Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
niedziela, 19 maja 2024 03:53

Bielany likwidują szklane pułapki. Dzięki temu ptaki unikną niebezpiecznej kolizji

Na całym świecie z powodu kolizji z przezroczystymi powierzchniami giną miliardy ptaków. Szklane elewacje budynków, okna a nawet wiaty przystankowe są dla nich dużym zagrożeniem. Dlatego w bielańskim Centrum Rekreacyjno-Sportowym zdecydowano się okleić okna naklejkami, które pozwolą ptakom uniknąć kolizji ze szklaną elewacją.

W odpowiedzi na zgłoszenia mieszkańców w sprawie kolizji ptaków z szybami okien pływalni Centrum Rekreacyjno-Sportowym na Bielanach, dyrekcja placówki postanowiła oznakować szklane powierzchnie specjalnymi naklejkami w postaci kropek. W akcję zaangażowano pracowników CRS oraz lokalnych aktywistów i aktywistki, którym los ptaków nie jest obojętny.

„Jeszcze kilka lat temu nikt nie zajmował się tematem martwych ptaków leżących pod szklanymi wiatami przystanków, ekranami dźwiękochłonnymi oraz innymi przezroczystymi przeszkodami. Do czasu aż ornitolodzy i aktywiści dostrzegli, że nie są to odosobnione przypadki, a sytuacje powtarzające się każdego dnia” – informuje dzielnica.

Przeczytaj również: Nowa wiata przystankowa z zielonym dachem i przyjazna dla ptaków

Dlaczego ptaki wlatują w szyby i powierzchnie lustrzane?

Ptaki wśród kręgowców mają jeden z najlepszych wzroków. Mimo to zdarza im się wlecieć w okno, przystanek czy szklany wieżowiec. „W rzeczywistości człowiek także nie widzi szyby, która jest czysta i bezbarwna. Nasz mózg jednak – dzięki wieloletniemu doświadczeniu oraz opierając się na pewnych wskazówkach, takich jak ramy szyb, klamki, cienie, refleksy świetlne, a nawet brud – informuje nas o obecności szyby. Ptaki takiej analizy prawdopodobnie nie przeprowadzają, a dodatkowo postrzegają świat inaczej niż ludzie” – wyjaśnia Ewa Zyśk-Gorczyńska w publikacji „Kolizje ptaków z transparentnymi powierzchniami”.

Szklane powierzchnie ze względu na swoją przeźroczystość pokazują to, co kryje się za nimi. Takim sposobem wiata przystankowa, za którą widoczna jest zieleń, będąca atrakcyjnym miejscem żerowiska lub odpoczynku dla ptaków, staje się śmiercionośną pułapką.

Problemem są również powierzchnie, które odbijają obrazy znajdujące się naprzeciwko szklanej elewacji. Wówczas ptak może próbować dolecieć do drzew, które odbijają się w szybie w efekcie wlatując prosto na nią.

W zderzeniu z szklanymi powierzchniami giną niemal wszystkie gatunki ptaków: wróble, jaskółki, sikorki, wilgi a nawet łabędzie. Według przytoczonego przez Ewę Zyśk-Gorczyńską Ogólnopolskiego Rejestru Kolizji Ptaków ze Szklanymi Elementami Infrastruktury do 30 czerwca 2020 roku odnotowano 555 kolizji ptaków z budynkami o różnej funkcji i kubaturze.  

Przeczytaj również: Jak mądrze dokarmiać ptaki zimą? Eksperci radzą: chleb i resztki ze stołu im nie służą!

Co zrobić, gdy znaleźliśmy rannego w wyniku kolizji ptaka?

W celu odłowienia ptaka, należy zastosować tzw. chwyt ornitologiczny, czyli złapać zwierzę w taki sposób by nie ściskać jego tułowia, ponieważ każdy mocniejszy uścisk może spowodować pogłębienie urazu lub po prostu śmierć ptaka. By mieć pewność, że nie wyrządzimy krzywdy zwierzęciu jego głowę należy mieć pomiędzy palcem wskazującym a środkowym. Pozostałą częścią dłoni delikatnie obejmujemy ptaka.

Jeśli ptak, jest po prostu oszołomiony i nie ma siły odlecieć, wtedy należy przygotować mu schronienie. Najlepiej zrobić je z pudełka, a na jego dnie rozłożyć ręcznik lub ściereczkę. W ten sposób zapewniamy rannemu ptactwu ciche, ciemne i ciepłe miejsce. Po jakimś czasie, najlepiej godzinie bądź dwóch warto sprawdzić, czy ptak nabrał siły i otworzyć pudełko w otwartej przestrzeni, tak by mógł swobodnie odlecieć.

Jeżeli ptak nie będzie w stanie odlecieć o własnych siłach, należy udać się ze zwierzęciem do najbliższego ośrodka rehabilitacji lub weterynarza, który jest w stanie udzielić pomocy dzikim zwierzętom. Wykaz tego typu placówek jest dostępny na stronie Generalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska.

Przeczytaj również: [Felieton] Park Fosa, czyli zielony i dziki zakątek Żoliborza z miejscem na sztukę


crs-naklejki-chroniace-ptaki

crs-naklejki-chroniace-ptaki

crs-naklejki-przeciwdzialajace-kolizji-ptakow

crs-naklejki-przeciwdzialajace-kolizji-ptakow

crs-naklej-chroniace-praki-1

crs-naklej-chroniace-praki-1

bielany-naklejki-chroniace-ptaki

bielany-naklejki-chroniace-ptaki


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
PRZECZYTAJ