Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
czwartek, 30 listopada 2023 11:31

Urząd Dzielnicy Żoliborz zabrał głos w sprawie pomocy uchodźcom z Afganistanu

W tej sprawie interpelowało już dwoje radnych.

Dwoje żoliborskich radnych interpelowało w ubiegłym tygodniu do burmistrza w sprawie przyjęcia uchodźców z Afganistanu i objęcia ich opieką. Wcześniej z podobną inicjatywą wyszedł burmistrz Bielan Grzegorz Pietruczuk, który, jak podaje portal Bielany.info: „Wystosował specjalne pismo do prezydenta Warszawy Rafała Trzaskowskiego. Grzegorz Pietruczuk proponuje Trzaskowskiemu, by Warszawa pilnie zaoferowała pomoc afgańskim uchodźcom – przede wszystkim współpracownikom Polskiego Kontyngentu Wojskowego i ich rodzinom”.

Przeczytaj również: Bielany gotowe przyjąć uchodźców z Afganistanu

Porębski i Rapacka interpelują w sprawie uchodźców

27 sierpnia dzielnicowi radni Łukasz Porębski i Donata Rapacka złożyli interpelacje dotyczące pomocy dla Afgańczyków. - W związku z niepokojącymi informacjami płynącymi z Afganistanu i z rosnącą liczbą uchodźców zwracam się do Pana i za Pana pośrednictwem także do Prezydenta Warszawy o udzielenie osobom potrzebującym systemowej pomocy – pisze w interpelacji radna Rapacka.

Jak wylicza radna, chodzi o: - Zapewnienie wsparcia tłumaczy, opieki miejskiego urzędnika w sprawach urzędowych, zapewnienie wsparcia doradcy zawodowego, który pomoże odnaleźć się tym osobom na rynku pracy, zapewnienie wsparcia psychologicznego - zwłaszcza osobom, które doświadczyły traumatycznych przeżyć w swoim kraju w czasie ucieczki/ewakuacji, wsparcia Biura Edukacji dla dzieci uchodźców przy znalezieniu placówki edukacyjnej i adaptacji w niej, w miarę możliwości budżetowych miasta zapewnienie środków finansowych na pomoc uchodźcom, oraz zaplanowanie w zasobach lokalowych miasta lokali dla tych osób.

Przeczytaj również: Jaka przyszłość czeka park Sady Żoliborskie?

Czy Zarząd Dzielnicy jest gotowy na udzielenie pomocy?

W podobnym tonie interpelował radny Łukasz Porębski: - Premier Rzeczpospolitej Polskiej podjął działania mające na celu udzielnie pomocy osobom, które chcą uciec z Afganistanu z obawy o swoje bezpieczeństwo. Od kilku dni samoloty transportują uchodźców, którym należy się pomóc. W związku z powyższym zwracam się z pytaniem, czy Zarząd Dzielnicy Żoliborz jest przygotowany na sytuację, w której konieczne lub moralnie uzasadnione będzie udzielenie potrzebującym rodzinom wsparcia bezpośredniego – pyta radny.

Interpelacja Łukasza Porębskiego, Urząd Dzielnicy Żoliborz

Przeczytaj również: Weekend na Żoliborzu i Bielanach: 6. Bieg Dzika, spacer historyczny i kino plenerowe

Radni interpelują, rzecznik odpowiada

O to czy Urząd Dzielnicy Żoliborz ma zamiar angażować się w pomoc uchodźcom i ilu uchodźców dzielnica jest w stanie przyjąć spytaliśmy Donatę Wancel, rzeczniczkę stołecznego ratusza: - Władze m.st. Warszawy, w tym Dzielnicy Żoliborz są gotowe do udzielenia pomocy ewakuowanym rodzinom obywateli Afganistanu. Niezbędna jest jednak precyzyjna informacja rządu o potrzebach, standardach realizacji oraz sposobach finansowania tego typu zadań. Pozwoli to wszystkim władzom m.st. Warszawy (w tym dzielnicowym) na skuteczne przygotowanie się do udzielenia pomocy nowej grupie cudzoziemców – mówi Donata Wancel i dodaje: - Zarząd Dzielnicy Żoliborz m.st. Warszawy współpracuje w tym zakresie z władzami m.st. Warszawy i udzieli wszelkiego niezbędnego wsparcia według przekazanych do nas potrzeb.


porebski-interpelacja-3
porebski-interpelacja-3

rapacka-interpelacja-2
rapacka-interpelacja-2


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
PRZECZYTAJ