Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
piątek, 1 marca 2024 22:58
Reklama

Każda wycinka na Żoliborzu będzie jawna

Nadchodzi koniec ukrywania wycinek drzew w Warszawie. Przyjęta Karta Praw Drzew określa jednolite zasady pielęgnacji i ingerencji w zieleń miejską.

Do informowania o wycince przez stołeczne jednostki obliguje przyjęta zarządzeniem prezydenta Warszawy Rafała Trzaskowskiego Karta Praw Drzew. Reguluje ona również zasady pielęgnacji i zabezpieczania drzew w czasie prowadzonych inwestycji. W dokumencie zawartych jest 7 standardów podkreślających istotną rolę drzew w mieście oraz potrzebę ich ochrony.

Przeczytaj również: Jaka przyszłość czeka park Sady Żoliborskie?

Wycinka na Żoliborzu. Mieszkańcy będą wiedzieć o każdym wyciętym drzewie

Pierwszy z przyjętych standardów ujednolica sposób informowania o zamiarze i powodach usunięcia drzewa, pozostałe będą stopniowo wprowadzane w kolejnych miesiącach. – Karta Praw Drzew i towarzyszące jej dokumenty ujednolicą zasady przeglądu i pielęgnacji drzew, wypracowane i stosowane z powodzeniem od kilku lat przez Zarząd Zieleni. Teraz będą obowiązywać wszystkie jednostki miejskie i urzędy dzielnic – mówi Justyna Glusman, dyrektorka koordynatorka ds. zrównoważonego rozwoju i zieleni Warszawy. Informowanie o zamiarze i przyczynie usunięcia drzewa w ramach swoich działań wdrożył wcześniej Zarząd Zieleni Warszawskiej. Na drzewach wytypowanych do wycinki pojawiają się tabliczki z informacją o zamiarze usunięcia drzewa i przyczynie. Właśnie taki informowania o wycince danego drzewa ma określać Karta Praw Drzew.

–  Zasady ujęte w standardzie oparte zostały na dobrych praktykach Zarządu Zieleni, który od ponad dwóch lat otwarcie informuje o koniecznych wycinkach drzew. Spotyka się to z pozytywnym odbiorem mieszkańców i buduje zaufanie do naszych działań. Przyjęty standard to efekt współpracy naszych specjalistów z Biurem Ochrony Środowiska – stwierdza Aleksandra Majda-Butkiewicz, dyrektorka Zarządu Zieleni i podkreśla: - Jednolity standard informowania o działaniach podejmowanych przez jednostki organizacyjne Warszawy i dzielnice, związanych z wycinkami drzew jest odpowiedzią na potrzeby mieszkańców, które wynikają z ich zaangażowania i poczucia współodpowiedzialności za warszawską zieleń.

Przeczytaj również: Nielegalna wycinka dębu na Żoliborzu – ZZW wyjaśnia i zapewnia, że wyciągnie konsekwencje

Spotkania dla mieszkańców na temat wycinek

Oprócz znakowania tabliczkami drzew przeznaczonych do wycinki, dokument obliguje jednostki miejskie do udostępniania wniosków o usunięcie drzewa wraz z uzasadnieniem oraz decyzje właściwych organów do zamieszczania ich w serwisie mapowym miasta w zakładce Wiem o Wycince.

- Jako pierwsi przyjęliśmy standard informowania o wycinkach, by mieszkańcy mieli dostęp do transparentnej informacji o losie każdego miejskiego drzewa. Warszawa to pierwsze miasto w Polsce, które wypracowało jednolite standardy zarządzania miejską zielenią - dodaje Justyna Glusman.

Ponadto jedną z form informowania mieszkańców o wycince będą spotkania informacyjne z mieszkańcami organizowane w plenerze. W ten sposób mieszkańcy zainteresowani zielenią nie będą musieli poszukiwać informacji w poszczególnych urzędach.

Miejskie Biuro Ochrony Środowiska będzie dysponować bazą danych o wycinkach przeprowadzanych na terenach miejskich, niezależnie od tego, który organ wyda na nie zgodę.

Jak informuje stołeczny ratusz, Standard Informowania o Wycinkach Drzew nie dotyczy terenów, na których prowadzona jest planowa gospodarka leśna oraz zgłoszeń osób fizycznych.

Ujednolicone zasady informowania mieszkańców na temat planowanych wycinek i ich przyczynach wejdą w życie od 1 stycznia 2022 roku.

Przeczytaj również: Las, który zachwyca – Felieton


Wiem-o-Wycince-standard-informowania-o-wycinkach-karta-praw-drzew-wprow
Wiem-o-Wycince-standard-informowania-o-wycinkach-karta-praw-drzew-wprow

zoliborz_1
zoliborz_1


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
PRZECZYTAJ
zachmurzenie umiarkowane

Temperatura: 8°CMiasto: Warszawa

Ciśnienie: 1013 hPa
Wiatr: 22 km/h