Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
niedziela, 21 kwietnia 2024 01:53

Redukują zapylenie powietrza i są pożyteczne dla owadów. Zielone przystanki na Żoliborzu

Dwie wiaty przystankowe na Żoliborzu wzbogaciły się o zielony dach. W dzielnicy zielone przystanki znajdują się łącznie w trzech lokalizacjach.

Pierwsza wiata przystankowa z zielonym dachem pojawiła się na Żoliborzu w sierpniu 2020 roku. Od tego czasu wiata w rejonie skrzyżowania ulicy Krasińskiego i Popiełuszki, tuż obok Szkoły Sióstr Zmartwychwstanek, była pierwszym i jedynym tego typu obiektem nie na tylko na Żoliborzu, ale i w Warszawie.

Przeczytaj również: [Felieton] Park Fosa, czyli zielony i dziki zakątek Żoliborza z miejscem na sztukę

Roślina, która jest pożyteczna i znosi trudne warunki

„W tej próbie chodziło o sprawdzenie, jak rośliny zniosą trudne warunki – wahania temperatury od ujemnej w zimie do kilkudziesięciu stopni „na plusie” latem, deszcze, śnieg, ale też okresy suszy. Rozchodniki zniosły wszystko, rośliny są na dachu wiaty do dziś i wyglądają równie dobrze jak rok temu. To właśnie przesądziło o wyborze rozchodnika jako rośliny przystankowej. Jest on niemal bezobsługowy – nie wymaga podlewania i nawożenia, a długo wygląda świeżo i estetycznie” – informuje Zarząd Transportu Miejskiego.

Ponadto rozchodnik ogranicza zapylenie powietrza o ok. 15-20 proc. i pochłania rocznie 7,3 kg dwutlenku węgla. W upały zaś, dach pokryty roślinnością obniża temperaturę pod nim o od 3 do 5 stopni Celsjusza. W czasie deszczu magazynuje nawet 150 litrów wody, co przyczynia się do bardzo pożądanej retencji wody opadowej. Roślina dzięki długiemu okresowi kwitnienia sprzyja także owadom.

Łącznie pojawiło się 20 wiat przystankowych z zielonym dachem

O zielone przystanki zabiegał Łukasz Porębski radny dzielnicy z ramienia stowarzyszenia Miasto Jest Nasze. Pierwszą interpelację w sprawie zielonych dachów napisał ponad rok temu, w lutym 2019 roku.

Przeczytaj również: Starania społeczników przyniosły w końcu efekt

„Obecnie większość przystanków pozbawiona jest zieleni. To betonowe placyki z wiatami przystankowymi bez żadnej zieleni wokoło. Dodanie elementów zieleni nie tylko ubarwi przystanki, ale pozwoli ochronić się przed upałami w lecie. Każdy z przystanków może być zieloną wyspą, przyjazną dla mieszkańców” – apelował wówczas radny dzielnicy.

Ponadto ściany boczne przystanków, będące przeźroczystymi taflami wzbogacono specjalnymi oznaczeniami, chroniącymi ptaki. Tego typu rozwiązanie ma zapobiegać kolizjom ptaków z elementami przystanków. Oznaczenia wdrożono dzięki staraniom Fundacji Szklane Pułapki.

Po roku od rozpoczęcia pilotażowego projektu w różnych częściach Warszawy pojawiło się kolejnych 20 zielonych wiat. Sam Żoliborz wzbogacił się o dwie dodatkowe wiaty przystankowe z zielonym dachem. Roślinne dywany wyłożono na dachu przystanku tramwajowego Sady Żoliborskie 04 w rejonie skrzyżowania ulicy Broniewskiego z Krasińskiego oraz na autobusowego Elbląska 01, który znajduje się przy skrzyżowaniu ulicy Krasińskiego z Powązkowską.

Przeczytaj również: Bielany likwidują szklane pułapki. Dzięki temu ptaki unikną niebezpiecznej kolizji


zielona-wiata-przystankowa-1170x878_edited

zielona-wiata-przystankowa-1170x878_edited

wiata-na-broniewskiego

wiata-na-broniewskiego

zielony-przystanek-elblaska

zielony-przystanek-elblaska

zielony-przystanek-sady-zoliborskie

zielony-przystanek-sady-zoliborskie


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
PRZECZYTAJ
zachmurzenie umiarkowane

Temperatura: 4°CMiasto: Warszawa

Ciśnienie: 1014 hPa
Wiatr: 17 km/h