Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
piątek, 1 marca 2024 21:52
Reklama

Park Żeromskiego. Ruszają konsultacje społeczne w sprawie zasad użytkowania i jego funkcji

Przeprowadzając konsultacje społeczne Zarząd Zieleni Warszawskiej chce poznać opinie mieszkańców w sprawie funkcji i zasad korzystania z samego Parku Żeromskiego oraz znajdujących się na jego terenie Prochowni Północnej i Południowej.

W październiku Zarząd Zieleni Warszawskiej przeprowadzi konsultacje społeczne w sprawie zasad użytkowania i funkcji Parku Żeromskiego. „W odniesieniu do przestrzeni Parku im. Stefana Żeromskiego będziemy rozmawiać o: sposobie korzystania z terenu parku – obecnym i oczekiwanym, zasadach użytkowania parku, tych codziennych lub okazjonalnych, w tym związanych z bezpieczeństwem, kulturą czy rekreacją, tym, co się w nim podoba, a co należałoby ulepszyć, formach i tematyce organizowanych wydarzeń” – informuje ZZW.

Przeczytaj również: Żoliborz włącza się do walki ze zmianą klimatu

ZZW chce poznać opinie mieszkańców w sprawie Prochowni Południowej i Północnej

Park Żeromskiego znajduje się w centralnej części Żoliborza. To miejsce chętnie odwiedzane przez mieszkańców, znajdujące się w sąsiedztwie najważniejszego węzła komunikacyjnego w dzielnicy. Park ma długą historię czego dowodem są znajdujące się w nim zabytkowe budynki: dwie prochownie. W północnej znajduje się klubo-kawiarnia, która animuje życie kulturalne w tej części Żoliborza. To m.in. za sprawą tego miejsca żoliborzanie chętnie odwiedzają Park Żeromskiego.

W Prochowni Południowej swoją siedzibę ma Młodzieżowy Strajk Klimatyczny. – Każdy może przyjść zasięgnąć u nas informacji na temat zmian klimatu, katastrofy klimatycznej, która się zbliża – wyjaśniała przy okazji otwarcia „Sprzężenia”, bo tak nazwano siedzibę MKS, aktywistka ruchu klimatycznego.

Konsultacje społeczne będą też prowadzone w odniesieniu do budynków Prochowni Północnej i Południowej. Opinie będą zbierane w sprawie zagospodarowania, funkcji i oferty budynków.

Przeczytaj również: Plac zabaw w Parku Żeromskiego doczeka się remontu. Motywem przewodnim ma być literatura

Co z Fortem?

Trzecim obiektem znajdującym się w parku jest, obecnie dzierżawiony od miasta przez prywatny podmiot, Fort Sokolnickiego. Obowiązująca dziś umowa ma wygasnąć w kwietniu przyszłego roku.

źródło: ZZW

Dzielnica chce by Fort stał się częścią żoliborskiego Domu Kultury. Podczas wrześniowego posiedzenia połączonych komisji ochrony środowiska, ładu przestrzennego oraz dialogu społecznego poświęconemu właśnie działaniom ZZW w parku, radni postulowali, by w raporcie z konsultacji uwzględniono pytania, wątpliwości i uwagi dotyczące funkcjonowania Fortu Sokolnickiego. Zebrana wiedza miałaby posłużyć przy konsultacjach społecznych dotyczących zapowiadanego na Żoliborzu Domu Kultury.

Spacer z ekspertem, konsultacje w terenie i online

Konsultacje społeczne w sprawie funkcji i zasad użytkowania Parku Żeromskiego oraz Prochowni Północnej i Południowej, które są w zasobach ZZW rozpoczną się 1 i potrwają do 29 października.

Udział w konsultacjach będzie możliwy online jak i stacjonarnie.

Przez cały okres trwania konsultacji będzie można przesłać opinię mailem na adres [email protected]. Dodatkowo 26 i 28 października w godz. od 18 do 20 odbędą się dwa spotkania online. Każdy kto chciałby wziąć udział w wydarzeniu musi skontaktować się z ZZW pisząc na maila [email protected].

Opinie mieszkańców będą zbierane również w terenie. Na obszarze parku, 16 i 17 października w godz. od 11:00 do 14:00, stanie namiot, w którym będzie można porozmawiać na temat przyszłości zielonej ostoi w centrum Żoliborza. Z kolei 7 (godz. 12:00), 11 (godz. 11:00 – 14:00) i 19 (godz. 15:00 – 18:00) października w parku oraz jego okolicach będzie stacjonował mobilny punkt konsultacji.

W najbliższą sobotę, 2 października o godz. 11:00 odbędzie się spacer z ekspertami z dziedziny przyrody. „Potrzeby i oczekiwania mieszkańców, które wybrzmią w ramach konsultacji społecznych będą istotnym dopełnieniem wytycznych, którymi ZZW kieruje się zarządzając i administrując tą przestrzenią parkową” – podkreśla ZZW.

Przeczytaj również: Park Żeromskiego objęty szczególną ochroną


ZZW-PLAKAT
ZZW-PLAKAT


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
PRZECZYTAJ
zachmurzenie umiarkowane

Temperatura: 8°CMiasto: Warszawa

Ciśnienie: 1013 hPa
Wiatr: 26 km/h