa Rada Bielan. „Stworzyliśmy strefę Street artu dedykowaną każdemu młodemu duszą i wiekiem artyście” – poinformowała na swoim facebooku MRB.

Burmistrz Bielan Grzegorz Pietruczuk, który był obecny przy oddaniu strefy do użytku, ocenił pomysł jako świetną inicjatywę. Na „otwarciu” strefy była obecna również stołeczna radna i szefowa komisji edukacji Dorota Łoboda.

Strefy street-artowe są tworzone w Warszawie od lat. Zarząd Dróg Miejskich wyznaczył niemal 60 miejsc, gdzie grafficiarze mogą legalnie tworzyć. Również inne polskie miasta wyznaczają miejsca, gdzie w sposób zgodny z prawem uliczni artyści mogą wykonywać swoje dzieła. Tak jest np. w Szczecinie, gdzie mogą to robić pod warunkiem, że zgłoszą taką chęć koordynatorowi, który sam z resztą wywodzi się z środowiska artystów ulicznych.

Mapa miejsc na legalne graffiti w Warszawie.

źródło:Facebook/UD Bielany fot. Zbyszek Pawlak


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
PRZECZYTAJ
bezchmurnie

Temperatura: 28°CMiasto: Warszawa

Ciśnienie: 1010 hPa
Wiatr: 11 km/h